Tip na október: Mimoriadne parné a motorové vlaky na jindřichohradeckej úzkokoľajke

JINDŘICHŮV HRADEC – Jindŕichohradecké místni dráhy Vás v sobotu 28. októbra 2017 pozývajú na mimoriadne jazdy motorovým vlakom na otvorenie pivovaru v Kameniciach nad Lipou a tematickým parným vlakom na spoznávanie lesov Českej kanady.

 

 

 

 

Úzkokoľajkou na otvorenie pivovaru

Prvý vlak pôjde z Jindřichova Hradce o 09:35, druhý z opačného smeru z Obrataně o 09:55. Po príjazde do Kamenice nad Lipou v 10:28, resp. 10:38, budu cestujúcich sprevádzať do neďalekého pivovaru muzikanti, ktorí budú rovnako ako počas jazdy vo vlaku vyhrávať štýlové pijácké a prostonárodné piesne.

Vlastný program začne na pivovarskom nádvorí o 11:00. Kamenický sládok Robert Franěk uvarí zvlášť pre túto príležitosť 4 pivné špeciály. Točiť sa ale budú aj ďalšie pivá, ktoré v Kamenici pre pivných  fajnšmekrov vznikajú. K ich konzumácii budú až do  neskorých poobedňajších hodín vyhrávať hudobné skupiny rôznych žánrov, od klasickej dychovky v podaní neďalekej Libkovanky až po pop-pankovou Brutální jahodu. Budete mať jedinečnú príležitosť pozrieť si pôsobivou architektúru starobylého pivovaru, hlavne jeho rozľahlých pivníc. Organizátori nezabudli ani i na zábavu pre deti a mládež. Pripravený je detský kútik, maľovanie na pivné sklo a svoje prekvapenie má prichystané skautské stredisko Fiedelis et Fortis.

 

Pivovar Kamenice nad Lipou

Program

11:00 slávnostné zahájenie, požehnanie pivovaru
11:30 ZUŠ Band
12:00 kamenické hudobné nádeje: žiaci ZUŠ, Adina Sivoková, kamdance, LOL Band, školkaři
13:30 Libkovanka
15:00 No Foto
16:30 Sukulent Sound System
18:00 Brutální Jahoda
od 19:00 program v pivniciach
– Kamenická čtyřka
– Expedícia
– Čelom vzad

Odchod mimoriadneho vlaku späť na Jindŕichov Hradec je o 19:05 a na Obrataň o 20:45.

V oboch vlakoch platí jednotné cestovné:
– deti do troch rokov cestujú zdarma
– deti do 15 rokov platia polovicu  cestovného
– dospelí: 100,- Kč za spiatočný lístok

 

Mimoriadnym vlakom do Českej kanady

V rámci tematickej jazdy spojenej tentokrát s poznávacou vychádzkou pod zimnou prírodou Vám skúsení lesníci názorne predvedú množstvo ukážok z ich pozoruhodnej práce a prezradia Vám aj ďalšie zaujímavé skutočnosti.

Z Jindřichova Hradce pôjde parný vlak o 10:44. Dlhšiu prestávku bude mať v stanici Kunžak – Lomy, kde sa parná lokomotíva dozbrojí vodou. Po hodine a tri štvrte dorazí do stanice Senotín kde bude pripravená poznávacia vychádzka. Na šiestich stanovištiach zhruba 3 km dlhej trasy sa dozviete veľa zaujímavostí o lesných drevinách; o meraní stromov; o lesnej zveri a poľovníctve; o lesných pôdach a rastlinách i o vývojových štádiách lesa. Uvidíte ukážky  približovania dreva pomocou koňou, ktoré bolo kedysi bežnou prácou v lese.

V stanici Kaproun, kde vychádzka skončí, bude pod dohľadom skúsených lesníkov pre všetkých zúčastnených pripravené opekanie špekáčiek a čaj na zahriatie. Občerstvenie si okrem toho môžeme zakúpiť i počas  jazdy v bufetovom vozni.

Na spiatočnú cestu z Kaprouna sa parný vlak vydá o 15:55 a do Jindřichova Hradce dorazí presne o 17:00.

Kto nebude mat o poznávaciu vychádzku záujem, môže parným vlakom prejsť celou trať až do Nové Bystrice a naspäť.

Vzhľadom na veľký záujem o tematické parné jazdy na úzkokoľajke, Vám odporúčame rezervovať si miesta v parnom vlaku vopred.

Cestovné:
– Dospelí: 340,- Kč
– Deti do 15 rokov polovicu
– Deti mladšie ako 3 roky cestujú zdarma
– Rodinné cestovné pre 2 dospelích a až 3 deti  je 85,-0 Kč.

 

Cestovné lístky n jazdy mimoriadnych vlakov si môžete rezervovať  vopred na office@jhmd.cz alebo na +420 384 361 165 v pracovných dňoch od 07:00 do 15:00, alebo si ich môžete kúpiť prostredníctvom internetu.

 

Ďalšie jazdy parných vlakov v tomto roku sú na úzkorozchodnej železnici plánované 11. novembra 2017 (Svätomartinská parná  jazda), 2. decembra 2017 (Mikulášska parná jazda) a 30. decembra 2017 (Malá silvestrovská jazda).

 

Pravidelné motorové vlaky:

Počas roka sa na tratiach Jindřichův Hradec – Obrataň a Jindŕichův Hradec – Nová Bystŕice môžete odviesť aj pravidelnými motorovými vlakmi.

Vo všetkých vlakoch je povolená preprava bicyklovou. Väčšina  zastávok je na znamenie. Cestovné lístky sa predávajú vo vlaku a v staniciach Jindřichův Hradec, Nová Včelnice, Kamenice nad Lipou, Černovice u Tábora a Nová Bystřice. Na trati neplatia komerčné zľavy Českých dráh. Pri predchádzajúcej alebo naväzujúcej preprave po tratiach Českých dráh je nutné batožinu znovu odbaviť v staniciach Jindřichův Hradec a Obrataň.

Zľavu pre  skupiny a zvláštne požiadavky na prepravu je možné prejednať s dopravcom. Prepravu skupín nad 20 osôb je nutné nahlásiť najmenej 24 hodín vopred. Na objednávku je možné vypraviť mimoriadny vlak. JHMD, a.s.

Čakacia doby vlakov Českých dráh na vlaky JHMD v staniciach Jindřichův Hradec a Obrataň sú 5 minut.

 

Autor: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.