Tip na október: Historickým vláčikom oslávia 80. výročie trate Margecany – Červená Skala

img_4039KOŠICKÝ KRAJ – Okrúhle výročie jednej z našich najkrajších železničných tratí môžete osláviť nostalgickou  jazdou v nedeľu 16. októbra. Na trase Košice – Margecany – Gelnica – Mníšek nad Hnilcom a späť vypravia organizátori historické motoráky pre verejnosť aj pozvaných hostí. Spestrením slávnostnej jazdy bude tiež bohatý program druhého dňa folklórno – gurmánskeho festivalu Margecianske fajnoty.

Historická súprava červených motoráčikov typu M 131, tzv. Hurvínkov sa vydá na svoju ďalšiu púť už v nedeľu 16. októbra o 8:15 z košickej hlavnej železničnej stanice. Po príchode do Margecian po Košicko–bohumínskej železnici, bude pokračovať ďalej a prejde aspoň  časť jednej z najkrajších a najnáročnejších železničných tratí na Slovensku: Margecany – Červená Skala.

„Bola to najnákladnejšia a technicky najnáročnejšia zo všetkých novostavieb, budovaných po prvej svetovej vojne v Československu. Do dnešných čias sa zachovali prakticky všetky pozemné stavby a trať je prevádzkovaná takmer v pôvodnej línii, s výnimkou menších preložiek,“ hovorí železničný historik  Jiří Kubáček.

Na trať, ktorej výstavbu poznačila hospodárska kríza, pracovalo až 9700 robotníkov a celú ju do užívania slávnostne, za účasti námestníka predsedu vlády a ministra železníc Dr. Rudolfa Bechyně a zástupcov najvyšších úradov štátnych, zemských a železničných, korporácií, poslancov a senátorov, odovzdali do prevádzky dňa 26. 7. 1936.

Jednu z najkrajších tratí na Slovensku preslávilo 281 mostov, ale napríklad aj unikátny špirálový tunel s viaduktom pri Telgárte.

Vlakom sa v nedeľu preveziete iba v úseku Margecany – Mníšek nad Hnilcom, ktorá má však pre železničných nadšencov z Košíc priam symbolický význam.

„Práve v tomto úseku bola totiž pôvodne vybudovaná úzkorozchodná železnica s rozchodom 1 meter, po ktorej premávali aj súčasné vagóniky a parný rušeň Katka z Košickej detskej historickej železnice. Až neskôr bola trať prestavaná na normálny rozchod, čím sa vozidlá stali nepotrebnými a niektoré z nich sa dostali do Košíc na vtedajšiu Pioniersku železničku,“ dodáva jeden z organizátorov, riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský.

img_4142

Počas dňa bude vypravených niekoľko nostalgických vlakov a o program v samotných Margecanoch sa postarajú okrem folklórnych skupín a Železničnej dychovej hudby zo Spišskej Novej Vsi aj kulinárski majstri. Cestujúcim preto odporúčame prísť nalačno.

Spiatočný historický vláčik odchádza z Margecian do Košíc o 18:05 hod.

Historické motoráky za podpory obce Margecany, občianskeho združenia Elán Vital a študentov gymnázia z Gelnice, Železníc Slovenskej republiky a Košického samosprávneho kraja vypraví už tradične košický Klub historických koľajových vozidiel.

Klub historických koľajových vozidiel sa ako jediný klub svojho druhu v Košickom kraji, venuje záchrane a obnove železničnej histórie. Pravidelne organizuje výlety historickými motorákmi M 131.1125 a M 131. 1538 známymi aj ako „Magda a Ľubka“ po zrušených a zabudnutých tratiach Slovenska.

Text a foto: Klub historických koľajových vozidiel pri Rušňovom depe Haniska pri Košiciach (KHKV)

margecany_2016_idcs6

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.