Tip na október: 3. ročník osláv Rajeckej Anče a výstava 140 rokov Košicko-Bohumínskej železnice

ŽILINA, RAJEC – Považské múzeum v Žiline a Spoločnosť Považskej dráhy Žilina v spolupráci s partnerskými občianskymi združeniami a múzeami pripravili na tohtoročnú jeseň dva projekty pripomínajúce minulé udalosti na našich železniciach. Rajecká Anča opäť o rok staršia Oslavy na miestnej železnici Žilina – Rajec si pripomíname už po tretíkrát so železnou pravidelnosťou. Tentokrát sa budú konať v sobotu 8. októbra 2011. V spolupráci Spoločnosti Považskej dráhy Žilina s Považským múzeom v Žiline, Stanicou Žilina-Záriečie a OZ Mulica bude jazdiť historický vlak pozostávajúci z motorového rušňa Hurvínek z roku 1955 a prípojného vozňa Blm z roku 1948.

Odchod doobedňajšej nostalgickej jazdy bude o 10.00 hod. zo železničnej stanice Žilina, spiatočný odchod zo železničnej stanice Rajec je naplánovaný o 11.30 hod. Hlavné oslavy môžu zažiť cestujúci poobedňajšej nostalgickej jazdy s odchodom zo Žiliny o 13.30 hod. po príjazde do Rajca.Počas jazdy budú vo vlaku sprievodcovia v dobových uniformách, retro lepenkové lístky a nebude chýbať ani živá hudba. Počas hodinovej prestávky na stanici v Rajci bude pripravený kultúrny program, hry pre deti ako napríklad preteky s vláčikmi, vydrôtuj si svoj vlak, spoločenská hra pod názvom Nástrahy pre cestujúcich a pocestných. Taktiež bude po prvýkrát verejnosti predstavená vizualizácia plánovaného projektového zámeru múzea – zriadenie expozície dopravy na železničnej stanici v Rajeckých Tepliciach. Vyvrcholením osláv bude krájanie narodeninovej torty.

Jedmosmerné cestovné:

Dospelí: 1,- €
Deti od 6 do 15 rokov: 0,50 €
Deti do 6 rokov: Zadarmo

Lístky sa predávajú pri nástupe do vlaku, rezervácia meist nie je možná!

Košicko-bohumínska železnica očami fotografov v roku 1871

Považské múzeum v Žiline v spolupráci s Kysuckým múzeom v Čadci, Liptovským múzeom v Ružomberku a Oravským múzeom v Dolnom Kubíne pripravilo tiež panelovú výstavu, ktorá pripomína 140 rokov existencie dodnes jednej z najvyužívanejších tratí Slovenska – Košicko-Bohumínskej železnice. Bola to pôvodne najdlhšia trať na území Slovenska nazývaná Hornouhorská magistrála a taktiež je to jedna z najstarších slovenských tratí postavená na prelome 60. a 70. rokov 19. storočia. V tomto roku si chceme pripomenúť jej výročie, keďže hlavné úseky trate ako Tešín – Jablunkov – Žilina, Žilina – Poprad a Poprad – Spišská Nová Ves boli postupne odovzdávané do prevádzky v roku 1871.

Výstava, ktorá dokumentuje stav trate očami dvoch peštianskych fotografov v roku 1871, teda v časoch, kedy niektoré úseky už boli v prevádzke a na iných ešte len prebiehali stavebné práce, bude sprístupnená verejnosti na piatich železničných staniciach na území Žilinského samosprávneho kraja. Už od 30. septembra do 16. októbra 2011 ju môžu uvidieť cestujúci a návštevníci žilinskej stanice. Ďalším prezentačným miestom bude železničná stanica v Čadci (17. október až 6. november), neskôr vo Vrútkach (7. – 27. novembra). Koncom roka (28. novembra až 18. decembra) ju budú môcť vidieť cestujúci čakajúci na vlak v stanici Kraľovany. Od 19. decembra do polovice januára 2012 bude mať výstava derniéru na železničnej stanici v Liptovskom Mikuláši.

Zdroj: http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4187-Pozyvame-na-3-rocnik-oslav-Rajeckej-Ance-a-vystavu-k-140-vyrociu-Kosicko-bohuminskej-zeleznice a http://www.spdz.estranky.sk/
Spracoval: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.