Tip na október: 100. výročie vzniku Československej republiky v bunkri B-S 6 „Vrba“

BRATISLAVA – V sobotu 27. októbra 2018 sa v  bunkri B-S 6 „Vrba“ od 13:00 do 18:00 uskutoční akcia 100. výročie vzniku Československej republiky, ktorá sa uskutoční v spolupráci s Klubom histórie polície, Armady a silových zložiek – KHPASZ, KVH PS-VMV Záhorská ves. Môžete sa tešiť na strelnicu z akusticko expanzných zbraní z ktorých si budete môcť zastrieľať. Na vyber budete mať až 6 druhov zbraní, ako napríklad gulomet UK-59, samopaly vz.58, AK-47,PPŠ-41 špagin, pušky vz.24 a Mosin nagant.

Chýbať nebude ani výstava policajných veteránov áut VB z čias ČSSR, dobových uniforiem, prehliadky objektu komentované vojakom v uniforme z 1. republiky a mnoho iného. Na občerstvenie bude pivo, kofola a výborný vojenský guláš.

P.S.: V prípade nepriaznivého počasia zmena programu vyhradená

Pechotný zrub (bunker) B-S 6 „Vrba“ ťažkého opevnenia bratislavského predmostia v Petržalke bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený ženijným plukom 4 z Bratislavy. Bol súčasťou obranného systému, ktorý v roku 1933 navrhol generál Šnejdárek, veliteľ Zemského vojenského veliteľstva (ZVV) Bratislava. Neskôr bol pechotný zrub začlenený do jednotného československého obranného systému, v rámci ktorého boli v Petržalke v rokoch 1936 a 1937 budované ďalšie pechotné zruby (bunkre) a doplnkové objekty. Tento bunker je však atypický. Pôdorys tohoto jednopodlažného objektu pripomína písmeno „T“, ale s dvoma nožičkami (alebo písmeno „π“ gréckej abecedy). Bunker je napojený na káblovú studňu č. KK0521/B a jeho posádku tvorilo 10 vojakov. Výzbroj bunkru tvorili 2 ťažké guľomety vz. 37 a 1 ľahký guľomet vz. 26.

Spracoval: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.