Tip na október: 100. výročie lesnej železnice Trenčín – Selec

TRENČÍN, SELEC – Klub slovenských turistov – RR Trenčín a Združenie obcí mikroregiónu Inovec pozývajú všetkých priateľov turistiky a lesných železníc na na turisticko-poznávací pochod po trase bývalej lesnej železnice, ktorý sa uskutoční v nedeľu 28. októbra 2012 pri príležitosti 100. výročia tejto trate. Pochod je rozdelený na dve trasy: Trenčín – Selec a Patlíková – Selec.

Trasa A Trenčín – Selec, 11:00 – 14:00:

Trasa (22 km) začína v lesoparku pri hoteli Brezina a vedie po červenej značke. Na konci oplotenia nad Zábraním začína značenie červenými fáborkami. Trasa vedie ponad poľnohospodárske družstvo Soblahov, ďalej lesom na panelovú cestu smerom k chránenej oblasti Bindárka a cez most Na dolinách smeruje k horárni Soblahov. Tu je možné sa napojiť z cesty z obce Soblahov.

Od horárne Soblahov (12 km) trasa vedie po vrstevnici ponad vodný zdroj Huk, Soblahovskú kyselku, ponad starý lom nad družstvom v Mníchovej Lehote. Pri bývalom kravíne (už ostali len betónové základy) je možné si trasu skrátiť ponad obalovačku a v obci pri posledných domoch prejsť cez Turniansky potok a popod štátnu cestu smerom na Bánovce nad Bebravou prejsť na lesnú cestu v časti Humienec.

Trasa pôvodne viedla paralelne s trasou železničnej trate Trenčín – Bánovce nad Bebravou. Tu v jednej časti prechádza popod túto železničnú trať na jej druhú stranu a cez torzo mosta smeruje po lúkach takmer až k motorestu Radar, kde prechádza cez štátnu cestu na  druhú stranu smerom k chatám.

Trasou od motorestu Radar (6 km) je možné pokračovať lesnou cestou medzi chatkami k druhému ramenu Turnianského potoka a Rígelského potoka. Tu sa nachádzajú piliere mostov, cez ktoré viedla trasa lesnej zeleznice.

V oblasti Starých salašov trasa LŽ opúšťa lesnú cestu a pokračuje cez dva mosty. Prvý sa nachádza vedľa cesty a druhý, označený ako “Turnianský mládenec“ je možné prekonať cez jarok. Trasa ďalej vedie lesom po vrstevnici. Tu sa nachádzajú priepuste, ktoré odvádzali vodu, ktorá ohrozovala železnicu.

Pri východe z lesa nás trasa privedie cez lúky nad Trenčianskou Turnou popod dvojramenný kríž k bývalému ovčínu na Patlíkovej. Tu naša trasa končí. Trasa však pokračovala ďalej smerom na Selec. Pri ovčíne si budete môcť pozrieť malú expozíciu z histórie lesnej železnice, stretnúť sa s priateľmi, ktorý trasu absolvovali smerom od Selca. O občerstvenie (guláš, nápoje,…)  je v mieste stretnutia postarané.

Trasa B Selec – Patlíková, 12:30:

Trasa (16 km) začína pri horárni Kondrút nad obcou Selec, tu začína  značenie červenými fáborkami. K horárni sa dostanete spevnenou cestou z horného konca obce. Po prechode cez jediný dvojoblúkový most lesnej železnice trasa
sa stáča doľava a po vrstevnici prechádza ponad obec. Tu sa križuje so zelenou pásovou značkou.

Po prejdení cca. 5 km príde k tabuli s označením Lesné hospodárstvo Selec s.r.o. kde sa nachádza depo pre  nakladanie dreva a oplotenie. Trasa prechádza cestou cez oplotenú  časť.  Ďalej popri krmelci pre lesnú zver na lúku, na konci ktorej je  chatka. Trasa lesnej železnice pokračovala cez pastviny v oblasti Dráč. Tu sa stáčala o 180º.

Dnes je v teréne  ťažko rozpoznateľná, tak je možné si ju skrátiť odbočením vpravo a cez pastvinu prejsť na rázcestie vedúce k horárni Belice a chate Betlehem. Tu trasa prekonala dva mosty, ktoré sú dnes súčasťou lesnej cesty. Za druhým mostom trasa vchádza vľavo do lesa a priamo s miernym klesaním prichádza k oblúkovému záseku, ktorý sa stáča o 180º. Po prejdení lúky vchádza do lesa a pokračuje k najvyššiemu mostu na trase nazvanému ”Dlháň”. Ďalej cez lúku prichádza k Malostankovskému vresovisku, križuje cestu k Betlehemu a opäť sa o 180º stáča ponad Sedličiansky potok. V jeho hornej časti sa nachádzajú piliere mosta, ktorý bol postavený do oblúka. Tu prejdeme na druhú stranu potoka cez brod pod mostom na lesnú cestu. Trasa pokračuje po ceste až k Pajdušákovej chate. Tu sa nachádzajú dva mosty. Z jednoho je len torzo a druhý je funkčný. Ním prejdeme na druhú stranu potoka a cez násyp v Paľovom jarku sa dostaneme na lúky nad Tr. Turnou. Tu sa trasa ešte raz stáča a popri jednej rekreačnej chatke cez násyp prichádza na ďalšiu lúku s dvojramenným krížom k bývalému kravínu (na mape je označenie ovčín) na Patlíkovej.

Tu naša časť trasy končí. Trasa však pokračuje ďalej smerom na Mníchovu Lehotu, Soblahov a Trenčín. Pri ovčíne si budete môcť pozrieť malú expozíciu z histórie lesnej železnice, stretnúť sa s priateľmi, ktorý trasu absolvovali smerom od Trenčína. O občerstvenie (guláš, nápoje,…) je v mieste stretnutia postarané.

Odchody autobusov z Trenčianskej Turnej do:

– Trenčína: 15:14, 15:50, 17:06, 17:21, 17:33
– Selca: 14:49, 16:35, 18:55
– Mníchovej Lehoty: 14:43, 14:45, 16:05, 18:50
– Bánoviec nad Bebravou: 16:05

Z Patlíkovej do Trenčianskej Turnej sú cca. 3 km.

– Každý účastník ide na vlastné nebezpečie.
– Každý účastník obdrží v cieli pamätný list.
– Pochod sa koná za každého počasia.

Bližšie informácie Vám poskytne:

– Igor: 0905 230 176
– Janka: 0907 212 406
– Ľuboš: 0910 899 402

Autor: Klub slovenských turistov

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.