Tip na nedeľu: Jazdy historickým trolejbusom 8Tr #494 v Prahe

PRAHA – V týchto dňoch si Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripomína rok od obnovenia prevádzky trolejbusovej dopravy v Prahe. Dynamicky nabíjané vozidlo vyšlo vlani na jeseň medzi zastávkami Letňany a Palmovka. Dopravný podnik Praha preto pripravil pre priaznivcov trolejbusovej dopravy na nedeľu 14. októbra 2018 unikátne jazdy historického trolejbusu 8Tr #494. Dopravný podnik Praha si zároveň pripomína 46. výročie od ukončenia prevádzky trolejbusov v Prahe, ktorých prevádzka skončil k 16. októbru 1972.

„Vzhľadom k tomu, že trolejové vedenie je koncipované pre moderné tzv. Parciálne trolejbusy, ktoré značnú časť trasy prechádzajú na batérie, budú jazdy logisticky náročné. Trolejbus bude mimo trolejové vedenie ťahaný cestným ťahačom, pričom cestujúci môžu byť prepravovaní iba v úseku pod trolejovým vedením,“ hovorí Jan Šurovský, vedúci jednotky Historické vozidlá.

Organizácia jednotlivých jázd historického trolejbusu:

Plánované časy odchodov zo zastávky Kundratka sú: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00.

Nástup cestujúcich bude v osobitnej zastávke Kundratka (približne na úrovni domu Prosecká 22). Trolejbus prejde bez zastavovania celú trasu až do zastávky Kelerka, kde bude nutné vystúpiť. Následne pôjde bez cestujúcich až na kruhový objazd do Letňan, lebo predtým nie je možné vozidlo bezpečne otočiť. Na zastávke Kelerka v smere Palmovka budú môcť cestujúci cca po 15 minútach nastúpiť na spiatočnú jazdu. Cestujúci nastúpia zadnými dverami a sprievodcovi sa preukážu cestovným lístkom, ktorý použili v smere na Kelerku. Jazda historickým trolejbusom končí na pravidelnej zastávke linky č. 58 Kundratka.

Cestovné lístky za 35,- Kč budú predávané priamo vo vozidle – predaj zaistí sprievodcovia vo svojom stanovišti. Nástup bude umožnený zadnými dverami. Pre každú jazdu bude v predaji 40 cestovných lístkov. Vo vozidle nebudú platiť žiadne predplatné Pražskej integrovanej dopravy ani zamestnanecké cestovné Dopravného podniku Praha.

Dopravný podnik Praha a trolejbusová doprava do budúcnosti:

Dopravný podnik Praha podporuje myšlienku ekologickej dopravy a ďalej pripravuje elektrifikáciu vybraných autobusových liniek. Projekt elektrifikácie autobusové linky č. 140 pokračuje vo svojej prípravnej fáze. V medziobdobí od schválenia projektu predstavenstvom Dopravného podniku Praha (marec 2018) bol vybraný zhotoviteľ potrebnej projektovej dokumentácie a začali práce na zhotovenie dokumentácie k územnému rozhodnutiu. Zároveň bolo podané oznámenie vplyvov dopadov stavby na životné prostredie (proces EIA).

Zároveň aj naďalej prebieha pilotný projekt dynamického nabíjania v Proseckej ulici, v rámci ktorého od 1. júla 2018 začala premávať pravidelná trolejbusová linka č. 58. Na tejto linke sú testované vozidlá, pričom cieľom Dopravného podniku Praha je vyskúšať aj kĺbové vozidlo, pretože prevádzka na linke č. 140 je a bude zabezpečovaný práve kĺbovými vozidlami.

Kvôli vyššie investičné náročnosti elektrifikácia je cieľom Dopravného podniku Praha maximálne využiť existujúcu napájací infraštruktúru električiek, prípadne do budúcna aj metra. Prioritou pre ďalšie etapy bude teda najmä dostupnosť existujúcej elektrickej infraštruktúry.

Zdroj: Dopravný podnik Praha

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.