Tip na múzeum: Technické múzeum Praha

V dnešnom Tipe na múzeum Vás pozývame do dopravnej expozície Technického múzea Praha, ktorá sa už tradične teší najväčšiemu záujmu návštevníkov. Svet starej techniky tu vyzerá veľmi pôsobivo. Prvé automobily poháňané spaľovacím, ale aj parným motorom, vývojová rada motocyklov od konca 19. storočia do súčasnosti, ukážky železničnej techniky, lietadla zavesené od stropu, počínajúc košom plynového balónu, cez klzák Igo Ericha, Kašparov letún, s ktorým vykonal diaľkový prelet, unikáty historických lietadiel Anatra Anasalj, Traktor, športoví letúny Zlín Z XIII, Z 50 L a desiatky ďalších, to všetko vytvára bizarnú a neopakovateľnú atmosféru akéhosi chrámu techniky, v ktorom majú svoje miesto nie len dokonalé stroje, ktoré sa osvedčili, ale aj mechanizmy dokumentujúce omyly či slepé uličky techniky.

Expozícia ukazuje celý historický vývoj automobilovej, motocyklovej, cyklistickej, leteckej a lodnej dopravy a v kratších exkurzoch aj úseky z dejín železničnej dopravy a vývoja hasičskej techniky na území Českej republiky, a to jak stroji u nás vyrobenými, tak i dovezenými zo zahraničia a prevádzkovanými na území ČR.

Domáca výroba dopravných prostriedkov je veľmi dlhá, mimoriadne farebná a v mnohých svojich epizódach pozoruhodná i z celosvetového hľadiska. Spomenúť môžeme NW President z roku 1898, prvý automobil vyrobený na území ČR, alebo letún Kašpar JK z roku 1911, na ktorom Ing. Jan Kašpar vykonal historicky prvý diaľkový let v dejinách českého letectva. Za pozornosť stojí automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentom T. G. Masarykom a z leteckej zbierky stíhací letún Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945, s ktorým sa do oslobodenej vlasti vrátili československí letci, bojujúci za slobodu krajiny vo Veľkej Británii.

Otváracie hodiny:
Pondelok: ZATVORENÉ; ak je sviatok otvorené od 10:00 do 18:00
Utorok – Piatok: 09:00 – 17:30
Sobota, Nedeľa: 10:00 – 18:00

Informácie o cenách vstupného vrátane zliav nájdete TU.

Text: Jaroslav Filo a TM Praha
Foto: Marián Stanko

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.