Tip na múzeum: Múzeum v prírode v Arnheme

ARNHEM, HOLANDSKO – Chystáte sa ešte v tomto roku na dovolenku, či predĺžený víkend a hľadáte nejakú zaujímavú atrakciu v zahraničí? Zatiaľ čo historická električka v Rotterdame jazdí len do konca októbra a tamojšie električkové múzeum je už zatvorené, v Arheme môžete aj počas jesenných a zimných mesiacov navštíviť jedno z najkrajších múzeí v celej Európe súčasťou ktorého je aj expozícia venovaná histórii električkovej dopravy.

Veľkolepé múzeum pod holým nebom, tzv. Openluchtmuseum s rozlohou 44 ha sa oplatí navštíviť nie len kvôli historickým električkám, ktoré tam premávajú na dlhšej okružnej trati cez idylickú prírodu, ale aj kvôli spoznávaniu holandskej kultúry. V rámci “skanzenu” nájdete aj malú mestskú časť s obchodnými domami a typickými holandskými vodnými kanálmi. Vzhliadnuť tiež môžete historické domy, kaviareň, pekáreň, mlyny a farmy v ktorých sa dozviete viac o tamojších zvykoch a tradíciách.

Historické električky sa nachádzajú v depe so štyrmi koľajami a dielňou. Okrem troch vozňov RET #520, #535 a #536 premáva v múzeu aj dvojnápravový vozeň HTM #274 z Hágu vyrobený v roku 1921, ako aj rotterdamský kĺbový vozeň #631 z roku 1968, replika štvornápravového vozňa GETA 76 z Arnhemu vyrobená v roku 1999 podľa vzoru z roku 1929, či električka na čistenie koľajníc Rr3 z Amsterdamu vyrobená v roku 1958.

V múzeu sa počas roka pravidelne konajú aj rôzne podujatia a aktivity pre deti. Z aktuálnych i pripravovaných akcií môžeme spomenúť ZabíjačkuSlávnosti svätého MaartenuHľadanie Sinterklaasa, výstavu Dekor domov 50. – 70. rokov minulého storočia, Nostalgické kolotoče, či zimné vychádzky po múzeu s vianočnou tematikou. Nechýbajú však ani ukážky pečenia chleba, sendviču, i zemiakov, výroby jablkového džúsu,, či tradičného sirupu.

Holandské múzeum v prírode sa nachádza na severnom okraji mesta Arnhem na ulici Hoeferlaan 4 hneď vedľa križovatky A12 / Waterberg (východ 26) a je otvorené od 10:00 do 17:00 (v zime väčšinou od 11:00 do 16:30). Zo stanice sa do múzea dostanete autobusmi č. 3 (15-minútový interval; výstup na zastávke “Burgers’ Zoo” / “Nederlands openluchtmuseum”), 8 (30-minútový interval; výstup na zastávke “Arnhem Presikhaaf”) a 91.

 

CENNÍK VSTUPNÉHO
Online V pokladni
Základné
Deti od 3. do 12. rokov
17,50 €
14,50 €
19,- €
16,- €
Deti do 3. rokov, priatelia múzea a osoby s ŤZP
Parkovanie
Skupiny nad 20 osôb – základné vstupné
Skupiny nad 20 osôb – deti od 3. do 12. rokov
zdarma
6,- €
16,- €
13,50 €
Kombinované vstupné Openluchtmuseum a Burgers Zoo
Základné
Deti od 3. do 12. rokov
34,65 €
30,10 €

 

 

Ďalšie informácie nájdete na stránke múzea www.openluchtmuseum.nl.

 

Autor: Jaroslav Filo

Buďte prví komentujúci

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.