Tip na marec: Boje o Jalovec 1945

JALOVEC – Klub priateľov vojenskej histórie Slovenska, Klub vojenskej histórie Polom a obec Jalovec Vás pozývajú na historickú rekonštrukciu bojov 1. Československého armádneho zboru z marca 1945 pod názvom Boje o Jalovec 1945/2013. Rekonštrukcia bojov sa uskutoční 23. marca 2013 so začiatkom o 14.30 pri obci Jalovec, smerom na Bobroveckú Vápenicu. Klub vojenskej histórie Svoboda sa zúčastní ako úderné družstvo 1. ČS armádneho zboru.

Historické udalosti:

Rekonštrukcia rozhodujúceho prielomu jednotiek 1. ČS armádneho zboru pri Liptovskom Mikuláši z 30. marca 1945. Jednotky 3. ČS samostatnej brigády prekvapujúcim útokom o 4:00 prekonali hlavnú líniu nemeckej obrany na hrebeni medzi údolím Smrečianky a Jalovčianky, ovládli obec Jalovec a rozvíjaním útoku obsadili strategickú kótu 828 západne od Jalovca (6. peší prápor) a kótu 915 Háje severozápadne od Pavlovej Vsi (samopalný prápor). Delostrelectvo 3. brigády pod velením mjr. Sachera zaujalo pozície južne od Jalovca (kanóny pre priamu streľbu) a na hrebeni nad obcou (122 mm húfnice).

Jednotky 1. a 4. ČS brigády, ktoré útočili južnejšie na trase Smrečany – Trstené/Bobrovec a ktorých delostrelectvo v nepriaznivom teréne nedokázalo postupovať s pechotou, boli v priebehu dňa vytlačené z dobytých obcí nemeckým tankovým protiútokom od Liptovskej Ondrášovej. Podvečer 31. marca 1945 po silnej delostreleckej príprave smerovanej na južný okraj Jalovca podnikli nemecké jednotky rozhodujúci protiútok ďalej na sever na trase Bobrovec-Jalovec. V prípade nemeckého úspechu by bola 3. ČS brigáda odrezaná od hlavných síl ČS zboru a útočná operácia ako celok by skončila neúspechom. Napriek panike a ústupu pešiakov 1. ČS brigády zakopaných južne od Jalovca, protitankoví delostrelci 3. brigády vyčkali na priblíženie nemeckých obrnených vozidiel a na vzdialenosť 500 metrov ich náhlym palebným prepadom zničili alebo obrátili na ústup. Prápor doprovodnej pechoty zdecimovala priama paľba 122 mm húfnic, mínometov a ťažkých guľometov z kóty 828. Opakovanie nemeckého útoku zmarila ešte v zárodku paľba 152 mm húfnic zborového 5. delostreleckého pluku, riadená na severný okraj Bobrovca.

Po dvoch dňoch útokov a protiútokov bez výraznej zmeny frontových línií Nemci z oblasti Liptovského Mikuláša ustúpili. Samotné mesto obsadila 4. ČS brigáda, 1. a 3. brigáda prenasledovali nepriateľa smerom na Ružomberok.

Autor: Juraj Vanovčan – KPVHS
Zdroj: www.kvsvoboda.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.