Tip na marec: 40 rokov garáže Klíčov

PRAHA – 5. marca 1973 vyšlo z klíčovské garáže po prvý krát do pražských ulíc 37 autobusov. Dopravný podnik hl. m. Prahy (DPP) k 40. výročiu pripravil zaujímavý program. V sobotu 9. marca od 10:00 do 14:00 si môžete pozrieť zázemí garáže Klíčov.

Návštevníci sobotných osláv uvidia prehliadku súčasného vozového parku a troch historických autobusov. Pre deti budu pripravené súťaže. Budete mať možnosť zavítať do stánku Info centra DP. Na mieste bude možné zakúpiť i občerstvenie.

V súvislosti s výročím sa od 6. marca začne výstava o garáži Klíčov v stanici metra Prosek. Výstava potrvá do konca marca a jej kopia bude k nahliadnutiu i v samotnej garáži počas dňa otvorených dverí. Výstava predstavuje ako mala garáž Klíčov, ktorá so svojim architektonickým vzhľadom stala charakteristickou stavbou tejto časti Prahy, ako mala vyzerať, ako sa stavala a aký bol začiatok jej prevádzky.

Prvé návrhy k vybudovaniu garáže na Klíčově vznikali už v 40. rokoch. Od konkrétnejšej myšlienky z 50. rokov, kedy Klíčov mal s garážami v Dejvicích a Kačerově vytvoriť trojuholník, ktorý pokryje mapu pražskej dopravy, muselo ubehnúť ešte 20 rokov do úspešnej výstavby,“ uviedol Pavel Fojtík, vedúci archívu DPP. Projekt garážovej haly pochádza z pera inžiniera Josefa Zemana, ktorý sa podieľal i na projektovanie Žďákovského mostu, vo svojej dobe najväčšieho jednooblukového oceľového mostu neďaleko Orlíku.

Garáž Klíčov tvoria 4 objekty – parkovacia hala pre  98 vozov,  hala denného ošetrovania a denných kontrol, administratívna budova spojená s dielenskou halou a dve menšie haly slúžiace k umytiu autobusov. V jednej sa sa umýva spodná časť vozidla a agregát a druhá slúži k  uprataniu interiéru.

Zdroj: http://www.dpp.cz/jgaraz-klicov-si-pripomina-40-vyroci-pro-rodice-s-detmi-je-pripraven-zajimavy-program/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.