Tip na víkend SR: Otvorenie sezóny na Košickej detskej železnici

Detská železnicaKOŠICE – V nedeľu 1. mája 2011 vás pozývame na otvorenie sezóny Košickej detskej železnice spojené s neopakovateľným zážitkom z jazdy vláčikom ťahaným 127- ročnou parnou mašinkou Katka Čermeľským údolím. Preprava Detskou železnicou bude počas celého dňa bezplatná. Slávnostné otvorenie sa uskutoční o 09:00 v Čermeľskom údolí za účasti primátora Richarda Rašiho a viceprimátora Ladislava Lazára. Okrem tradičných parných rušňov Katky a Danky čaká na návštevníkov aj množstvo netradičných sprievodných podujatí. Účinkovať bude Westernové akčné divadlo Košice.

Pri tejto príležitosti Dopravný podnikj mesta Košice zabezpečí spojenie do Čermeľa zo Staničného námestia historickou električkou Cassovia s prestupom na autobus pri štadióne Lokomotíva. Spoje budú premávať bezplatne od 08.15 podľa cestovného poriadku dopravného podniku. Organizátormi akcie súŽelezničná spoločnosť Slovensko, a.s., Slovenskej republiky, Dopravný podnik mesta Košice, a.s. a Mesto Košice.

Okrem unikátnej trate a malebnej prírody bude aj tento rok najväčšou atrakciou historický parný rušeň Katka, vyrobený v roku 1884. Návštevníkov iste prekvapí aj nový náter motorovej lokomotívy Danka, ktorú po oprave železničiari „odeli“ do farieb mesta. Novinkou tejto sezóny bude niekoľko netradičných víkendových podujatí, ktoré v spolupráci s Mestom Košice usporiada Občianske združenie (OZ) Detská železnica. Občianski aktivisti plánujú napríklad retro-jazdy, pioniersku sobotu, záchranársky, remeselnícky či turistický víkend.

Hoci železnička premáva v prímestskej rekreačnej zóne, Dopravný podnik mesta Košice aj tento rok zabezpečil cestujúcim a návštevníkom jednoduchú dostupnosť. Na východziu zastávku Detskej železnice „Čermeľ“ sa dá dostať autobusom MHD č. 14., ktorý premáva zo zastávky „Mier“ (prestup z linky 16 a 27 od železničnej stanice) a zo zastávky „Havlíčkova“ (konečná električiek 2, 4, 9). Linka 14 pri odchodoch o 9:27, 11:27, 13:27, 15:27, 17:27 a 18:57 z Mieru prichádza na zastávku „Čermeľ“ 5 minút pred odchodom vláčika a späť odchádza 5 minút po jeho príchode. Každé dve hodiny spoje linky 14 premávajú až k Alpinke.

Košická detská železnica bude v roku 2011 premávať každý víkend a všetky voľné dni až do polovice septembra. Okrem toho sa klepot kolies ozve v Čermeľskom údolí aj v niektoré pracovné dni: 31. 05, 01. 06., 21. – 25. 06., 28. – 29. 06., 02. 07., 09. 07., 16. 07., 23. 07., 30. 07., 06. 08., 13. 08., 20. 08. a 27. 08.

Sezóna potrvá predbežne do polovice septembra, no uvažuje sa o jej predĺžení do konca septembra, prípadne až do konca októbra.

BUDEME PRI TOM:

Naša redakcia bude túto edeľu pre vás mapovať  tradičnú Prvomájovú Veterán Tatra Rallye v Bratislave.

Zdroj: Mesto Košice a Dopravný podnik Mesta Košice
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.