Tip na máj: Noc múzeí a galérií 2014 v Košiciach

Noc muzei a galerii 2014aKOŠICE – V sobotu 17. mája 2014 sa na celom Slovensku uskutoční tradičná Noc múzeí a galérií. Bohatý program pre všetkých návštevníkov pripravila aj metropola východného Slovenska. Od 17:00 do 24:00 budete môcť navštíviť Východoslovenské múzeum, Slovenské technické múzeum, Východoslovenskú galériu, Múzeum Vojtecha Lőfflera, Pamätnú izbu Sándora Maraia, Pyecka gallery, či DIG gallery. Počas tohto podujatia platí zvýhodnené vstupné 1,- €., ktoré stačí zaplatiť v prvom múzeu a vstup do ostatných už máte zadarmo.

 

SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM, Hlavná 88:

„Po cestách i vo vzduchu“
Vychutnajte si pohľad na symboly cestnej a vzdušnej dopravy v období 1. svetovej vojny. Uvidíte jednomiestny dvojplošník SPAD z obdobia rokov 1911-1921, legendárny automobil FORD T, vyrábaný spoločnosťou Henryho Forda v rokoch 1908 – 1927, ikonické nákladné vozidlo TATRA 12 z 20.rokov minulého storočia, povojnové francúzske vozidlo CITROËN C11, či storočné mlynské zariadenie na ktorom si môžete vyskúšať ako sa mlelo v roku 1913 na zariadení Karola Poledniaka a ochutnť zaujímavé pivné špeciality od priateľa všetkých gurmánov – KuBboSelect. Chýbať však nebude ani prezentácia novej publikácie Samuela Čarnokeho a Radoslava Sinčáka o typografii na východnom Slovensku – NEONa.

„Vojna a mier“
VOJNA CEZ OBJEKTÍV – album spomienok z rokov 1914 – 1918. Pozrite si prvú výstavu dosiaľ neprezentovanej kolekcie 50 autentických záberov účasti Rakúsko-uhorskej monarchie na frontoch východnej a juhovýchodnej Európy 1. svetovej vojny .

Čiernobiele premietanie: Užite si grotesky na nádvorí pod holým nebom. Divadielko NEÓN: „Elektrické dobrodružstvo“ – Príbeh plný napätia (a nielen elektrického) pre  malých i veľkých divákov o tajomstvách a histórií elektriny v Sieni elektrických výbojov.

Sprievodné výstavy:
KATKA 130 – výstava venovaná 130 ročnému parnému rušňu košickej detskej železničky.
ENKAUSTIKA – maľovanie voskom naživo
Prehliadka vybraných múzejných expozícií.
POHNI MOZGOM – meranie koncentrácie pomocou MINDBALLu

 

MÚZEUM LETECTVA, areál letiska Košice

Vychutnajte si prehliadku histórie leteckej techniky, galériu prezidentských lietadiel a expozíciu historických dopravných prostriedkov.

Pozor: Počas podujatia bude posilnená linka mestskej hromadnej dopravy č. 23. Autobus smer Múzeum letectva bude premávať každú hodinu zo železničnej stanice od 16:28 do 23:28 a v opačnom smere od 17:10 do 00:10.

 

ŽELEZNIĆKOU ZA VESMÍROM – DETSKÁ ŽELEZNICA / Areál v Čermeli

Nočné jazdy historickej vlakovej súpravy detskej železnice s odchodom z Čermeľa o 20:00 a 21:25, resp. z Alpinky o 21:00 a 22:25.

Sprievodný program:
Pozorovanie planét a hviezd profesionálnymi teleskopmi na stanovištiach pod odborným vedením a so sprievodným slovnom Ing. Petra Kaňuka (CVČ Košice)

Bezplatná doprava pre návštevníkov železničky autobusom Dopravného podniku mesta Košice z Námestia maratónu mieru do stanice Čermeľ.

 Odchody autobusu z Námestia maratónu mieru smer Čermeľ:
19:30, 20:45, 22:00

• Odchody historického autobusu zo stanice Čermeľ smer Námestie maratónu mieru:
20:00, 21:20 (po príchode vlaku z Alpinky), 22:40 (po príchode vlaku z Alpinky)

Alternatíva pre nepriaznivé počasie:
Prednáška a premietanie astronomických filmov v krytom
priestore reštaurácie Alpinka v spolupráci s Ing. Petrom Kaňukom, spoluautorom projektu „S ďalekohľadom na cestách“.

 

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Múzeum.sk

knm2014

Noc muzei a galerii 2014

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.