Tip na máj: Boje v meste 1945

BRATISLAVA – Dovoľujeme si informovať Vás o nami pripravovanej rekonštrukcii bojov BOJE V MESTE 1945, ktorá sa uskutoční 8.mája pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom v uliciach Bratislavy.

Už od roku 2006 každoročne organizuje v hlavnom meste bratislavský Klub vojenskej histórie CARPATHIA v spolupráci s Klubom vojenskej histórie SLOVENSKO a so Slovenským klubom historických vojenských vozidiel SAHARA rekonštrukcie bojov z roku 1945. Miesta ukážok ako žel.st.Východ – Rendez, Bratislavský hrad alebo Jurajov Dvor – približujú reálne bojiská, kde sa odohrávali oslobodzovacie boje o naše hlavné mesto.  Ukážky na Jurajovom Dvore v roku 2009, 2010 a 2011 zaplnili tisíce návštevníkov aby zhliadli rekonštrukcie bojov s množstvom účinkujúcich v dobových historických uniformách s historickou technikou vrátane tankov, obrnených vozidiel a delostrelectva . Vrcholom bolo použitie lietadiel, ktoré navodili jedinečnú atmosféru skutočných leteckých súbojov a svojimi preletmi nad hlavami účastníkov vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru.

Zmyslom týchto rekonštrukcií je pripomínať udalosti z konca druhej svetovej vojny.  Je veľmi dôležité nezabudnúť na hrôzy vojny, na stá tisíce padlých, ktorí položili svoje živote za slobodu, zato že môžeme dnes žiť v pokoji a miery. Mier je pre dnešnú generáciu samozrejmosť, čo je iste dobré. Ale dôležité je uvedomiť si aká cena bola zaplatená za mier.

Preto sme aj tento rok pripravili v spolupráci s hlavným mestom Bratislava ako hlavným organizátorom a s podporou Vojenského historického ústavu Bratislava pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom v utorok 8. mája 2012 podujatie spojené s ukážkami bojov v uliciach Bratislavy, jazdou historických vozidiel a ďalšími sprievodnými aktivitami pod názvom  „BOJE V MESTE 1945“.

Program:

– Jazdy historických vozidiel
– 13:00 Prezentácia techniky na Priamaciálnom námestí
– 13:30 Otvorenie výstavy Bombardovanie Apólky
– 14:30 a 16:30 Boje na Jesenského ulici pri Národnom divadle

Ing.Peter Velčický
Klub vojenskej histórie CARPATHIA


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.