Tip na jún: Košický trolejbusový deň

KOŠICE – V sobotu 22. júna 2019 budú v Košiciach opäť premávať trolejbusy. Dopravný podnik mesta Košice spoločne s časopisom Československý Dopravák chystajú v meste nevšedné podujatie – Košický trolejbusový deň. Súčasťou programu bude aj návšteva trolejbusového cintorína.

Na podujatí chcú predstaviť aj projekt známy ako „Československý trolejbus“. Pôjde o vozidlo, ktoré minulý rok zakúpil časopis Československý Dopravák. Spolu s dobrovoľníkmi ho opravil do retro prevedenia, vďaka čomu vozidlo vyzerá presne tak, ako Košické trolejbusy v roku 1993, keď začali v meste slávnostne premávať. Na trolejbuse odpracovali celkovo 1 200 dobrovoľníckych hodín, najmladší člen opravy mal pritom iba 15 rokov. Trolejbus po oprave darovali DPMK na používanie na ľubovoľne dlhú dobu.

Aj keď pred štyrmi rokmi Košice trolejbusovú dopravu zastavili, nové vedenia mesta sa usiluje o ich návrat. K tomu je nutné aj udržiavať a pravidelne využívať infraštruktúru trolejbusmi.

Trolejbusový cintorín

Na návštevníkov Košického trolejbusového dňa čaká bohatý program, na svoje si prídu aj fanúšikovia urbexu. Navštívit budú môcť trolejbusový cintorín. Počas organizovaných prehliadok ich električky na dvoch špeciálnych linkách dovezú na vrakovisko košických trolejbusov, kde návštevníci uvidia všetky zostávajúce vraky zrušeného dopravného prostriedku. Bude to nevšedná ukážka toho, aké následky má neodborné politického rozhodnutie.

Prezentovať vyradené vozidlá je veľmi netypické a neviem o prípade, kedy by sa iný dopravný podnik v Európe odhodlal k takémuto kroku. Vieme že práve toto bude veľkým lákadlom celej akcie a sme radi, že sa nám podarilo presvedčiť aj DPMK, aby sa k takejto netradičnej prezentácií pripojil. Určite to chcelo veľkú dávku odvahy,“ hovorí Libor Hinčica, autor programu a šéfredaktor Československého Dopraváku.

Najväčším lákadlom bude možnosť, znovu sa odviezť všetkými prevádzkyschopnými košickými trolejbusmi na linke 70. Prevádzka na nej sa na jeden deň opäť obnoví a budú na nej premávať všetky tri trolejbusy, ktoré majú teraz Košice k dispozícii. Trasa povedie z Námestia osloboditeľov na Furču – sídlisko Dargovských hrdinov. Do prevádzky sa dostanú aj ďalšie netradičné električky a autobusy.

Prichystané sú napríklad jazdy štyrmi historickými autobusmi z bývalej vozovne trolejbusov na Detskú železničku, ktorá sa do akcie zapojí tiež. V Čermeli si budú môcť návštevníci vyskúšať úzkorozchodnú drezínu a ďalšiu techniku dráhy. Detská železnička zároveň poskytne pre návštevníkov akcie zvýhodnené cestovné. Ostatné špeciálne linky električiek, autobusov a trolejbusov budú premávať úplne zadarmo. Všetky informácie nájdu návštevníci na facebooku „Československý trolejbus“.

Nočná fotojazda

Pre najväčších fanúšikov je v sobotu v noci pripravená 90-minútová nočná fotojazda s prvým košickým trolejbusom a pravdepodobne aj Československým trolejbusom. Štart je naplánovaný na 22:00, kapacita je maximálne 150 osôb.

Očakáva sa, že o akciu bude veľký záujem a Košice na víkend prilákajú návštevníkov z celého Česka i Slovenska. Záujemcom z okolia odporúčame čo najskôr zakúpiť cestovné lístky na vlak, nakoľko očakávame, že väčšina spojov bude vypredaná. Už teraz je na niektoré medzinárodné vlaky problém zohnať lístok. Zároveň sa budeme snažiť skontaktovať s dopravcami, ktorých požiadame o kapacitné posilnenie súprav a pridanie ďalších vozňov.

 

Projekt Československý trolejbus

V roku 2015 zrušili Košice trolejbusovú dopravu. Rozhodnutie zrušiť funkčnú vybudovanú sieť bolo nepochopiteľné. Ekologické trolejbusy prepravovali na jedinej trati (linky 71 a 72) až 10 % všetkých cestujúcich. V rovnakom období ostatné mestá trolejbusy naopak rozširovali, príp. budovali sieť odznova. Po takmer 50 rokoch sa trolejbusy vrátili aj do Prahy.

Trolejové vedenie z ulíc našťastie nebolo znesené, a tak sa nové vedenie mesta snaží trolejbusy do mesta vrátiť. Takmer všetky trolejbusy však boli medzičasom odpredané na Ukrajinu, alebo sa z nich po rokoch stali nepojazdné vraky. Pre nedostatok vozidiel jazdí meste príležitostne iba tzv. Dobrý trolejbus.

Časopis Československý Dopravák zakúpil v roku 2018 rovnaký trolejbus Škoda 15 Tr, aký v meste kedysi premával. V posledných mesiacoch ho za pomoci dobrovoľníkov zrekonštruovali do špeciálneho retro prevedenia. Dobrovoľníci odpracovali na vozidle zadarmo takmer 1200 hodín, najmladší člen mal pritom iba 15 rokov. Celá rekonštrukcia bola financovaná bez sponzorov, výhradne z predaja dopravného časopisu Československý Dopravák.

V sobotu 1. júna bol Československý trolejbus prevezený špeciálnym transportérom z Ostravy do areálu DPMK v Košiciach. Po dokončení opravy a absolvovaní všetkých formalít sa zaradí do vozového parku DPMK a verejnosti predstaví 22. júna 2019 na Košickom trolejbusovom dni.

Trolejbus naďalej zostáva v majetku časopisu Československý Dopravák, ten ho však bude mestu prenajímať za symbolické 1 euro ročne. Snaží sa ním výrazne oživiť tému obnovenia trolejbusov a zapojiť do nej verejnosť.

Aj po zakúpení nových vozidiel mesto Košice aj uvažuje nad prevádzkovaním Československého trolejbusu na historickej linke.

 

Košický trolejbusový deň

Akcia prebieha v sobotu 22. júna 2019 od 09:00 do cca 17:00. O 22:00 bude prebiehať nočná fotojazda.

Špeciálne atrakcie

Organizované prehliadky na trolejbusovom cintoríne
Návšteva vozovne DPMK na Hornádskej ulici
Drezina na Detskej železničke, výstava vozňov a ďalšej techniky

Špeciálne historické linky

Trolejbusová linka č. 70: Námestie osloboditeľov – vozovňa Hornádska – Furča – sídlisko Darkovských hrdinov (Lingov)
Električková linka E1: Havlíčková – Námestie Maratónu mieru – Trolejbusový cintorín
Električková linka E2: Staničné námestie – Námestie osloboditeľov – Trolejbusový cintorín
Autobusová linka A1: Vozovňa Hornádska – Čermeľ
Historický vláčik: Čermeľ – Alpinka

Nasadené historické a špeciálne vozidlá:

TROLEJBUSY AUTOBUSY ELEKTRIČKY
Škoda 15 Tr #1000 (Československý trolejbus)
Škoda 15 Tr #1001
(prvý Košický trolejbus)
Škoda 14 TrM #2003
Ikarus 280 #4082
Škoda 706 RTO
Karosa ŠD 11
Karosa B 952E #5244 (autoškola)
ČKD Tatra T1 #203
ČKD Tatra T2 #212
Pragoimex Vario LF #701 “Veronika”
ČKD Tatra KT8D5 (jedna z prvých električiek tohto typu)
ČKD TATRA T6A5

Historický vláčik OZ Detská železnica Košice

Cestovné poriadky

Električková linka E1:
Odchody zo zastávky Havličkova: každých 20 minút od 09:12 do 17:12
Odchody zo zastávky Trolejbusový cintorín: každých 20 minút od 08:44 do 16:44

Električková linka E2:
Odchody zo zastávky Staničné námestie:
každých 30 minút od 09:08 do 17:08
Odchody zo zastávky Trolejbusový cintorín: každých 30 minút od 08:37 do 16:37

Trolejbusová linka č. 70:
Odchody zo zastávky Lingov:
každých 30 minút od 09:15 do 16:15; o 16:25 a 16:45 len po Garáž TD
Odchody zo zastávky Garáž TD smer Námestie osloboditeľov: každých 30 minút od 09:00 do 16:30
Odchody zo zastávky Nám. osloboditeľov: každých 30 minút od 09:15 do 16:15; o 16:45 po Garáž TD

Odchody zo zastávky Garáž TD smer Lingov:
08:57, 09:22, 09:27 a ďalej každých 30 minút do 16:27

Autobusová linka A1:
Odchody zo zastávky Garáž TD:
každých 20 minút od 09:00 do 16:40
Odchody zo zastávky Čermeľ:
každých 20 minút od 09:25 do 17:05

Podrobný cestovný poriadok nájdete TU.

 

 

Autor: Martin Žarnovický

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.