Tip na jún: 120 rokov trate Kúty – Trnava

KÚTY, TRNAVA – V pondelok 11. júna 2018 uplynie 120 rokov od sprevádzkovania trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty v celej dĺžke. Klub priateľov železníc Trnavy a okolia v spolupráci s partnermi organizuje v sobotu 9. júna 2018 mimoriadnu jazdu historického motorového vlaku na trase Trnava – Kúty a späť, ktorú obohatia ďalšie sprievodné aktivity.

Mimoriadny motorový vlak zabezpečí Spoločnosť Považskej dráhy Žilina v zložení motorový vozeň M 131.1, prípojný vozeň Blm a motorový vozeň M 152.0. So súpravou by sa nemalo manipulovať, takže motorový vozeň M 131.1 by mal byť v čele vlaku smerom na Kúty, v opačnom smere do Trnavy pôjde v čele motorový vozeň radu M 152.0. Výber súpravy zodpovedá vozidlám, ktoré zabezpečovali niektoré vlaky na trati Trnava – Jablonica – Kúty v 60. a 70. rokoch (M 131.1) a niektoré vlaky Kúty – Jablonica v 80. a 90. rokoch (M 152.0). Tieto motorové vozne tiež jazdili na trati Jablonica – Brezová pod Bradlom.

Súprava bude v sobotu 9. júna 2018 ráno pred 8. hodinou pristavená v Trnave k práve voľnému nástupišťu (pravdepodobne 3 alebo 4). Po krátkom príhovore sa mimoriadny vlak vydá s predpokladaným odchodom 08:18 smerom k nákladnej stanici, kde prebehne križovanie s osobným vlakom z Kútov. Následne sa pôjde po jednokoľajnej trati do Kútov tak, že nutné križovanie s ostatnými vlakmi bude využité na krátky sprievodný program za účasti zástupcov obcí v staniciach Boleráz, Smolenice, Jablonica, Senica a Šaštín-Stráže. Navyše vlak zastaví aj v stanici Šelpice. Vyťažená jednokoľajná trať, relatívne hustá premávka a značná dĺžka trate neumožňujú zastaviť v každej stanici a zastávke na trati, najmä aby jazda netrvala príliš dlho.

V stanici Kúty prebehne okrem príhovorov pozvaných hostí, zástupcov samospráv a železničných spoločností aj slávnostné odhalenie pamätnej tabule k 120. výročiu trate Trnava – Kúty, ktorú dal za pomoci partnerov vyrobiť Klub priateľov železníc Trnavy a okolia. Podobnú tabuľu už klub osadil v roku 1998 na budove stanice Smolenice pri príležitosti stého výročia trate. Predstavená bude aj pamätná publikácia o histórii trate. Zvyšok času v stanici Kúty bude možné využiť na občerstvenie.

O 14:03 sa predpokladá odchod mimoriadneho vlaku späť do Trnavy. V staniciach, v ktorých stál vlak pri ceste do Kútov, zastaví aj pri ceste do Trnavy. Naplánovaný krátky pobyt v týchto staniciach má slúžiť najmä na výstup alebo nástup cestujúcich, ktorí nechcú absolvovať celú trasu Trnava – Kúty a späť. O dve hodiny po odchode z Kútov by mal vlak ukončiť svoju cestu v Trnave.

Dôležité upozornenie:

V stanici Trnava prebieha rekonštrukcia 2. nástupišťa, pričom sú dve dopravné koľaje mimo prevádzky. Z toho dôvodu sú ostatné dopravné koľaje určené na výstup a nástup cestujúcich mimoriadne vyťažené. Organizátor mimoriadnej jazdy si preto vyhradzuje právo program zmeniť podľa aktuálnej prevádzkovej situácie!

Vzhľadom na obmedzenú kapacitu súpravy bolo potrebné rozdeliť jednotlivé vozidlá a zaviesť systém miesteniek. Orientačne je možné naznačiť, že prvý (motorový) vozeň bude určený pre pozvaných hostí, druhý (prípojný) vozeň pre členov Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia spolu s cestujúcimi s miestenkou a tretí (motorový) vozeň bude pre verejnosť, prevažne bez miesteniek. Časť miest pre verejnosť bude možné rezervovať telefonicky vopred na čísle 0903 443 329 v pracovné dni od 12:00 fo 14:00.

Podľa aktuálnej situácie budú prípadní ďalší cestujúci (bez rezervácie vopred) prepravení aj v druhom (prípojnom) vozni, ak to kapacita umožní. Organizátor si však vyhradzuje právo neprepraviť cestujúcich v prípade naplnenia prepravnej kapacity!

Jednotné cestovné 2,- € platí pre akýkoľvek úsek trate, aj pre jazdu späť. Je tak možné cestovať nielen v úseku Trnava – Kúty – Trnava, ale aj napríklad Trnava – Smolenice – Trnava, Jablonica – Senica – Jablonica alebo len Senica – Šaštín-Stráže a podobne. Cestujúci tak môžu mimoriadnym vlakom pricestovať aj napríklad do Senice, kde sa cez víkend uskutoční stretnutie železničných modelárov zo 4 krajín.

Miestenka má jednotnú cenu 1,- €. Platba bude prebiehať v hotovosti pred nástupom do vlaku. Cestujúci dostanú aj špeciálne pamätné cestovné lístky. Žiadne iné cestovné lístky neplatia a neuplatňuje sa ani systém zliav!

Samotná jazda v mimoriadnom vlaku sa bude riadiť Prepravným poriadkom pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR. Účasť je na vlastnú zodpovednosť. V každom prípade je potrebné sa riadiť pokynmi sprevádzajúceho personálu a zamestnancami železníc v službe. Mimoriadne dôležité je dávať pozor na deti. V staniciach budú premávať aj iné vlaky, preto je možné pohybovať sa len v priestoroch určených cestujúcim.

Pre fotografov, najmä tých, čo zaujmú svoje pozície niekde na trati Trnava – Kúty, je možné uviesť, že vzhľadom na jazdu vlaku dopoludnia smerom na západ a popoludní smerom na východ, pôjde vlak prevažne so slnkom svietiacim na vlak odzadu, ak nebude oblačno alebo zamračené. Nemusí to byť však veľký problém, pretože motorové vozne budú na obidvoch koncoch súpravy. Organizátori sa potešia, ak sa fotografie mimoriadneho vlaku objavia po akcii na internete. Zostáva už len zaželať dobré počasie…

Zdroj: Klub priateľov železníc Trnavy a okolia
Úprava: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.