Tip na jeseň: Železničná jeseň s Magdou a Katkou

103KOŠICE – Máme tu už jeseň a to je zvyčajne čas, keď väčšina klubov historických vozidiel pripravuje svoje skvosty na zimný spánok. Neplatí to však o Košickej historickej železnici a Klube historických koľajových vozidiel, ktoré majú v najbližších týždňoch pripravených hneď niekoľko zaujímavých podujatí. Nuž teda, ak vám sychravé jesenné počasie nepridá na nálade, zlepšite si ju rodinným výletom buď na čarovnú železničku v Čermeľskom údolí, alebo sa vyberte s historickými motoráčikmi na niektorý z chystaných výletov po veľkej železnici. Katka s Krutwigom i Jankou s Dankou v Čermeli a Magda s Ľubkou i „Krabicami“ na veľkej železnici.

 Teplé slnečné lúče a krásy východného Slovenska si môžete na jeseň vychutnať aj vďaka mimoriadne bohatej ponuke pripravovaných nostalgických vlakov. Až do polovice októbra vyrazia na trať každý víkend. Najbližšie sa odveziete historickým motorákom z Košíc na tokajské vinobranie do Čerhova 24. septembra, o týždeň neskôr do Turne nad Bodvou či na Noc svetiel do Čermeľského údolia.

 

Historickým motorákom na Tokajské vinobranie

PICT1005

Ochutnávka tokajských vín v gazdovských pivniciach vo Veľkej a Malej Tŕni a bohatý sprievodný program v Čerhove je pripravený pre všetkých, ktorí sa v sobotu 24. septembra vyberú historickým motorákom z Košíc do Čerhova. Vlak odchádza o 9:55 z hlavnej železničnej stanice v Košiciach. Na cestujúcich čaká súbežná jazda historických Hurvíkov  a v Čerhove okrem dobrého vínka a skvelej gastronómie aj koncerty Kristíny i Adama Ďuricu, vystúpenia folklórnych skupín Strapec, Parchovianka, Železiar, Trebišovská Orgoňina či dychovej hudby Michaľanka,. Viac o programe na www.cerhov.sk. Rezervácia je možná už iba DNES, 22. septembra.

maly-tokaj_khkv_2016_fin

Maratónsky vláčik do Turne nad Bodvou

PICT0956

Maratónsky klub a občianske združenie Detská železnica Košice pozývajú priaznivcov histórie a krás východného Slovenska na výlet vlakom z Košíc do Turne nad Bodvou. Maratónsky vláčik zostavený z motorových vozňov typu 810 odchádza v sobotu 1. októbra o 8:50 hod. z hlavnej železničnej stanice v Košiciach. Cieľom je miesto prvého štartu MMM. Len málokto vie, že dejiny najstaršieho maratónu v Európe odštartovali práve v Turni nad Bodvou.  Výlet je vhodný najmä pre rodiny s deťmi, ktoré sa môžu vybrať na nenáročný výstup  na blízky Turniansky hrad, Zádielsku planinu či Hájske vodopády. Záujemcom odporúčame, aby si miesto vo vlaku rezervovali včas, najneskôr do 29.9., na rezervaciekhkv@gmail.com

maly-turna_2016_fin

Noc svetiel na detskej železnici

45. Vyvsvieteny interier vagonov mal premieru pocas Noci svetiel, svietilo sa aj na Dusicky

Košičanov ešte v ten istý deň 1. októbra čaká aj rušná Biela noc, do ktorej sa železničiarskou Nocou svetiel zapojí aj Košická detská historická železnica. Program začne o 19:00 a potrvá do polnoci. Pripravené sú svetelné prekvapenia po trati, hudba, DJ, vystúpenia umelcov a občerstvenie. Bezplatný návoz až do Čermeľa zabezpečuje spred budovy Košického samosprávneho kraja košický dopravný podnik (DPMK).

Vláčik bude premávať po stanicu Vpred každú celú hodinu a cestovné lístky budú dostupné v pokladni na stanici v Čermeli. Podrobnejší program nájdete na webstránke KDHŽ a TU

noc-svetiel-2016

V októbri sú pripravené ešte dve ďalšie jazdy. V sobotu 8. 10. je to vlak do Medzilaboriec s prechodom do Poľska cez Lupkowský tunel a o týždeň neskôr, tentoraz v nedeľu bude vláčik z Košíc vypravený na Margecanské fajnoty a výročie trate Margecany – Červená Skala. O programe sa už v najbližších dňoch dočítate na www.detskazeleznica.sk

lupkow-2016

Text: OZ DŽK, upravil Tomáš „Sergej“ Halža

Foto: Tomáš „Sergej“ Halža

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.