Tip na február: Výstava 100 rokov s mestskou pouličnou – Príbeh košickej električky

Storocie s jednou poulicnou

Srdečne vás pozývame na výstavu, ktorá sa uskutoční v dňoch 12. 2. – 20. 3. 2014 v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra Štátnej vedeckej knižnice na Pribinovej ulici 1 v Košiciach. Vernisáž , ktorá je otovorená pre verejnosť sa uskutoční 12. februára o 15:00. Všetci ste srdečne vítaní.

Výstava je venovaná 100. výročiu otvorenia električkovej dopravy v Košiciach, ktorá zahájila prevádzku osobnej dopravy 28.2. 1914. Tomu predchádzalo sprevádzkovanie nákladnej dopravy v decembri 1913. Košice od roku 1909 nemali mestskú dopravu, keďže koňka a parná tramway skrachovala, takže to bol významný krok pre obyvateľov Košíc a aj pre podnikateľov a obchodníkov, ktorí museli na električku čakať pomerne dlho vzhľadom na rôzne komplikácie pri schvaľovaní projektu výstavby.

Výstava ponúkne prierez vývoja dopravného  podniku, stručne predstaví jednotlivé typy vozidiel za storočie prevádzky, vývoj siete električkovej dopravy, súčasnosť dochovaných historických vozidiel a doterajšiu činnosť Historickej spoločnosti mestskej dopravy, o.z., perličky z histórie, artefakty, modely a knihy venované košickej električke. Jej cieľom je pripomenúť toto výročie, stručne priblížiť návštevníkom históriu košickej električky, oživiť spomienky pamätníkov, zaujať maldšie generácie a poďakovať všetkým dopravárom, ktorí venovali kus života košickej mestskej doprave.

Výstava je realizovaná vďaka ústretovosti vedenia ŠVK v Košiciach, ktoré bezplatne poskytlo svoje priestory a je pripravená v spolupráci HSMD, Pro Trams, občanské sdružení Brno, www.fotokošice.eu a oddelenia propagácie a výstavníctva ŠVK v Košiciach.

 Text: Tomáš „Sergej“ Halža a Ivan Tatranský (HSMD)

Plagat maly

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.