Tip na február: Krokodýlem do Hevlína a Jemnice + jazda ždánickou lokálkou s 810

851198-1HAVLÍN, JEMNICE – Nový cestovný poriadok 2010/2011 znamenal koniec pravidelnej osobnej dorpavy na niekoľkých regionálnych tratiach. Dve z nich sú trať 245 z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína a trať 243 z Moravských Budějovic do Jemnice. Ďalší osud týchto tratí je nejasný. Uvažuje sa o ich úradnom zrušení i fyzickej likvidácii. Preto b vás usporiadateli nasledujúcej akcie rádi pozvali na jednu z posledných možností si tuieto dve lokálky prejsť osobným vlakom.

Mimoriadny vlak, vedený motorovým vozom M 286.1032, vyrazí 19. februára 2011 v 8.30 zo železničnej stanice Brno hlavní nádraží. Trasa je naplánovaná po ose Brno – Střelice – Hrušovany nad Jevišovkou – Hevlín – Znojmo – Moravské Budějovice – Jemnice – Okříšky – Brno hlavní nádraží. Návrat je plánovaný na 17.30, ale tento údaj sa ešte môže zmeniť v závislosti od dopravnej situácie. Na oboch uvedených lokálkach bude čas na niekoľko fotozastávok. Kapacita akcie je obmedzená, preto sa v prípadne záujmu o účasť na tejto akcií prihlasujte na e-mailovú adresu JuraMarek@seznam.cz. Cestovné je vo výške 590 korún a z dôvodu finančného krytia dopravcu musí byť dopredu uhradené na jeho účet. Minimálny počet účastníkov pre uskutočnenie akcie je 40. Pokiaľ by sa ale akcia z dôvodu malého záujmu neuskutočnila, bude vám uhradené cestovné samozrejme vrátené späť. Na palube vlaku bude pripravené občerstvenie vo forme alko a nealko nápojov, párkov…

Zdánická lokálkaHODONÍN – Trať bola slávnostne otvorená v roku 1908 predovšetkžm pre nákladnú dopravu. Osobná dorpava bola na tejto trati zriadená až vo februári 1909. V 70. rokoch minulého storočia, vplyvom extrémne silnej búrky s prívalovým dažďom, postuhli trať zosuvy pldy a vážne ju poškodili. Už vtedy padli prvé úvahy o jej zrušení. Trať bola nakoniec pracne obnovená a premávka sa obnovila. V 90. rokoch začala najmä z dôvodu zlého trasovania osobná doprava upadať. Trať vede mimo obce, vätšinou boli zriadené poľné zastávky ďaleko od obytných zón. Ďalším negatívom, ktorý vaháňal cestujúcich z vlaku, bol nevhodne zostavený cestovný poriadok. Napríklad vlak zo Ždánic do Čejče 1 hodinu vyčkával v stanici Uhřice u Kyjova… Následovalo razantné obmedzenie a zoškrtnie cestovného poriadku až bola 22. mája 1998 po 89. rokoch zatavená osobná doprava. Ostala len silná nákladná doprava ropy z Uhřic u Kyjova a zo Šroubárny v Ždánici, ale i tá postupne začala upadať. V roku 2003 ukončila v Ždánicích prevádzku meistna Šroubárna a presťahovala sa do Kyjova, a tak úsek Uhřice – Ždánice dopravně „osirel“.

Aj napriek veľmi úspešným nostalgickým jazdámbol pre nezáujem, na jeseň roku 2006 úradne zrušený úsek Uhřice u Kyjova – Ždánice. Pre zbytok trate zostalo nádejou nna prežitie vozba ropy z vrtu u Uhřic u Kyjova, ale po napojení vrtu na ropovod Družba je vozba už len veľmi ojedinelá, a tak už trať sôúži len pre občasné nostalgické jazdy. Po volbách do parlamentu v máji 2010, nastolila Nečasova vláda veľmi razantné úspory vo všetkých štátnych správách, a tak minister dopravy Vít Bárta nariadil SŽDC vypracovať koncept na zrušenie minimálne 50 tratí, ale po masovej medializácií sa toto číslo neustále znižovalo až sa zastavilo zhruba na dvatsiatich tratiach. Ku koncu októbra 2010 bolo Ministerstvom dopravy zahájené správne konanie vo veci zrušenia zvyšnej časti ždánické lokálky. Účastníkmi konania sú dotknuté obce a Moravské naftové doly Hodonín. Výsledok konania možno očakávať začiatkom roku 2011. Stále je tu nadej, že SŽDC prevedie zbytok lokálky na vlečku, a jej údržba tak výjde omnoho lacnejšie než, so statusom regionálnej dráhy (okrem toho, údržba celej trati stála podľa SŽDC cca 2 mil/rok).

Podľa najnovších informácií bol v novembri 2010 fyzicky zrušený úsek Uhřice – Ždánice. Zostal len štrk pre pripravovanú výstavbu cyklochodníka. Zmieňované správne konania so zbytkom Ždánické lokálky bolo od 29. decembra 2010 na dobu 90 dnů pozastavené a to z dôvodu prezkúmania žiadosti prevádzkovania cisternovej dopravy surovej ropy z vrtov u Uhřic Moravskými naftovými doly Hodonín.

A preto vás v mene organizátorov srdečne pozývame na fotojazdu s motorovým vozňom rady 810 po Ždánické lokálce pred jej zrušením. Februárové počasie sa s nami môlže pohrať, zábery, ktoré estou urobíte však budú neopakovateľné. Prisľúbený je motorový vozeň 810.455, ktorý desiatky rokov, až do zastavenia prevádzky, jazdil medzi Čejčí a Ždánicemi. Počíta sa s variantou 810+010, počet miest je max. 60. V práopade menšieho záujmu pôjde iba motorový vozeň. Naposledy sa s 810 do Uhřic pljde v nedeľu 27. februára 2011

Odchod bude o 12:15 z Hodonína, kam sa vlak vráti do 15:20 hod. Cena cestovného je 550 korún. Pokiaľ chcete aby sa táto akcia uskutočnila musíte svoju prihlášku doručiť a zaplatiť najneskôr do 23. januára 2011. V prípade záujmu kontaktujte usporiadateľa akcie na e–mailovu adresu fotojizda-uhrice@email.cz, kde vám odpovie na vaše prípadné otázky.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: Želpage.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.