Tip na august: 70. výročie leteckej bitky nad Bielymi Karpatmi

ZLÍNSKÝ KRAJ, TRENČIANSKY KRAJ – Mikroregion Bojkovsko, město Nemšová a Mikroregión Bošáčka společně navázali spolupráci k realizaci projektu Letecká bitva nad Bílými Karpaty. Cílem projektu je především připomenutí významných historických událostí a prezentace jejich významu pro současnost široké veřejnosti formou nově vytvořené putovní expozice, publikace a webová prezentace o letecké bitvě a rovněž realizace vzpomínkových akcí.  

V roce 2014 uplyne právě 70 let od chvíle, kdy 29. srpna 1944 bylo nad územím Bílých Karpat německými stíhači napadeno letecké seskupení amerických bombardérů směřujících ke svým cílům v oblasti Moravské Ostravy. Ten den se stal osudným posádkám deseti bombardérů, které byly sestřeleny. Zahynulo přitom 41 letců.

Při letecké bitvě se na moravské straně v mikroregionu Bojkovsko a v Bošáci na slovenské straně zřítilo k zemi pět letounů typu B -17 Flying Fortress a zahynulo celkem 35 amerických letců. Což je patrně největší počet padlých Američanů na území bývalého Československa v tak malém regionu. Další letouny se dopadly na zem u zámečku Antonstal poblíž slovenské Nemšové a u moravských obcí Kašava, Liptál, Metylovice. Poškozený desátý letoun se zřítil v Maďarsku při pokusu o návrat na italskou základnu.

Tato Letecká bitva patří mezi nejvýznamnější události II. světové války ve Zlínském kraji. Vzhledem k tomu, že v roce 2014 tomu bude 70 let, je snahou místních samospráv a zainteresovaných badatelů zorganizovat důstojné vzpomínkové akce. Organizátoři, především z řad dobrovolníků, připravili řadu aktivit k připomenutí si těchto válečných událostí. Probíhá např. intenzivní dialog se zástupci amerických veteránů z 2.bombardovací skupiny, kteří mají zájem zúčastnit se vzpomínkových akcí k uctění památky amerických letců. Ty se budou konat jak na území České republiky v obcích Krhov, Přečkovice, Rudice, Slavičín, Šanov a Vyškovec, Kašava, tak i ve slovenských obcích Bošáca a Nemšová.

Projekt je financovaný v rámci Cezhraničnej spolupráce SR – ČR, Fond mikroprojektov pod názvom: Letecká bitva na česko-slovenském pomezí z 29. srpna 1944. Predkladateľom projektu bolo Bojkovsko – sdružení měst a obcí, ČR. Slovenskí partneri projektu sú Mikroregión Bošáčka a Mesto Nemšová.

Viac informácií o programe a konkrétnych podujatiach projektu sa dočítate na plagáte pod článkom.

Zdroj: http://www.leteckabitvakarpaty.cz/, web stránky obce Zemianske Podhradie a Mikroregionu Bojkovsko

2014_08_29 Bile Karpaty_b

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.