Tip na apríl: Zahájenie novej sezóny v železničnom múzeu Zlonice

logo_zmz_barZLONICE – Chcete, aby i Váš vlak táhla parní lokomotiva, která nedávno vezla rakouského prezidenta s chotí? Nebo dáváte přednost vláčku, kde si Vaše dítě celou cestu užívá her a zábavy? Oboje se Vám může splnit 23. dubna při cestě na slavnostní zahájení 20. sezóny Železničního muzea Zlonice.

V sobotu 23. 4. 2016 v 9 hodin odstartuje Klub Železničního muzea Zlonice již 20. sezónu ve stále se rozvíjejícím venkovském areálu nabízejícím nejrůznější zajímavosti z oblasti drážní dopravy. Rozsáhlá expozice zabezpečovacích zařízení, největší sbírka cukrovarských lokomotiv v České republice, vlečka s historickými nákladními vozy i provozní úzkorozchodná malodráha patří k těm věcem, se kterými se běžný cestující nikdy nesetkal. Naopak fotografie, jízdenky, dokumenty a další předměty v expozici přepravy cestujících a zavazadel dávají pamětníkům možnost zavzpomínat na mládí své i svých předků. Děti zaujme model zastávky s nákladištěm Břešťany-Tmáň či svezení se úzkorozchodným vláčkem vedeným historickou dieselovou lokomotivou. Doplněním oslav bude i výstava zlonických historických hasičských stříkaček. Chybět nebude prodej upomínkových předmětů ani občerstvení. V rámci oslav bude muzeum otevřeno až do 17 hodin.

Chcete-li si netradičně užít železnice již cestou do muzea, máte 2 možnosti. Již tradičně vyjede z Prahy hlavního nádraží v 9:30 parní expres Svatý Jiří, kterým do Zlonic dorazíte nejstarší z podřipských lokálek po 12. hodině. V jeho čele se poprvé objeví lokomotiva 464.008 „Bulík“, která před nedávnem vezla rakouského prezidenta s chotí. Naprostou novinkou bude první pravidelná jízda motorové soupravy Cyklohráček, který odjíždí z Prahy Masarykova nádraží ve 13:18 a do Zlonic dorazí původní trasou Pražskoduchcovské dráhy po 15. hodině. Od obou vlaků dopravce České dráhy zajistí přepravu z nádraží do muzea i zpět autobus Karosa 934 firmy AD Vlastimír Vinš, přeprava v něm je pro návštěvníky muzea bezplatná.

Letošní novinkami jsou rozšíření expozice zabezpečovací techniky o světelná návěstidla a přejezdové výstražníky a doplnění výstavy poštovních známek se železniční tématikou. Bude tu výstava hasičských stříkaček včetně provozní automobilové stříkačky od firmy Stratílek z roku 1929. Celý den bude jezdit dieselová úzkorozchodka a dopravní vydavatelství Pavel Malkus tu bude mít stánek se svou produkcí a občerstvením.

Závěrem 1 špatná zpráva a 3 dobré. Jelikož byl klub opětovně neúspěšný s žádostí o krajskou dotaci, došlo k nutnosti zvýšit vstupné na 70,- Kč pro dospělého (+1 dítě do 6 let zdarma) a 35,- Kč pro dítě do 15 let nebo držitele průkazu ZTP. Naopak rodinnou vstupenku (pro až 2 dospělé + 3 děti) získáte nadále za 120,- Kč. V den zahájení sezóny bude rodinná vstupenka cestujícím z obou speciálních vlaků prodávána mimořádně za pouhých 100,- Kč, tedy se vyplatí již pro 1 dospělého s 1 dítětem nad 6 let. Také otvírací doba zůstává nezměněna, tedy stejně jako v minulých letech budou expozice běžně přístupné až do konce října vždy o víkendech a svátcích, v období letních prázdnin denně vyjma pondělí.

Ing. Tomáš Čech,
předseda spolku
Klub Železničního muzea Zlonice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.