Tip na apríl: Parný vlak Pálavský okruh

Palavsky okrhuhJUŽNÁ MORAVA – V sobotu 26. apríla sa môžete vydať na tradičnú parnú jazdu „Pálavský okruh“ z Brna do Mikulova, Valtic a Lednice. Parná jazda slávnostne otvorí turistickú a cykloturistickú sezónu na Južnej Morave.

 

 

 

 

Trasa:

 Brno hlavní nádraží – Novosedly – Mikulov na Moravě – Valtice město – Lednice
 Lednice – Valtice město – Mikulov na Moravě
 Mikulov na Moravě – Břeclav – Brno hlavní nádraží
 Lednice – Břeclav – Brno hlaví nádržaží

Vlak bude ťahaný parnou lokomotívou 475.101 „šlechtična“ vyrobenou v roku 1947 v Plzni.

Za lokomotívou bude k dispozícii služobný vozeň si môžete zdarma odložiť bicykel.

Za týmto vozňom budú zaradené zelené vozne s drevenými sedačkami zo 40. a 50. rokov, tzv. „Rybáky“ a bufetový vozeň s občerstvením a upomienkovými predmetami.

Objavíte tam aj ponuku širokú ponuku juhomoravských vín fireim Vinofol s.r.o. a Vinařství Volařík za akciové ceny.

Na konci vlaku, z Bořího lesa pôjde na čele vlaku aj historická, dieselelektrická lokomotíva T 478.1001 „Bardotka“, ktorá potom odvezie popoludňajší vlak z Lednice do Břeclavi, kde sa spojí s druhou časťou súpravy privezenou „Šľachtičnou“ z Mikulova.

PARNÁ SHOW V HRUŠOVANECH NAD JEVIŠOVKOU!

Počas pobytu v tejto stanici sa Vám „Šľachtična“ predvedie pri opakovanom vjazde. Po zastavení vlaku môžete vystúpiť a zaujať miesto pri výpravnej budove, alebo na miestnej lávke cez koľaje. Vlak cúvne, aby Vám pripravil nevšedný zážitok keď plnou parou prejde celú stanicu. Následne si si môžete vychutnať brumlanie dieselového motoru „Bardotky“, ktorá vlak privezie späť k nástupištu. Po úplnom zastavení vlaku môžete nastúpiť späť do vlaku a zaujať svoje meista.

 

PARNÝ VLAK
PÁLAVSKÝ OKRH

Cestovný poriadok platný 26. apríla 2014
BRNO, HLAVNÍ NÁDRAŽÍ 08:30 Šľachtičná”
Hrušovany nad Jevišovkou 09:36 – 10:04
Novo sedly 10:14 – 10:19
Mikulov na Moravě 10:30 – 10:40
Valtice město 10:54 – 10:56
Boří les 11:05 – 11:12 “Bardotka”
Poštorná 11:16 – 11:19
LEDNICE 11:35
LEDNICE 14:30 “Šľachtičná”
Poštorná 14:44 – 14:45
Boří les 14:49 – 15:04
Valtice mésto 15:12 – 15:14
MIKULOV NA MORAVÉ 15:28

LEDNICE 16:25 “Bardotka”
Poštorná 16:39 – 16:40
Boří les 16:44 – 16:45
BŘECLAV 16:49 – pokračuje do Brna
MIKULOV NA MORAVĚ 16:30 Šľachtičná
Valtice město 16:44 – 16:46
Břeclav 16:59 – 10:10
Podivín 17:22 – 17:25
BRNO, HLAVNÍ NÁDRAŽÍ 18:10

 

Cestovné:

 celodenný lístok: 290,- Kč
 celodenný rodinný lístok (2 dospelí+3 deti): 700,- Kč
• úsekový lístok: 60,- Kč (Brno hlavní nádraží – M. Bránice (prejazd) – Hrušovany nad Jevišovkou – Mikulov na Moravé – Lednice – Mikulov na Moravě – Břeclav – Vranovice – Brno hlavní nádraží)

Preprava bicyklov vrátane tandemových a viacmiestnych je zdarma!

Bližšie informácie a predpredaj lístkov v ČD centre Brno hlaní nádraží: tel. 725 886 395, e-mail: bnohn@cdcentrum.cd.czPredpredaj cestovných lístkov vo všetkých pokladniach ČD od 11.4.2014. Dopredaj zvyšných cestovných lístkov priamo pred vlakom.

Novinka! Odvezte sa historickým „busíkom“ PRAGA RND!

„Busík“ odchádza z nádražia cez námestie, lednický zámok a Minaret až k Janohradu.  Cestovné sa platí priamo u vodiča, cestujúci z parného vlaku majú po predložení platného cestovného lístka 20% zľavu na cestovnom! Kapacita autobusu je obmedzená – 20 miest. Bližšie informácie na www.autoskolalednice.cz, tel. 519 340 115 (pracovné dni).

 

 

PÁLAVSKÝ OKRIH
Cestovný poriadok historického autobusu PRAGA RND platný v sobotu 26. apríla 2014

12:00, 13:00, 14:00, 15:00

↓ LÁZNĚ PERLA 12:45, 13:45, 14:45, 15:45
12:03, 13:03, 14:03, 15:03 Nádraží

12:42, 13:42, 14:42, 15:42

12:06, 13:06, 14:06, 15:06

Náměstí 12:39, 13:39, 14:39, 15:39
12:08, 13:08, 14:08, 15:08 1. brána (Zámok)

nezastavuje

12:10, 13:10, 14:10, 15:10 2. brána (Minaret)

nezastavuje

12:17, 13:17, 14:17, 15:17 JANOHRAD ↑

12:30, 13:30, 14:30, 15:30

 

Bonus program Pálavského okruhu 
Stačí predložiť cestovný lístok z Pálavského okruhu a môžete čerpať zľavy u partnerov ČD! Jednotlivé sú uvedené v ďalšej časti článku.

Všetci tí, ktorí vyrazia Pálavským okruhom na výlet, si rozhodne prídu na svoje. Okrem tradične návštevných miest, ako sú pamiatky Lednicko-valtického areálu či príroda Pálavy, jedinečné chránenej krajinnej oblasti, môžu výletníci taktiež navštíviť:

Mikulov

Degustačná prehliadka vín na mikulovskom námestí s cimbálovou muzikou (Kasanica + mužáci)

Zvýhodnené vstupné na prehliadky zámku, Dietrichsteinské hrobky a židovského cintorína.

V Mikulove v Prírodnej rezervácii vrchu Turold sa odohrajú oslavy oslavy Dňa zeme. Od 10.00 začínajú hry o ceny pre deti i dospelých, vystúpenie skupiny Codex (historická hudba) a dve vystúpenia divadeľného súboru, do 16:00 budú prebiehať bezplatné prehliadky jaskyne Na Turoldu.

Valtice

Štátny zámok vo Valticiach – pre dospelých je vstup za cenu detského vstupného
Múzeum vinárstva, záhradníctva a životného prostredia na valtickom námestí ponúka zľavnené vstupné pre dospelých. V komplexe budov slúžiacich zámockej hospodárskej správe lichtenštajnských statkov z II. polovice 17. storočia sa môžete zoznámiť s mnohými zaujímavými a netradičnými expozíciami:
– Vývoj zelinárstva a ovocinárstva od stredověku až po modernú veľkovýrobu
– Historické vinárske lisy a náradie s históriou pestovania a spracovania vína
– Vtáky lednicko-valtického areálu – interaktívne zoznamovanie s obyvateľmi lednicko-valtického areálu
– Múzejné miniarboretum na nádvorí múzea.

Břeclav

Využite polovičné vstupné pre všetky expozície:
– Velopavilon v parku pred nádražím – expozícia historických bicyklov, kolobežiek a kočíkov
– Mestské múzeum a galéria Břeclav – Mama mele mäso alebo Kedysi pred tabuľou – expozícia na tému staré školy 30. a 50. rokov 20. storočia
– Synagoga – stála expozícia “Židovská Břeclav” a výstava „Bejt Olam“ k histórii a súčasnosti židovského cintorínu v Břeclavi
– Lichtenštejnský dům
– stála expozícia o histórii rodu Lichtenštajnov,
– miniatury jednotlivých stavieb Lednicko-valtického areálu,
– vinotéka s vybranými kniežacími vínami
– výstava Pohansko očami návštevníkov
– Veľkomoravské Pohansko – stálá archeologická espozícia na zámočku Pohansko
– Múzeum rádií (Pod Zámkom 3096, budova bývalého Autokempingu) – expozícia 300 historických rádií a reproduktorov s dátumom výroby do roku 1960

Lednice

Ochutnajte grilované špeciality na lednickom nádraží!Chýbať nebude ani občerstvenei s teplými a studenými nápojmi.

Štátny zámok v Lednici – pre dospelých vstup za cenu detského vstupného

Deň otvorených dverí v Kúpeľoch Lednice
Začiatky prehliadok: 12:15, 13:15, 14:15, 15:05 (dĺžka 40 minút).

V rámci sa môžete tešiť na ukážku dvoch procedúr – MASÁŽ ZLATOM  a ZÁBAL Z LIEČIVÉHO KONOPE, návštiviť môžete kúpeľnú kaviareň so širokým výberom káv a chladených nápojov.

V tento deň si budete môcť zakúpiť aj DARČEKOVÉ POUKAZY pre svojich blízkych. Platnosť poukazu ½ roku. Po predložení vlakového cestovného lístka získate zľavu vo výške 5% na konkrétnu procedúru. Môžete tiež použiť špeciálnu ponuku dňa otvorených dverí – VYBRANÉ PROCEDÚRY za zvýhodnené ceny (zľavy 10-20%). Ponuka je platná pre zakúpenie procedúr iba 26.4.2014 a využitia do 31.8.2014.
Zľavy nie je možné sčítavať a na jeden cestovný lístok je možné uplatniť zľavu iba na 1 poukaz (poukaz môže byť na viac procedúr na jednu osobu)!

Zdroj: České dráhy, a.s.
Foto: Jan Palán a autoskolalednice.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.