Tip na advent: Ľudové tradície vo Vianočnej električke

BRATISLAVA – Jedno z najkrajších období v roku spríjemní aj tento rok Dopravný podnik Bratislava svojou Vianočnou električkou, ktorú do ulíc Bratislavy vypraví už deviaty rok. Tentokrát jej motívom bude oslava tradičných ľudových Vianoc na Slovensku. Krásne vyzdobená a osvetielkovaná električka zahájila svoju prvú jazdu práve na Mikuláša a návštevníci sa ňou budú môcť previezť centrom historického mesta až do 30. decembra 2019. Jazdy sú pre všetkých zadarmo.

Vianočná električka Dopravného podniku Bratislava, a.s. zožala minulý rok obrovský úspech v podobe 3. miesta v ankete o najkrajšiu vianočnú električku v strednej Európe, do ktorej sa zapojilo až 17 električiek napríklad z Nemecka, Holandska či Švajčiarska. Jej exteriér vlani pripomínal synonymum Vianoc – mesto Betlehem a interiér tvorili jasličky s postavami svätej rodiny. Tento rok sa bratislavský dopravca rozhodol, že sa bude pokračovať v rýdzo slovenských tradíciách a tohtoročné Vianoce budú odzrkadľovať našu kultúrnu identitu.

Interiér Vianočnej električky v roku 2018.
Interiér Vianočnej električky v roku 2018.

Exteriér Vianočnej električky ČKD TATRA T6 #7901 tak dostal podobu starej drevenice s krásne maľovanými čičmianskymi ornamentmi a vianočnými girlandami. Aby električka nestratila svoje čaro ani vo večerných hodinách, opäť ju budú zdobiť svetelné reťaze. Ráčte vstúpiť! Pred očami sa vám bude odohrávať príbeh slovenskej rodiny krátko pred štedrou večerou, keď mama pripravovala jedlo, otec hral na píšťalke a dieťa sa tešilo z ustrojenej jedličky. Obraz rodiny stvárňuje vianočné tradície, ktoré ľudia dodnes prežívajú v nespočetných podobách. Všetky postavičky boli špeciálne pre tento účel zhotovené zo šúpolia a prírodných materiálov.

Interiér električky v roku 2019 pripomína tradičné slovenské Vianoce.
Interiér električky v roku 2019 pripomína tradičné slovenské Vianoce.

„Veľké množstvo ľudí si už predvianočné obdobie bez Vianočnej električky ani nevie predstaviť. Mám radosť, keď vysvietená a vyzdobená električka spôsobí úsmev na tvárach nielen detí, ale aj dospelých,“ povedal predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava, a.s. Ing. Martin Rybanský.

Príhovor predsedu predstavenstva Dopravného podniku Bratislava, a.s. Ing. Martina Rybanského.
Príhovor predsedu predstavenstva Dopravného podniku Bratislava, a.s. Ing. Martina Rybanského.

Na výzdobe Vianočnej električky pracovalo 12 zamestnancov Dopravného podniku Bratislava, a.s. Vďaka spolupráci so spoločnosťou Siemens Mobility, s.r.o. sme na električku mohli použiť 25 svetelných reťazí z 3000 svetielok, z toho 560 v interiéri vozidla ako hviezdne nebo. Ozdobné girlandy merajú až 37 metrov.

Hviezdne nebo vo Vianočnej električke.
Hviezdne nebo vo Vianočnej električke.

Dnes, 6. decembra 2019, kedy vyšla Vianočná električka prvýkrát do ulíc, bude spríjemňovať jazdy až do tej záverečnej Mikuláš s anjelom, a tak si deti nepochybne okrem pekného zážitku odnesú aj malú sladkosť.

STANOVIŠTE VIANOČNEJ ELEKTRIČKY:

Električka bude mať opäť svoje stanovisko na zastávke SND (historická budova hneď vedľa staromestských vianočných trhov na Hviezdoslavovom námestí).

KEDY:

Vianočná električka bude pre návštevníkov premávať v uliciach Bratislavy od 6. do 30. decembra 2019 s výnimkou 24. a 25. decembra 2019, kedy jazdiť nebude. Počas pracovných dní bude premávať v čase od 16:00 do 20:00, kedy urobí svoju poslednú okružnú jazdu. Počas voľných dní vyrazí do premávky už o 10:00 a premávať bude opäť do 20:00.

Zo svojho stanoviska bude električka jazdiť v polhodinových intervaloch.

TRASA VIANOČNEJ ELEKTRIČKY:

SND – Námestie SNP – Kapucínska – tunel – Most SNP – SND

Vianočná električka obslúži na okružnej trase iba zastávky Kapucínska, Chatam Sófer a SND.

CESTOVNÝ PORIADOK VIANOČNEJ ELEKTRIČKY (PDF; 1,65 MB)

Zastávka SND v tesnej blízkosti vianočných trhov bude rovnako vyzdobená v štýle starej drevenice. Zastávku pre tento účel poskytla spoločnosť J.C. DECAUX SLOVAKIA, s.r.o.

Zastávka SND vyzdobená v štýle starej drevenice.
Zastávka SND vyzdobená v štýle starej drevenice.

Dopravný podnik Bratislava, a.s. sa snaží každoročne spájať tento projekt so školami, neziskovými organizáciami a krízovými centrami. Tento rok poskytne Vianočnú električku deťom zo Spojenej školy Mokrohájska v Bratislave, klientom Krízového centra hlavného mesta SR Bratislavy Repuls a rodičom s deťmi so sociálne slabších rodín.

Novinárska jazda s deťmi so Spojenej školy na Mokrohájskej ulici.
Novinárska jazda s deťmi so Spojenej školy na Mokrohájskej ulici.

V električke bude profesionálny sprievodca, ktorý deťom označí detský cestovný lístok, špeciálne pripravený na jazdy touto Vianočnou električkou.

Ďalšie informácie o Vianočnej električke ako aj fotky z tohtoročnej premávky nájdete na našej FB stránke Vianočná električka v Bratislave, ktorú aktualizujeme spolu s Dopravným podnikom Bratislava. Ak máte nejaké fotky, videá, či zážitky z jazdy podeľte sa s nami o ne na stránke električky.

Zdroj: TS DPB, a.s.
Doplnil: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a DPB, a.s.

Komentár

  1. Prekrásne podujatie. Veľká vďaka dopravnému podniku mesta Bratislava. Krásny zážitok mali deti ale aj dospelí

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.