Svätá Katarína Alexandrijská patrónka železničiarov

Múzeum dopravyV nedeľu 11. 10. 2009 bola svätá Katarína Alexandrijská oficiálne vyhlásená za patrónku slovenských železničiarov. Televízia LUX bola pri tom. Okrem svätej omše televízia priniesla aj požehnanie sochy, ktorá bude na sviatok sv. Kataríny 24.11. umiestnená na staničnú budovu v žst. Kysak. Program slávnosti začali v televízii už o 9,00 vstupom moderátorky Jany Borovskej. Postupne priniesla rozhovory s viacerými železničiarmi a tiež dokumenty a strihové reportáže. Vrcholom slávnosti bol prenos sv. omše so začiatkom o 10,45.   Túto reláciu čoskoro náájdete aj v v archíve TV LUX.

Sv. Katarína Alexandrijská – mučeníčka

Deň oslavy: 25. november
* narodená koncom 3. storočia v Alexandrii, Egypt
+ zomrela medzi r. 311-313 v Alexandrii 

Životopisné údaje o sv. Kataríne sa nám dochovali len v podobe legiend. Podľa nich sa Katarína – dcéra kráľa Kosta – narodila v egyptskej Alexandrii. Bola neobyčajne krásna a vysoko vzdelaná. Významným zlomom v jej živote bolo stretnutie s pustovníkom, ktorý jej rozprával o Ježišovi Kristovi.Z jeho rozprávania pochopila, že jej symbolickým ženíchom bude Ježiš Kristus, a nie syn cisára Maximina, s ktorým ju tajne zasnúbila jej matka bez Kataríninho vedomia.

 

Onedlho po Kataríninom krste sa v Alexandrii slávila obeta ku cti pohanských modiel. Aj Katarínu vyzvali, aby sa tejto obety zúčastnila, tá tam však šla iba preto, aby vysvetlila cisárovi Maximinovi, že pohanskí bohovia sú modly. Mimoriadnou výrečnosťou sa jej podarilo dostať cisára do úzkych a následne aj obrátiť na kresťanstvo 50 najlepších filozofov, ktorí ju mali pôvodne usvedčiť z omylov. Zúriaci cisár Maximinus dal všetkých upáliť na hranici. Katarínu zajali a vrhli do žalára. Podstúpila kruté mučenie, bola bičovaná, lámaná na kolese obitom klincami, ktoré sa však polámalo (preto sa často znázorňuje so zlomeným kolesom) a dlhé dni ponechaná bez potravy. Vždy sa však zázračne uzdravila.

Cisár Maximinus, zdesený jej zázrakmi, ju dal napokon sťať mečom, s ktorým sa sv. Katarína tiež zvykne zobrazovať. Jej pozostatky boli podľa legendy zázračne prenesené na horu Sinaj, kde sú dodnes uložené v kláštore sv. Kataríny.

 

Sv. Katarína bola uctievaná predovšetkým v stredoveku a je patrónkou dievčat, panien a manželiek; učiteľov, študentov a žiakov; teológov, filozofov a rečníkov; univerzít, knižníc a nemocníc a všetkých povolaní majúcich do činenia s kolesom alebo nožom – napr. kolárov, hrnčiarov, mlynárov, šičiek, železničiarov kníh tlačiarov, obuvníkov.
podľa tzv. Stockholmského rukopisu zo zač. 15. stor. zo Štát. archívu v Brne.

Autor: Patrik Špačinský

Zdroj: Televízia LUX

5 Comments

  1. A prečo by to mal byť trapas, alebo blud. To, že Sá Katarína je patrónka železničiarov je predsa pravda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.