STM-Múzeum dopravy pozýva: Aktuálne výstavy a podujatia

BRATISLAVA – STM – Múzeum dopravy Vás srdečne pozýva na prehliadku aktuálnych výstav a stálych expozícií, ktoré nepochybne zaujmú malých i veľkých, automobilových i železničných fanúšikov. Počas návštevy múzea budete môcť cestovať v čase s Volkswagenom Slovakia, alebo sa oboznámiť s históriou vzniku prvej Československej republiky. V sobotu 14. októbra 2017 máte jedinečnú príležitosť zaspievať si folkové pesničky priamo na peróne múzea. Múzeum dopravy sa nachádza na Šancovej 1/A a je otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00.

 

Aktuálne výstavy a podujatia:

 

Spoznajte vozidlá s príbehom!
Cestujte v čase s Volkswagen Slovakia

Až do 29. októbra 2017 môžete obdivovať historickú cestu modelovými radmi VW, približujúcu postupný rozvoj Volkswagen Slovakia od začiatku 90. rokov 20. storočia.

Vyrazte na historickú cestu rôznymi modelovými radmi a nazrite pod kapotu svetových unikátov. Každé auto má svoj pútavý príbeh, za ktorým stoja ľudia s vášnivým a angažovaným prístupom. Trinásť jedinečných modelov zachytáva postupný rozvoj Volkswagen Slovakia. Tento príbeh úspechu sa začal písať s príchodom prvej zahraničnej investície do automobilového priemyslu na Slovensku. Dnes je Volkswagen Slovakia najväčším automobilovým výrobcom na Slovensku a produkcia závodu v;Bratislave patrí na špicu automobilového priemyslu vo svete.

 

Roky obetí bojov a nádejí (1914 – 1920)

Pri príležitosti výročí významných momentov našej novodobej histórie prezentuje Nadácia Milana Rastislava Štefánika v Bratislave od 10. októbra do 10. novembra 2017 panelovú výstavu oboznamujúcu návštevníka s históriou vzniku prvého slobodného demokratického štátu, v ktorom sa slovenský národ stal prvý krát v dejinách národom štátotvorným.

 

FOLKOMOTÍVA

Prvý ročník nového festivalu folkovej hudby otvárajú stálice slovenskej folkovej scény, každá z trochu iného kraja širokého žánra folkovej hudby. V ich hudbe nájdete poetiku mestského folku, rovnako vidieckym folklórom ovplyvnené piesne, piesne od táborových ohňov, aj motívy cudzokrajných ľudových melódií. Spoločnými znakmi tejto hudby sú akustické nástroje a dobré texty piesní s jasným posolstvom Organizátori akcie s podporou fondu Art Bratislavensi sú STM – Múzeum dopravy, Bratislava a Hudobná spoločnosť Gran.

Organizátori festivalu sa rozhodli odpovedať na otázku, či folk patrí do múzea. Odpoveď znie: „Áno, patrí.“ Tak ako patrí do čitárne, do kultúrneho domu, do starého mlyna, k ohňu, do vlaku, alebo do parku.

Dokážu Vám to v sobotu 14. októbra od 15:00 do 20:00 v Múzeu dopravy. Nezmeškajte otvorenie nového festivalu folkových pesničiek v kráľovstve mašiniek, áut, motoriek a bicyklov. Prídu zahrať muzikanti, ktorí už majú čosi „odjazdené“, ale do múzea chodia zatiaľ iba na návštevu, pretože sú ešte v plnom nasadení. Tešiť sa môžete na Soňu Horňákovú (www.sonahornakova.sk), Rolničky (www.rolnicky.sk), Prešporok (http://www.csmusic.sk/skup-419-presporok), Café Edit (www.cafeedit.sk), Jednofázové kvasenie (www.jednofazovekvasenie.sk) a Jasoň (www.jason.sk).

Vstupenka do Múzea dopravy je zároveň vstupenkou na koncert.

 

Prehliadka stálych expozícií:

Cestnú dopravu prezentuje zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez  neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. stor. Návštevníka zaujmú prototypy, vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne, vojenské vozidlá.

Na koľajisku možno vidieť výber parných, motorových a elektrických rušňov, nákladných vozňov a špeciálnych koľajových vozidiel slovenských železníc. Jedna z výstavných hál múzea je vyhradená expozícii železničnej signálnej zabezpečovacej a oznamovacej techniky, zariadení pre údržbu tratí, rovnošiat a ďalších predmetov z histórie železníc na území Slovenska.

Najmenších návštevníkov osloví modelové koľajisko a dioráma dopravnej kancelárie.

Múzeum dopravy sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia a priľahlých skladov.

 

Autor: Patrik Špačinský

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.