Stanovisko mesta Kráľovský Chlmec k odpredaju ŠL-11

29.6.2009 – V diskusnom fóre Veteránbusu v súvislosti s odpredajom autobusu Karosa ŠL-11 Mestským úradom v Kráľovskom Chlmci,  odznela negatívna reakcia zo strany potencionálnych záujemcov o netransparentnosti celého konania (príspevok vo fóre pod názvom Modrá ŠL). Na príspevky zareagoval Ing. Gejza Čarnakovič z Mestského úradu Kráľovský Chlmec, ktorý nám zaslal stanovisko (prinášame ho v úplnom znení):

Treba uznať, že všetky tie podozrenia a obviňovania môžu byť pri nedostatku informácií opodstatnené. Môžem však všetkých ubezpečiť a aj presvedčiť, že sa tu nedialo nič, voči čomu by mohol mať niekto z účastníkov-záujemcov o kúpu morálne výhrady.
1. K námietke o menení pravidiel počas „chodu“:
Predpokladali sme, že sa na inzerát ozvú 2-3 záujemcovia, kde nebude problém s nimi vykomunikovať, kto vie ponúknuť vyššiu cenu, bez toho, aby sme stanovili nejaký presný striktný časový termín pre podanie ponuky. V inzeráte napokon     ani nebolo uvádzané, že by išlo o verejnú súťaž. Keď sa počas prvých dvoch dňoch ukázalo, že záujem prekonáva očakávania, doplnili sme termín 26.06.2008 do 12.00 hodín, aby určitý časový horizont bol daný. Všetci vážni záujemcovia so mnou priebežne telefonicky komunikovali a nemali žiadne slovné výhrady k tomu, keď som im povedal, že ten čas je orientačný s tým, že v ten deň 26.06.2009 dostane každý záujemca možnosť, kto na základe aktuálne najvyššej ponuky je ešte je ochotný navýšiť svoju ponuku, aby tak mohol urobiť. Je to obostranný legitímny záujem: každého solventného kupcu aj mesta ako predávajúceho. Ruku na srdce: nevyhovuje to tým záujemcom, kto by pri svojej slabšej solventnosti neuspel ani pri verejnej súťaži ani pri normálnej dražbe. Napokon od aktuálne najvyššej ponuky k 24.06.2006 1250 EUR (informácia sa objavila aktuálne aj na www.veterany.eu) navyšovali už len tí traja záujemcovia, s ktorými sme horeuvedený spôsob ukončenia prijímania cenových ponúk priebežne odkonzultovali telefonicky a nemali námietky, pretože v tejto situácii to bolo aj pre nich najférovejšie. Mestu vyčítať snahu maximalizovať cenu predaja je trochu od veci, pretože je to povinnosťou jeho pracovníkov. Treba si len uvedomiť, aké by mohli byť námietky (z vnútra mesta), keď by sem pribehol rozčúlený záujemca o kúpu autobusu a rozšíril chýr, že on chcel dať viac a mestský úradník mu to neumožnil. Hneď by som mal na krku podozrenie z korupcie.
2. K podozreniu, či boli informácie o aktuálnych najvyšších ponukách pravdivé.
Legitímna námietka, predpokladal som ju. Preto som všetkých záujemcov informoval, ktorí sa počas piatka 26.06.2009 telefonicky a (alebo) e-mailom informovali o aktuálne najvyššej ponuke, že v pondelok im zašlem kópie všetkých e-mailov obsahujúcich cenové ponuky alebo ich navýšenia, ktoré sme od záujemcov v ten deň (26.06.2009) dostali. Aby sa aspoň dodatočne presvedčili o tom, že cenové ponuky boli v súlade s tým ako boli z mojej strany priebežne o nich informovaní. Od spomínanej ponuky z 24.06.2009 (1250 EUR) včítane až do konca, keď posledný konkurent oznámil ukončenie navyšovania ponuky, t.j. o 15. hodine a 34. minúte dňa 26.06.2009, cenové ponuky navyšovali len traja záujemcovia. Práve týmto trom „finalistom“ som (ešte pred prečítaním príspevkov na fóre www.veterany.eu) dnes zaslal spomínané kópie e-mailov obsahujúcich cenové ponuky alebo ich navýšenia. Keby som to neurobil, práve oni, najmä 2. a 3. uchádzač v konečnom poradí by ma mohli upodozrievať, že som ich poškodil. Pred rozoslaním týchto kópií e-mailov som týchto troch záujemcov znovu kontaktoval, či súhlasia s poskytnutím kópií ich e-mailových cenových ponúk resp.navýšení tretej strane, pretože obsahujú identifikáciu ich osoby. Súhlasili, a tak každý z nich sa môže presvedčiť, že som bol korektný a čestný, a teraz už vedia aj to, komu konkurovali. Ostatných presvedčiť neviem, lebo neboli účastníkmi licitácie počas piatka 26.06.2009, a tak obsah e-mailov by nemali s čím konfrontovať. Pre nich môžem len čestne prehlásiť, že žiadny záujemca nebol uprednosťovaný, nieto ešte neregulérne. Predpokladám, že to bolo v záujme všetkých záujemcov.
Ďakujem za pochopenie
MsÚ
Kráľovský Chlmec
Ing. Gejza Čarnakovič

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.