ŠKODA 105 SP | Diaľničný servisný špeciál a sprievodné technické vozidlo

Iba málokomu je známe, že ,,emkové“ škodovky 105 boli okrem štandardných sériovo vyrábaných modelov zhotovované aj ako špeciálne upravené vozidlá pre podniky a opravné činnosti. Jedným z nich je model Škoda 105 SP, ktorý konštrukčne vychádzal z modelu 105 S verzie M, avšak priestor zadných sedadiel bol upravený ako pojazdná dielňa s prepravníkmi náhradných dielov a nástrojov. Celý zadný priestor bol oddelený presklenou stenou s pracovným svetlom a otvormipre otváranie zadných dverí. Tie mali špeciálne upravené aj otváranie zadných dverí, až do uhlu 90 stupňov.

Espéčky sa vyrábali vo verzii pre dopravné a cestné služby (žltý náter s modrými pruhmi) a potom vo verzii servisných a sprievodných vozidiel pre československé podniky (najčastejšie v nátere pomarančová hnedá). Obe verzie mali majáky, doplnkové okrúhle reflektory pred prednou mriežkou.

Dodnes sa v ČR a SR zachovalo iba zopár kusov SP, ktoré môžeme spočítať na prstoch jednej ruky. Podľa doposiaľ známych informácií je jedna cestná verzia v ČR a jedna na Slovensku. Verzia sprievodného servisného vozidla je v dvoch kusoch v ČR a nie je nám známy žiadny živý kus na Slovensku. To sa však už tohto roku zmení, nakoľko sa nám podarilo zohnať z vraku  105SP na východnom Slovensku kompletnú originálnu kompletnú výstroj SP, ktorú je možné po nenáročnej úprave osadiť do vozidla 105 S.   Keďže pôvodné vozidlo je technicky ,,po smrti“, diely servisnej úpravy nám poslúžia k tomu, aby sme servisné espéčko mohli opäť vrátiť na svet ako zaujímavý dobový špeciál.

Ak máte nejaké zaujímavé info o 105 SP, podeľte sa o ne v komentároch.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.