Aktuálne: Sezónna premávka Trenčianskej elektrickej železnice

028TRENČIANSKY KRAJ – Chystáte sa počas letných prázdnin do kúpeľov, či na turistiku v okolí Trenčianskych Teplíc? Využite sezónnu premávku Trenčianskej elektrickej elektrickej železnice, ktorá bude premávať od 3. júla do 30. augusta 2015. Premávka bude zabezpečená vždy v piatok – nedeľu 4 pármi spojov (piatok iba jeden) v náväznosti na príchody rýchlikov zo smeru Žilina a Bratislava. Počas pravidelnej premávky bude električkové depo pre verejnosť zatvorené.

CP TREZ 2015

KAM V TRENČIANSKYCH TEPLICIACH:

Ak práve nemáte namierené do kúpeľov, po príchode električky sa môžete poprechádzať po rozľahlom 18 hektárovom kúpeľnom parku založenom v roku 1873 správou kúpeľov. Na jeho území bolo úpravou rieky Teplička vybudované i umelé jazero (Labutie jazero), ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko. Na ostrovčeku jazera nájdeme chránený strom tisovec dvojradový, ktorý obľubuje močaristé prostredie. Zaujímavým stromom je i dvestoročná lipa malolistá, ale rastie tu i ľaliovník tulipánokvetý, platany, metasekvoje, gledíčie a mnohé ďalšie cudzokrajné dreviny. V parku sa nachádza aj objekt niekdajšej vodnej elektrárne.

Pre priaznivcov turistiky sú k dispozícii turistické značené trasy na Klepáč, Jeleňa i do vzdialenejších častí Považia.

cervena Baračka – sedlo pod Machnáčom – Machnáč 568 m (2 km, 50 min.)
zlta Klepáč 575 m – sedlo pod Machnáčom 504 m  (0.6 km,  15 min.)
zelena Park (ústred. orientácia) – Margita – Malý Klepáč 470 m  (1.8 km, 35 min.)
cervena Park (ústred. orientácia) – Jánošíkova jaskyňa – Klepáč 575 m – Malý  Klepáč 470 m  (4.1 km,  95 min.)
cervena Železničná stanica – vyhliadka Jeleň – Kaplnka – Baračka (3.4 km, 60 min.)
zlta Pošta – vyhliadka Jeleň – Rázcestie s červenou (1 km,  30 min.)
zelena Zelená žaba – vyhliadka Jeleň (0.6 km,  25 min.)
zelena Železničná stanica – Kaplnka – Grófovec (Královec) 557 m – Baračka,  (2 km,  80 min.)
modra Baračka – Jánošíkova jaskyňa – sedlo pod Machnáčom – Malý Klepáč – hradská Tr.Teplice – Motešice, (3.6 km  70 min.)
modra Železničná stanica – Kaplnka – Grófovec (Královec) 557 m – Baračka,  (2 km,  80 min.)

Cyklisti sa zase môžu vybrať po viacerých značených trasách mikroregiónu Teplice.

Dolná Poruba, kultúrny dom – Omšenie (western, ovčí syr, 5 km) – Baračka – Trenčianske Teplice (cesta č. 5161) s pokračovaním do Trenčianskej Teplej
Dolná Poruba, kultúrny dom – Omšenie – Trenčianske Teplice – Trenčianska Teplá – Ilava – Horná Poruba – Štefanec – Dolná Poruba (cesta č. 5161, + č. 516, + č. 61, + č. 574)
Ďalšie cykloturistické trasy nájdete TU.

Pri prechádzke mestom si môžete pozrieť rímskokatolícky kostol svätého Štefana kráľa, evanjelický kostol a. v. postavený vo funkcionalistickom štýle, Lurdskú jaskyňu Panny Márie pod Machnáčom z roku 1935, starý a nový židovský cintorín, Most Slávy, či sochu Jána Nepomuckého nachádzajúcu sa pri pošte. Navštíviť môžete aj galériu ZZ v ktorej nájdete diela inšpirované prírodou, najmä svetom stromov a rastlín, od malých pastelových skíc až po rozmernejšie olejomaľby a ak budete mať chuť môžete si na promenáde zakúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky upečené priamo pred Vašimi očami.

Priaznivci športu môžu využiť ponuku športového areálu Baračka otvoreného od 08:00 do 21:00. Od 1. augusta 2015 bude k dispozícií aj zrekonštruované kúpalisko Zelená žaba v ktorom nájdete reštauráciu s kaviarňou, vináreň, 2 bufety, veľkú letnú terasu, vonkajší bowling, tenisový kurt, multifunkčné ihrisko, 33 metrový bazén s atrakciami, detský bazén, VIP zónu s vírivkami, exkluzívny vonkajší saunový svet so 4 saunami, ochladzovacím bazénom a vírivkou.

Na svoje si však prídu aj priaznivci kultúry, ktorí si môže vybrať z pestrej ponuky kultúrnych podujatí. 

Kultúrne podujatia v Trenčianskych Tepliciach
jún / júl Cesta, ktorá spája
IV. ročník – Turistický pochod naprieč Mikroregiónom Teplička
18. a 19. 07. Jazdecké preteky o cenu primátora mesta
dvojdňové športovo-spoločenské podujatie v atraktívnom prostredí kúpeľného parku
10. 07. – 04. 09. Hudobné leto
70. ročník najstaršieho stredoeurópskeho festivalu komornej hudby
29. 07. – 08. 08. Festival ruskej kultúry
3. ročník netradičného festivalu
august Svätoštefanské hodové slávnosti
Hodové slávnosti sú v trenčianskoteplickom rímskokatolíckom kostole tradične na konci augusta
22. 08. Festival ľudových remesiel
Lákavé podujatie, počas ktorého ponúka približne stovka remeselníkov svoje výrobky. Sprievodnými akciami býva vystúpenie folklórnych súborov a výstavy
august Oslavy SNP – 71. výročie
Na území mesta sa táto dôležitá udalosť oslavuje dôstojne najmä vďaka skutočnosti, že v meste bola zahájená činnosť 9. Práporu partizánskej brigády Jána Žižku a priamo v Trenčianskych Tepliciach i v blízkom okolí sa konali mnohé boje medzi partizánmi a fašistami

Turistická informačná kancelária sa nachádza na prízemí Kultúrnej dvorany a je otvorená denne od 10:00 do 19:00.

KAM V TRENČIANSKEJ TEPLEJ:

V Trenčianskej Teplej – časť Príles si môžete pozrieť zvonicu pochádzajúcu pravdepodobne z čias rekatolizácie so zvonom datovaným rokom 1660. V obci sa nachádzajú aj rímskokatolícke kostoly svätého Matúša a svätého Kríža.

Priaznivci cyklistiky môžu využiť Važskú cyklomagistrálu z Trenčína do Považskej Bystrice (56 km; červená trasa). Z Trenčianskej Teplej môžete vyraziť na Homôlku (15 km; zelená trasa), do Bolešova (22 km; modrá trasa) a Novej Dubice (2,5 km; žltá trasa). Podrobnejšie info je k dispozícií TU.

V nedeľu 26. júla 2015 sa budete môcť odviesť historickým motorovým vlakom M 131.1443 „Kredenc“ Spoločnosti Považskej dráhy Žilina po nepoužívanej trati č. 124 do Lednických Rovní na tradičnú púť k svätému Joachimovi a Anne.

Veríme, že sme Vás aspoň trochu navnadili a sezónnu premávku kúpeľnej električky využijete aj Vy.

Aktualizované 13.07. 2015 o 23:00

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.