Na výstave 60.rokov ČSAD aj prešovská a trnavská RTO

cimg1080SLOVENSKO – Pri príležitosti 60. výročia vzniku československej autobusovej dopravy (ČSAD) sa na Pezinskej Babe konali preteky 13. historických a moderných autobusov v dvoch disciplínach – slalom a šprint. Počas akcie boli vystavené autobusy od začiatkov dopravy na Slovensku až po tie najmodernejšie. Dokonca aj prekvapenie – super moderný autobus, dovezený z Rakúska. Za volant „pretekárskeho“ autobusu sa posadila aj žena, dlhoročná vodička žilinského dopravného podniku.

Program pretekov bol nasledovný:

09:30 – príchod hostí

10:00 – oficiálne otvorenie podujatia

10:10 – súťažná disciplína – jazda zručnosti

11:10 – súťažná disciplína – Šprint

12:30 – vystúpenie skupiny Lojzo

13:15 – vyhodnotenie súťaží, Ocenenie najlepších

14:00 – ukončenie akcie

Po skončení podujatia sa historické autobusy Ikarus 280.10 NR, Karosa ŠL 11 a ŠKODA 706 RTO LUX z Trnavy a Prešova presunuli na bratislavské Hviezdoslavovo námestie, kde boli od 16-tej do 20-tej vystavené pri príležitosti 60. výročia ČSAD. Záujem o vystavené autobusy bol veľký. Niet sa čomu čudovať. Veď takéto vozidlá sa v meste nevidia každý deň. Nablýskané veterány dali ľuďom jasne najavo, že sa o nich ich majitelia vzorne starajú. Výstava historických autobusov pokračovala na bratislavskom Hlavnom námestí aj v sobotu 26. septembra 2009 cca do 12-tej hodiny.

Šesťdesiate výročie ČSAD si pripomenula aj Trnava, kde boli 5. júna 2009 vystavené historické autobusy Škdoa 706 RTO a Karosa ŠL 11.

História verejnej dopravy v Československu sa oficiálne začala datovať 22. decembra 1948, kedy bol prijatý Zákon o národných dopravných podnikoch. Podnik Československá autobusová doprava vznikol 1. januára 1949 a reálnu podobu nadobudol 1. 7. 1949 delimitáciou cestnej dopravy, znárodňovaním rôznych dopravných spoločností a individuálnych koncesionárov.

Text a foto. Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

Zdroj: Busportál.sk

1 Comment

  1. Chodim pravidelne na veteranbus tak som nazrel aj sem a urcite pridem zase. Dufam ze ste si p. Verlik nenabrali vela na hlavu a to tempo udrzite 🙂 V redakcii citam ze uz mate kolegu tak vam prajem vela dobrych clankov. Enemy

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.