Schwebebahn, jedinečný systém verejnej dopravy v Nemecku

NEMECKO – Čo vám napadne, keď sa povie Wuppertal? Ako prvé by vás mal určite napadnúť jedinečný systém verejnej dopravy. V tomto meste na západe Nemecka totiž prevádzkujú Schwebebahn. Je to električka, ktorá má však koľajnicu nad sebou. Schwebebahn začali budovať v roku 1898 pod vedením vládneho architekta Wilhelma Feldmanna. Celkové náklady predstavovali 16 miliónov zlatých mariek. Premávať začala už v roku 1901, čiže 3 roky po začiatku výstavby.

Veľmi kritizované bolo vedenie dráhy na úseku Sonnborner, pretože vlak tu premáva priamo v priestore ulice medzi domami. Kritici sa snažili o posunutie trate po obchádzke, ale nepodarilo sa im to.

Zaujímavosťou je celkové vedenie trasy. Trať má dĺžku 13,3 km (jazdnú dobu 30 min. jednosmerne) a maximálna rýchlosť je 60km/h (priemerná 26,6km/h). Z toho na 3 km úseku medzi stanicami Vohwinkel a Hammerstein premáva priamo nad ulicou a ďalších 10 km nad riekou Wupper.  O výstavbe trate nad riekou bolo rozhodnuté z dôvodu ušetrenia miesta na nevyužitej ploche, keďže čo by ste stavali na rieke? Na „riečnom“ úseku je veľmi spätá s prírodou okolo ktorej prechádza. Prechádza aj okolo ZOO a dokonca aj nad diaľnicou, ktorá mohla byť postavená bez toho, aby rušila už pravidelnú premávku trate, keďže sa nachádza vo vzduchu niekoľko metrov naď ňou.

 

Pri rozmýšlaní o výstavbe nosného systému verejnej dopravy, ktorá by spájala niekoľko menších mestečiek (dnes Wuppertal) do úvahy hneď neprichádzali električky. Keďže Wuppertal ponúkal iba malčké úzke uličky v, ktorých sa tvorili zápchy. Metro do úvahy taktiež neprichádzalo, z kvôli zlému geologickému povrchu pod Wuppertalom, ktorý obsahoval samé skaly. Systém dopravy musel byť spravený špeciálne, keďže centrum Wuppertalu malo malé uličky a nachádzalo sa tesne pri rieke Wupper, takže na rozširovanie nebolo miesta. V tej dobe nemal Wuppertal, žiadnu väčšiu „nosnú“ komunikáciu a tak sa do úvahy vzal zaujímavý nápad. Nad hladinou rieky bude postavená železná konštrukcia po ktorej budú premávať vozidlá. Dráha bola patentovaná v Kolíne nad Rínom, kde bola postavená aj skúšobná trať.

Ako prvý bol dokončený úsek Zoologischer Garten – Westende. (Pre predstavivosť pozrite mapu trasy.) Keďže sa na dráhu nemali vozidlá ako dostať, musela byť nad riekov prskúšobne postavená drevená konštrukcia na ktorú vozne pritlačili z brehu rieky. Na trať boli zavesené pomocou kladky.

Schéma trasy Schwebebahn (linka 60)

Po úspešnom otestovaní prebiehala výstavba linky ďalej. Otvorená bola v 3 úsekoch. Pred samotným otvorením sa 24.10.1900 odviezol nadzemkou sám cisár Wilhelm II. v dnes už historickom vozni Kaiserwagen (v preklade cisársky vozeň).

Prvý úsek Zoologischer Garten – Klusa o dĺžke 4,59km bol odovzdaný do prevádzky 1.3.1901. Druhý úsek Zoologischer Garten – Vohwinkel 2,97 km bol odovzdaný do prevádzky 24. 05. 1901. Zvyšok trate o dĺžke 5,74 bol odovzdaný do prevádzky dňa 27.6.1903, pričom v tejto podobe zostal do dnešných dní.

Počas 2. svetovej vojny pri náletoch na Wuppertal bola dráha značne poškodená. Vyhoreli 2 stanice a poškodených  bolo 19 mostov a 11 stĺpov.
Dňa 1. Januára 1945 bola poškodená konečná stanica Vohwinkel a jej okolie, v marci 1945 aj druhá konečná stanica Oberbarmen a jej okolie. Na dráhe sa vo vojnovom období nerobila údržba a tak sa musela väčšina trate do roku 1946 zrekonštruovať. Kvôli zlej ekonomickej situácií sa však neotvorilo niekoľko staníc a ako náhrada za ne bola nezmyselne postavená električková trať,  ktorá bola neskôr zrušená a stanice nadzemky boli opäť obnovené.

Dobové foto

Spomenúť musím určite aj to, že na trati sa viezlo aj jedno nezvyčajné zviera. Verili by ste, že sa so Schwebenbahnom zviezol aj slon? Znie to nereálne, ale skutočne je to tak. Bolo to dňa 21.7.1950 pri návšteve cirkusu Althoffi, ktorý si takto robil reklamnú kampaň na ktorú pozval mnoho novinárov a rôzne média na jadzdu tejto propagačnej nadzemky, v ktorej sa malo viesť aj mláďa slona Tuffi. Pri trúbení na úseku Alter Markt-Adlerbrücke sa však sloníča splašilo, pričom začalo mať nekontrolovatelné správanie. Rozbehlo sa a vrazilo silou do boku vozidla, ktorý úspešne prerazilo a vyskočilo z neho do rieky, teda riečky. V rieke bolo asi len 50cm vody a sloník spadol z až z 10 metrovej výšky. Po páde obdŕžal len naštastie len zopár škrabancov. Žiaľ aj keď sa v nadzemke viezlo niekoľko fotografov, žiadna fotka nevznikla a tak vznikla iba známa fotomontáž. Ako spomienka na toto nešťastie je na jednom z domov pri trati namalované slonie mláďa Tuffy. Sloníča sa stalo po nešťastí známim doslava symbolom trate. Po nešťastí dostal vedúci dopravy divízie Wuppertal Stadtwerke vysokú pokutu za povolenie takejto jazdy.

Mláďa slona Tuffi v nadzemke

Z historického hľadiska sa pri turistických návštevách odporúča navštíviť stanicu Werther Brücke, ktorá je vraj najkrajšia na trase a najviac pripomína obdobie vzniku. Navštíviť by ste mali aj modernú stanicu Klusa. Zaujímavou stanicou je aj stanica Hauptbahnhof, ktorá  pripomína obyčajný dom s dierou do ktorej vlaky vnikajú.

Na trati sa stali viaceré nehody, avšak vybral som len tie najzávažnešie. Jednou z nich bol už spomínaný slon Tuffy.  No dňa 11. Septembra 1968 vrazilo nákladné auto do stĺpu nadzemky, pričom trať zhodilo. Našťastie sa vtedy nič nestalo, keďze na zrútenom úseku sa vtedy žiadne vozidlo nenachádzalo. Od tejto nehody je spodná časť stĺpov obalená betónovou ochranou. Avšak úplne najväčšia a najtragickejšia nehoda sa stala 12.04.1999, keď robotníci pri údržbe zabudli na koľajnici pracovný predmet. Prvý ranný spoj sa totiž kvôli nemu vykolajil a spadol do rieky. To sa stalo osudným 5 ľuďom, ktorý pri tragédií zahynuli a ďalších 34 ľudí sa zranilo.

Na trati sa premávalo pomerne dosť veľa typov vozňov (konkrétne 9, ktoré dnes už nepremávajú). V súčasností sú v prevádzke vozidlá MAN B 72, ktoré však v rokoch 2014/15 nahradia vozidlá Vossloh Kiepe v počte 31 kusov.

Nový typ vozidla Schwebebahn bude dodaný v rokoch 2014/15

Na linke sa môžete odviesť aj luxusne zariadenou historickou súpravou Kaiserwagen, ktorá premáva takmer každý deň o 15-tej hodine. Vstupenky sú k dispozícii v informačnom centre na Döppersberg, pod stanicou nadzemky-Hauptbahnhof. Avšak väčšinou sú žiaľ vypredané. Prehliadka trvá približne 70 min. Premáva obojsmerne čiže pól hodina tam. Na konečnej sa musí vystúpiť a prejsť na druhú stranu,  pričom hisotorické vozidlo sa zatiaľ otočí a pôjde späť ďaľších cca 30 min. Vo vozidle dostanete kávu alebo horúcu čokoládu so zákuskom. Cena jazdy je 19,50 € pre dospelého a 14,50 € pre deti.

Historická súprava Kaiserwagen

Ako väčšinou doplňujem ku koncu článkov simulátor o vozidlách/tratiach, o ktorých je práve téma hru ani tento raz to nebude výnimkou. Tento rok bola vydaná nová hra: Schwebebahn Simulator 2013, ktorú si môžete objednať TU. Avšak na jej kvalitu môžeme povedať, Že to je nemorálna cena

Autor: Martin Žarnovický
Foto: http://www.amusingplanet.com

 

Video: Schwebebahn-Simulator 2013 – offizieller Trailer – Final

Video z prevádzky si môžete pozrieť TU.

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.