Tip na jún: S Kyklopom do Beskýd, Opavy a z múzea do múzea

Kyklop_webOSTRAVSKO – Fanúšikovia železničnej dopravy a milovníci nostalgických vlakov sa opäť dočkali. Železničné múzeum moravskoslezské, spoločne s Výskumným Ústavom Železničným pripravilo pre verejnosť dva výletné nostalgické vlaky. Jazdy zvláštnych vlakov, ktoré budú ťahané historickou motorovou lokomotívou T 499.0002, sa uskutočnia 6. a 19. júna 2015.

Odborná verejnosť pozná tuto lokomotívu pod označením Kyklop. Nepochybne vďaky „oku“ (svetlometu) uprostred čela získala naša najvýkonnejšia a najrýchlejšia motorová lokomotíva z ČKD i toto slangové označenie Kyklop.

V sobotu 6. júna 2015 pôjde nostalgický vlak pod označením „ S Kyklopom do Beskýd“ z ostravského hlavného nádražia o 07:55, zastaví na zastávke Ostrava-Stodolní a potom v stanici Ostrava stred. Tu sa zdrží 46 minút pre fotenie alebo návštevu cestujúcich v železničnom múzeu. Potom cez Ostravu-Kunčice, Havířov, Český Těšín, Třinec centrum, Návsí, Bocanovice príde do Mostů u Jablunkova. V stanici sa zdrží 49 minút a cez tunel bude pokračovať do Mostů u Jablunkova zastávka. Na zastávke bude zhruba 40-minútová pauza, kedy si cestujúci budú môcť prehliadnuť historický kamenný portál tunelu z roku 1870. Teraz slúži táto časť tunelu ako úniková štôlňa z nového dvojkoľajného tunelu. Potom sa vlak vráti späť do stanice Mosty u Jablůnkova, kde sa zdrží asi 1,5 hodiny (prestávka na občerstvenie, návštevu okolia). Plánovaný odchod späť je o 13:35, kedy sa vlak vydá  po rovnakej trase do Ostravy. Príchod do Ostravy hlavného nádražia je naplánovaný na 15:12.

Kyklop_Beskydy_cp

V sobotu 19. júna 2015 pôjde tento nostalgický vlak ešte raz pod označením „Kyklopom z múzea do múzea“. Z Ostravy stred pôjde až večer v rámci Sliezskej múzejnej noci a to o 17:15. Cestujúci si predtým môžu pozrieť Železničné múzeum moravskosliezské, ktoré je umiestnené vo výpravnej budove. Pokiaľ budú mať záujemcovia o prehliadku cestovný lístok na tuto nostalgickú jazdu, budú mať vstup zdarma. Vlak bude smerovať cez Ostravu-Stodolní, Ostravu hlavné nádražie a Ostravu-Svinov do Opavy východ. V Opave sa vlak zdrží približne 2,5 hodiny pre možnosť navštívenia Sliezského zemského múzea. Do tohto múzea je taktiež vstup zdarma.

Kyklop_muzeum_cp

Počet miest v každom vlaku je 320.

Spiatočné cestovné:

Ostrava – Mosty u Jablunkova a späť: 100,- Kč
Havířov – Mosty u Jablunkova a späť: 80,- Kč
Český Těšín – Mosty u Jablunkova a späť: 60,- Kč 
Třinec centrum, Návsí, Bocanovice – Mosty u Jablunkova a späť: 40,- Kč
Ostrava – Opava východ: 60,- Kč
Děti 6-12 let, důchodci: zľava 20,- Kč

Vo vlaku platí zvláštna tarifa Železničného múzea moravskosliezského. Cestovné výhody a zľavy iných dopravcov tu neplatia. Predpredaj lístkov je počas otváracej doby v Železničnom múzeu moravskosliezskom od 20. mája 2015 alebo priamo vo vlaku. Preprava detských kočíkov je povolená.

Príďte sa odviesť a spoznajte kúzlo tejto lokomotívy.

Autor: Jaroslav Filo

Kyklop_Beskydy_web

Kyklop_muzeum_web

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.