BRATISLAVA – Rok 2009 bol bohatý aj na netradičné podujatia s dopravnou nostalgiou. V nasledujúcom článku vám postupne predstavíme aspoň niektoré z nich. Začneme Bibianou a výstavou na Prvej koľaji pozor a pokračovať budeme ďalšími akciami ako napríklad Letný Bažant Kinematograf.
Na prrvej koľaji pozor
BIBIANA – veľmi známe slovo pre nielen Bratislavčanov. Takto sa volá budova v ktorej sa konajú rôzne výstavy pre deti a mládež. Nájdeme tu rôzne výstavy od cirkusu až po lokomotívy. Áno aj výstave o lokomotívach sa v dnešnom Retronávrate budeme venovať. Výstavu na 1. koľaji POZOR ktorá bola od 11. novembra 2008 až do 19. mája 2009 (pôvodne mala trvať len do 17. 04. 2009, ale pre veľký záujem verejnosti ju predĺžili) si prišlo pozrieť veľké množstvo ľudí. Veľkú reklamu tejto výstavy spôsobil historický parný rušeň BS-70 pred budovou. Je však pravda, že nápad s umeistním parrnej mašinky pred BIBIANU nebol úplne nový – lebo už v minulosti tu pri podobnej akcií jedna mašinka bola vystavená v roku 1993. Avšak lokomotíva, ktorá tam stála vtedy už na Slovensku nie je – bola predaná do Česka. A tak nastalo veľké hladanie po vhodnej lokomotíve. Nakoniec sa ale podarilo nájsť nie len vhodnú mašinku, ale aj sponzorov potrebných na jej uvedenie do prevádzkového stavu a prevvoz. Lokomotíva lákala ľudí na výstavu za každého počasia a priťahovala objektív nejedného fotografa.
Rozlúčka s touto lokomotívou sa konala v nedeľu 19. 05. 2009, t.j. deň po Noci múzeí a galérií. Okolo lokomotívy sa deti už od skorého rána vozili na malom vláčiku. Neskôr kapela odohrala niekoľko piesni a lokomotívu už čakal iba prevoz. Lokomotíva bola umiestnená na námestí pred vstupom na výstavisko Agrokomplex a stala sa hviezdou Nitry.
Venujeme sa už ale samotnej výstave. Na 1. poschodí budovy boli návestidlá ktoré mohli deti prepínať a prípadný záujemcovia si mohli vyskúšať predávanie lístkov na vlak. Lístky v historickej podobe vyrobené pre túto výstavu si mohli deti označiť v sprievodcovských štikačkách. Keď ste pokračovali ďalej do chodby mali ste pocit, ako by ste sedeli priamo vo vlaku. Najviac detí bolo ale určite pri hore s drevenými koľajnicami, tunelmi a dreveným vláčikom ktorý si ručne posúvali. Ďalšie drevené koľajisko umiestnené v tejto miestnosti zase predstavuje železničnú dopravu v mestskej aglomerácií. V miestnosti sa nachádzali aj koľajnice so šľapaciou drezínkou, na tej ste sa žiaľ „povoziť“ nemohli. Záujemcovia si síce mohli vyskúšať šľapanie na drezinke, tá však bola statickou súčasťou výstavy a aj napriek veľkému úsiliu návštevníkom sa zo svojho miesta nepohla ani o milimeter. V ďalšej miestností čakalo deti veľké prekvapenie. Bola to preliezka v podobe krásnej parnej lokomotívy. Bola v nej lopata pre kuričov s ktorou mohli hádzať do „pece“ drevené kocky. V peci bolo červené svetlo ktoré vyzeralo ako oheň. Ňou ste mohli prejsť do predu lokomotívy kde mali tí najmenší šmýkľavku v podobe červeného špicu lokomotívy. V tejto miestnosti bolo umiestnené aj „čelo“ motorového vozňa, alebo skôr električky so zvončekom a kľukou na riadenie. Železničnú atmosfériu v tejto miestnosti dotvárala vyhrávajúca muzika, ktorá u návštevníkov vytvárala pocit, že pozerajú nejaký film o železnici. Vstupom do poslednej meistnosti sa pomali končila táto výstava o železnici. Nachádzali sa tu fotografie i modely vlakov. V strede miestnosti bol malý stolík kde jazdila maličká parná modelárska lokomotívka. V malom koliesku bol tunel v podobe dierkového sýru. Lokomotívka sa pohla stlačením tlačidla. Rovnako sa aj zapínala veľká modelárska lokomotívka s vagoníkmi ktorá chodila po kolajniciach nad vašimi hlavami dookola celej meistnosti, v ktorej bola umiestnená aj malá výstava železničnej techniky. Výstava vlakov v BIBIANE bola nezabudnuteľná a prilákala veľké množstvo návštevníkov. Ale i dnes sú v BIBIANE rôzne nové a rovnako zaujímavé výstavy. Viac informácií nájdete na www.bibiana.sk
Letný bažant Kinematograf
Letný bažant kinematograf je názov pre open-air predstavenia známach filmov, ktoré sa počas letných dní premietajú na námestiach jednotlivých miest v Čechách i na Slovensku. Filmy sa premietajú z historického autobusu Škoda 706 RTO, ktorého interiér je upravený na premietacie účely. Autobus je zelenej farby s reklamou na hlavného sponzora pivovaru Zlatý Bažant.
V roku 2009 si Open-Air predstavenia Bažant Kinematografu prišlo pozrieť historicky rekordných 54 300 divákov. Vlaňajší ročník bol výnimočný aj najvyšším počtom slovenských filmov v programe v celej histórii projektu a mimoriadne vyrovnanou návštevnosťou všetkých titulov. Najviac divákov si pozrelo film Nebo, peklo… zem, za ním nasledovali Bobule, Muzika, Tango s komármi a napokon U mě dobrý , z 31 miest najviac divákov prišlo do Trnavy, bratislavy, Nitry a Prešova.
Organizátorov teší, že za sedem rokov si projekt získal takú veľkú skupinu priaznivcov a dôveru tradičných partnerov, že už teraz je iste že ďalší ročník, by sa mal uskutočniť v predpokladanom termíne od 18. júna (Art Film Fest) do 31. augusta 2010.
Deň zamestnancov MHD Bratislava
Prvý spetember už tradične patrí zamestancom bratislavského dopravného podniku. Ten v spolupráci s mestom Bratislava pripravil pre svojich zamestnancov a rodinných príšlušníkov zaujímavý bohatý program v karloveskom Líščom údolí. Pre deti boli pripravené zaujímavé súťaže, pre všetkých boli pripravené vystúpenia známach spevákvo a skupín, občerstvenie a vystavený historický autobsu Škdoa 706 RTO. Prepravu zamestnancov do Líšeieho údolia počas celého dňa zabezpečoval Cabrio bus Karosa B 732, ktorá premvála na trase Nový msot – Juventa a späť v cca 30. minútovom intervale.
Príbehy dvoch kolies, alebo zo života starých bicyklov
Prostredníctvom konkrétnych ukážok využitia bicykla v bežnom živote ľudí táto výstava ponúkla návštevníkom viacero zaujímavých pohľadov na tento dvojkolesový stroj. Výstava dokumentovala vývoj cyklistiky na Slovensku od jej počiatkov až do polovice dvadsiateho storočia a technický vývoj bicykla na základe originálnych artefaktov – historických bicyklov. Návštevníci mohli zhliadnuť aj „bicyklové kuriozity“ ako napríklad funkčný bicykel vyrobený z bambusu alebo bicykel, ktorý sa používa pri futbale na bicykloch – tvz. bicyklobale.
Vernisáž výstavy sa konala 6. augusta 2009 o 18.00 hod. v priestoroch SNM – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi. Bývalé cesty pohraničnej stráže, ktoré sa v tejto mestskej časti Bratislavy nachádzajú, sa v súčasnosti využívajú ako cyklistické trasy nivou rieky Moravy. Výstava mala preto veľký potenciál osloviť okrem návštevníkov, zaujímajúcich sa o históriu vzniku a vývoja bicykla, aj skalných fanúšikov cyklistiky a priateľov zdravého eko pohybu na dvoch kolesách.
Výstava bola prístupná všetkým návštevníkom až do 31. októbra 2009 a to denne od 10:00 do 16:00. Cstupné na výstavu stálo 1,33 € pre dospelých a 0,66 € pre deti.
Toľko teda predposledné RETRONÁVRATY a zároveň aj POSLEDNÉ RETRONÁVRATY mapujúce dopravnú nostalgiu v roku 2009. Na budúci týždeň sa stručne pozrieme na akcie s dopravnou nostalgio ktoré v roku 2008 zorganizoval dopravný podnik Bratislava.
Námet: Jaroslav Filo
Autori: Jaroslav Filo, Martin Žarnovický a Patrik Špačinský
Foto: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský
Videozóna:
Bažant Kinematograf – autobus Karosa RTO lux
Výstava: Príbeh dvoch kolies, alebo alebo Zo života starých bicyklov
Fotogaléria:
Je to naozaj krásna nostalgia. Bicyklová výstava bola istý čas aj u nás v Pezinku a bol to silný zážitok. Ďakuje zaň pánovi Pavčovi. Gilbert