Retronávraty: Výlet v predvianočnom období na vianočné trhy 2019 v Brne

Nakoľko v predvianočnom období sú všeobecne známe špecifické podujatia na ktoré sa hromadne tešia prakticky všetci tak som tomuto ošiaľu podľahol aj ja. Vianočné trhy sú príjemným stretnutím, kde sa mimovoľne človek dostáva do situácií, kde mimo hlavného zámeru „priblížiť čaro Vianoc“, nakúpiť nejaké vianočne ladené drobnosti, napiť sa vianočných alko a nealko nápojov ide hlavne o stretnutie sa v prostredí blížiacich sa Vianoc.

Skôr ako som sa tam dostal, neodpustil som si mne príjemné spestrenie vo forme skúmavých pohľadov a zdokumentovaní sveta koľajníc ako takých. Násyp na ktorom nad úrovňou okolitého prostredia boli brnenské vlakové koľajnice a železničné budovy s mne príjemnou architektúrou. Bol som nadšený prechodom popod železnicu. Prešli sme pod nádhernou kovovou konštrukciou železničného mosta v krásnom renovovanom stave. Žiaľ moje nadšenie bolo len polovičné, pretože boli vedľa seba mosty dva a len konštrukcia na jednom bola zrenovovaná a na druhom nie. Uvedomoval som si kontrast udržiavaného a zhrdzaveného mosta, pod ktorým prechod bol aj veľkou dávkou sebazaprenia. Domáci sú iste na tento moment zvyknutí a preto im to nevadí.

Budova železničnej stanice v Brne

Cez železničnú architektúru som sa dostal k spomienkam na svoju mladosť. Vtedy som ako vojak ZVS cestoval z opušťáku späť do kasární v Klatovách. Mal som ale smolu, lebo vlak z Bratislavy do Brna bol bez náhrady zrušený. Šiel som teda do Brna stopom. Zviezol som sa asi v troch rôznych autách a ten posledný šofér mi zastal pred železničnou stanicou, no ale z druhej strany. Spomínal som na vtedajšie prostredie okolia a interiéru stanice. Bolo mi príjemné, že sa nič nezmenilo, no prostredie nebolo ani vynovené. Ak niekto niekedy robil udržiavacie práce, tak to bolo zrejme tesne po revolúcii. V duchu som sa aj tak tešil, pretože so „slovenským“ prístupom by toto prostredie už neexistovalo a boli by tu kockaté, neestetické a ťažko identifikovateľné budovy v rozpracovanom stave.

Iný pohľad na budovu železničnej stanice

Už za železničným prostredím som narazil na koľaje električkové. Môj záujem však vzbudilo ich prevedenie. Bratislavské električky tiež jazdia všademožne, ale ich trasy nie sú až také kopcovité. Každá brnenská trasa sa nezaobíde bez prevýšenia s očividným stúpaním, či klesaním. Aj tak mi všetky električky pripadali nejak iné. Väčšinou boli obojstranné, dvere mali na obidvoch stranách, teda dvoje oproti sebe. Usúdil som, že sú teda obojsmerné, čo u nás je skôr rarita ako bežná vec.

Nová električka s akýmsi rybím výzorom

Ešte jeden moment ma veľmi zaujal a to zatrávnené koľajisko všade tam kde sa len dá. Bratislavské koľajiská sú zväčša s odhalenými podvalmi a aj preto bratislavské električky sú tak hlučné.

Zatrávnené električkové koľajisko v pozadí so staničnou budovou

Čas do zotmenia sme si čas krátili návštevou hradu, kostolov a múzeí. Večerné Brno odhalilo krásnu vianočnú výzdobu nielen v uličkách v historickej časti mesta ale hlavne na štyroch námestíčkach, kde boli samotné trhy. Na každom bola príjemná nálada, veľké množstvo stánkov s rôznym sortimentom. A na tom najnižšie položenom bolo mimo detských atrakcií aj veľké ruské kolo. Toto námestíčko ale nebolo vybavené klasickými drevenými stánkami, ale veľkými vykurovanými stanmi. Väčšina našej výpravy sa rozptýlila medzi námestiami, medzi stánkami, pri rôznych betlehemoch, pod pódiami s kapelami a podobne. Možno si niektorí z nich pochutili aj na obľúbenom Turbomošte, ktorý sa pripravuje zmiešaním jablkového muštu a jablkovice s pridaním Badiánu, hrebičiek a škorice.

Vianočné centrum mesta a historická električka 4MT

Moju maličkosť ale zaujala stará električka 4MT #4058, ktorá dlhodobo stála na jednom mieste. Pri bližšom zanietenom pohľade sa z nej vykľula atraktívna predajňa suvenírov. Neodolal som, a navštívil som jej interiér. Pracovisko vodiča bolo naozaj strohé, no s dodnes používanými ovládacími prvkami.

Kabína vodiča v historickej električke #4058

Dvere boli otvorené len predné a čo sa týka pôvodných miest na sedenie, bolo ich len zopár. Zadná časť bola zriadená, ako som spomínal, ako predajňa suvenírov a ostatného tovaru na vianočnú tému. Okrem novej spoločenskej hry Brno Šalina si v nej bolo možné zakúpiť aj rôzne knihy, časopisy a modely s tematikou mestskej hromadnej dopravy.

Historická električka 4MT na Náměstí Svobody ako predajňa upomienkových predmetov s dopravnou tematikou

Mal som to šťastie, že mimo tejto atraktívnej električky sa po vedľajšej koľaji premávala vyzdobená vianočná električka ČKD Tatra T3 #1525, ktorá na zástavke Náměstí Svobody zotrvala dlhšie ako iné normálne električky, ktoré sa ale na tejto trase objavili len zriedka. Jej výzdoba nebola len vonkajšia, lebo vianočné ozdoby sa nachádzali aj v interiéry. Najviac ich však bolo na pracovisku vodiča. Pretože mala dosť krátku trasu a ukázala sa viackrát, zmapoval som ju dvakrát.

Pohľad do interiéru vianočnej električky

Nie je vylúčené, že ich bolo tak vyzdobených viacej. V uliciach mesta sa totiž objavila aj PF-ková električka Anitra #1820, ktorá bola nasadená na bežné linky mestskej dopravy.

PF-ková električka Anitra #1820 na linke číslo 4 smeruje na Náměstí Míru

S historickou električkou T2 som sa chcel aj previesť, no pre krátkosť času som to nakoniec nestihol. Bol to naozaj zážitok, ktorý zanechal dosť hlbokú stopu, no nie takú ako svadobná električka, ktorou som tiež mal možnosť sa odviezť z Rače do historického centra Bratislavy a späť.

Vianočná električka #1525 v historickom centre mesta

Hoci vianočná električka premávala v Brne už mesiac pred Vianocami, najviac nadšencov dopravy zavítalo do mesta až v sobotu 21. decembra 2019. Práve v tento deň sa totiž v uliciach objavila aj historická električka ČKD tatra T2 #1435, ktorá počas dňa rozvážala betlehemské svetlo. To si následne bolo možné odpáliť pred budovou pošty na Nádražnej ulici, na Námestí Svobody, na konečnej električiek na Medlovom námestí a pred kostolom svätého Tomáša na Joštovej ulici.

Betlehemská električka #1435 prestávkuje v centre mesta

Počasie síce premávke sviatočne vyzdobených električiek veľmi neprialo, no pri troche šťastia si predsa len bolo možné spraviť spoločné foto s retro vozmi tipu Tatra.

Spoločné foto historických električiek Tatra T3 #1525 a T2 #1435

A kto sa zdržal v meste dlhšie, mohol si nafotiť aj iné nemenej zaujímavé vozidlá na bežných linkách mestskej hromadnej dopravy. Predvianočná atmosféra Brna je skrátka neopakovateľná.

Električka ČKD Tatra K2 #1085 na linke č. 4 smeruje na konečnú zastávku Obrany Babická

Vianočná električka ČKD Tatra T3 #1525 sa v uliciach mesta objavila aj v uplynulom roku. Jej trasa však bola oproti minulým rokom dlhšia a jej prevádzka sa zjednotila na 30-minútový interval medzi 16-tou a 20-tou hodinou. Súčasná pandemická situácia ale predvianočnej atmosfére veľmi nepriala. Veríme však, že v tomto roku sa epidemická situácia zlepší a my si budeme môcť opätovne vychutnať to magické čaro Vianoc.

Autor: Gilbert
Úprava a doplnenie: Jaroslav Filo
Foto: Gilbert, Peter Králik a Peter Vodička

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.