Retronávraty: Rozlúčka s Ikarusmi rady 400 v Bratislave

BRATISLAVA – Metropola Slovenska sa v tomto roku rozlúčila s legendárnymi Ikarusmi. Stalo sa tak v piatok 20. mája 2016 kedy do pravidelnej premávky s cestujúcimi naposledy zasiahol Ikarus 435 #4827. Symbolická rozlúčková jazda sa začala krátko pred 15:00 na zastávke pod Mostom SNP, kde sa stretlo viacero dopravných nadšencov a zástupcov médií.

Po úvodnom príhovore generálneho riaditeľa Dopravného podniku Bratislava, a.s., ktorý o. i. ocenil prínos týchto autobusov v mestskej hromadnej doprave, sa legendárny Ikarus vydal na okružnú jazdu mestom. Jeho trasa viedla cez Most SNP, Einsteinovu, Viedenskú cestu, Krasovského, Farského, Most Apolo, Landererovu a Dostojevského rad k autobusovej stanici Mlynské nivy, odkiaľ postupne zavítal na najznámejšie linky mestskej dopravy.

Ikarus 435 #4827 na konečnej zastávke pod Mostom SNP.

Ako prvú sme absolvovali jazdu expresnou linkou č. 21 na ktorej sme kvôli sychravému počasiu a dopravnej špičke postupne naberali meškanie.

Krátka prestávka na upršanej konečnej zastávke Autobusová stanica.

No vďaka ovocnej torte pripravenej pre túto príležitosť nám cesta išla ako po masle. Po obrate na konečnej zastávke Na hriadkach sme ako služobný spoj s povolenou prepravou cestujúcich uháňali do Dúbravky, kde bola v obratisku Pri kríži krátka prestávka na fotenie.

Prestávkujeme v Dúbravke.

Následne sme pokračovali v jazde ako linka č. 83 do Petržalky. Prešli sme Patrónku i Hodžovo námestie a cez Most SNP sme prešli na pravú stranu Dunaja. Cestujúcich postupne pribúdalo a v legendárnom autobuse už nebolo žiadne miesto na sedenie. Pamätných cestovných lístkov bolo našťastie viac než dosť, takže nikto z účastníkov akcie neodišiel naprázdno.

#4827 na zastávke Homolova.

S príchodom na konečnú zastávku pri TECHNOPOLE sa obloha vyjasnila a dopriala nám ideálne podmienky na fotografovanie.

Pokračujeme ako linka č. 95 na Námestie Ľudovíta Štúra.

Dopravná špička začala pomaly utíchať a tak sme sa bez menších problémov presunuli na opačný koniec mesta. Najprv ako linka 95 k Námestiu Ľudovíta Štúra a ďalej po trase „študentskej“ 39 k obratisku Súhvezdná v Ružinove“. S postupom času začalo cestujúcich ubúdať. Dalo by sa povedať, že ostali už len tí najvytrvalejší vrátane dopravných nadšencov z Maďarska, ktorí sa radi zúčastňujú na takýchto akciách.

#4827 na konečnej zastávke Súhvezdná.

Ešte spoločná fotografia do albumu a posledný mohykán rady 435 sa vrátil späť do vozovne Petržalka. Generálny riaditeľ DPB Ing. Milan Urban uviedol, že tento autobus bude zaradený do zbierky historických vozidiel. Verejnosť sa s ním bude môcť odviesť pri viacerých príležitostiach a v prípade potreby sa môže objaviť aj v bežnej premávke s cestujúcimi.

#4827 na konečnej zastávke Vozovňa Petržalka.

Rozlúčková jazda ulicami Bratislavy bola dôstojnou spomienkou na autobusy s oranžovými madlami. A hoci trvala cca 4 hodiny, jej termín nebol podľa viacerých ľudí zvolený najlepšie. „Veľmi rád by som sa posledný krát odviezol týmto Ikarusom, ale pracovné povinnosti mi to neumožňujú,“ povedal jeden z dopravných nadšencov. „Čakal som, že to nechajú na víkend a okrem #4827 vytiahnu aj zástupcov rady 280, 283 a 415. Môžeme byť ale radi, že sa zrealizovalo aspoň niečo,“ doplnil ďalší.

Ikarusy 435 premávali v Bratislave od roku 1996 a boli nástupcom legendárnej rady 280, ktorá sa v uliciach mesta po prvý krát objavila v roku 1974. Mali sme Vás radi, nezabudneme!

Autor: Jaroslav Filo

Buďte prví komentujúci

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.