Retronávraty: Prvá fotojazda s autobusom značky TAM po jeho renovácii

BRATISLAVA – Dopravný podnik Bratislava pripravuje počas roka viacero zaujímavých akcií s historickými vozidlami. No i napriek tomu sa občas nájdu dopravní nadšenci, ktorí radšej uprednostňujú fotjazdy s konkrétnym typom vozidla. Na jednej z nich, s autobusom TAM 232 A 116 M #3702 sa zúčastnila aj naša redakcia.

V sobotu 11. júna 2016 vládlo v hlavnom meste príjemné počasie priam stvorené na výlety. A zatiaľ čo sa rodiny s deťmi vybrali niekam do prírody, hŕstka dopravných nadšencov sa krátko popoludní stretla pred areálom Vozovne Krasňany, aby sa povozila s legendárnym autobusom značky TAM a urobila si s ním fotky na viacerých zaujímavých miestach.

#3702 čaká na odjazd na Hlavnú stanicu.

Trasa fotojazdy nebola vybraná na poslednú chvíľu, ba ani počas samotnej akcie. Práve naopak. Jej organizátor ju naplánoval tak, aby kopírovala trasy niekdajších autobusových liniek, na ktorých tieto slovinské vozidlá vyrobené v roku 1995 jazdili. A tak sme sa najprv presunuli na hlavnú stanicu, kde k nám pristúpili ďalší záujemcovia o fotojazdu.

TAM 232 A 116 M #3702 čaká na Hlavnej stanici na symbolický návrat na linku 44.

Naša prvá jazda viedla po trase niekdajšej linky 44 (dnes 32) cez Kramáre až na sídlisko Dlhé Diely v Karlovej Vsi. A tak ako už na podobných akciách býva zvykom, spravili sme si po ceste aj niekoľko zastávok na fotenie. Prvú na zastávke Molecova na Karloveskej ulici a ďalšie na spomínanom sídlisku.

Fotozastávka na zastávke Molecova v smere do Karlovej Vsi.

Po krátkej prestávke na konečnej Kuklovská sme pokračovali po trase linky 62 (predchodkyňa dnešnej 33), ktorá v roku 1990 ako prvá zabezpečovala dopravu na Dlhé Diely a v smere na Molecovu (predtým Komsomolskú) ulicu obsluhovala aj zastávky Baníkova a Segnerova. Až neskôr sa k nej pridala aj linka 44, ktorá pôvodne končila pri Iuvente na konci Karlovej Vsi.

Stretnutie generácii v obrátisku Kuklovská.

No zatiaľ čo by sa spomínaná 62-jka vrátila späť na Kuklovskú, my sme sa plynulo presunuli do neďalekého Lamača. Výber tejto lokality nebol náhodný. Práve z Lamača totiž pravidelne vyrážala lokálna linka 35 do Dúbravky, ktorá s výnimkou prepravných špičiek jazdila raz za hodinu. Nuž nebol to ideál, ale lepšie ako nič. Obloha sa nám medzitým zatiahla a miestami to vyzeralo aj na dážď. No dobrý autobus ukryje v prípade potreby nejedného cestujúceho. Ešteže k nám boli nebesia milostivé a ochránili nás pred nepriaznivým počasím. 😀

#3702 odchádza z Lamača po trase niekdajšej linky 35 do Dúbravky.

Počas jazdy vládla v autobuse príjemná atmosféra. Zatiaľ čo niektorí sa bavili len tak o živote, iní živo diskutovali o histórii dopravy a plánovali si ďalšie akcie na ktorých sa zúčastnia. A to nie len u nás, ale aj v zahraničí.

Na zastávke Bilíkova.

Po príchode do Dúbravky sme pokračovali v jazde po trase linky 20 do Devínskej Novej Vsi, pričom sme neopomenuli ani zachádzku k Technickému sklu.

Ďalšia fotozastávka bola pri Technickom skle.

V Devínskej Novej Vsi sme zase nevynechali fotozastávku na Mláke v blízkosti Strednej odbornej školy policajného zboru, ktorá bola konečnou zastávkou linky 27. No hoci tu autobusy jazdia dodnes, spomínanú linku by ste už v tejto trase na mape mestskej hromadnej dopravy hľadali márne. Spolu s linkou 35 sa zlúčila do novej linky 23, ktorá od 9. januára 2006 zabezpečuje celodenné spojenie Devínskej Novej Vsi s Dúbravkou a Lamačom. Linka 27 síce opätovne premáva aj dnes, no zabezpečuje už iba lokálne spojenie v rámci Dúbravky.

Prestávkujeme na konečnej zastávke Mláka.

Naša fotojazda ďalej pokračovala cez diaľnicu D1, Tunel Sitina a Most Lafranconi na najväčšie bratislavské sídlisko na pravom brehu Dunaja, s konečnou zastávkou pri bývalej Matadorke, známej aj vďaka rovnomennému kúpalisku.

Krátka prestávka na konečnej zastávke Kúpalisko Matador.

Nuž a čo by to bolo za fotojazdu, keby sme sa cez Most SNP a Palisady neodviezli až na zastávku Búdková a na spiatočnej ceste si nespravili foto s Bratislavským hradom.

#3702 s výhľadom na Bratislavský hrad.

Vyvrcholením akcie bola jazda do niekdajšej vinohradníckej obce Rača, ktorá je od roku 1946 súčasťou Bratislavy. Ideálnou príležitosťou na fotenie bolo Námestie Andrea Hlinku, kde v minulosti končila lokálna posilová linka 55 premávajúca na konečnú zastávku Na pántoch.

Po príchode na zastávku Námestie Andrea Hlinku.

Posledná časť fotojazdy kopírovala práve trasu tejto, linky po ktorej dnes jazdí autobus číslo 65 cez Vajnory, Trnávku a Vrakuňu na Dolné hony.

Prestávkujeme v Rači, Na pántoch.

Pred Vozovňou Krasňany sme túto netradičnú akciu nie len začínali, ale aj ukončili. Každý z účastníkov si domov niesol veľa fotografií a skvelých zážitkov. Veď čo môže byť pre fanúšikov dopravy lepšie ako možnosť nafotenia vozidla do najmenších detailov na najzaujímavejších zákutiach mesta. Raz darmo. História dopravy si vždy nájde svojich priaznivcov.

TAM BUS po návrate k Vozovni Krasňany.

Ak ste sa náhodou s týmto autobusom ešte nemali šancu odviezť, nemusíte byť sklamaní. Ak sa tento autobus počas roka na nejakej veteránskej akcií náhodou objaví, určite Vás o tom budeme včas informovať.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Martin Žarnovický a Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.