RETRONÁVRATY 20: Posledné tankovanie a vinobranie 2009

016ZÁPADNÉ SLOVENSKO – Aj minuloročnú jeseň (2009) sa ako každý rok v malokarpatskom regióne posledný krát v sezóne tankovalo. Postarali sa o to milovníci vozidiel už dávno nemoderných. Práve táto ich nemodernosť ich dostáva na piedestál zaujímavosti a popularity.  Prečítajte si ďalšie vydanie obľúbených Retronávratov tentokrát venované autoveteranistickej akcií Posledné tankovanie 2009.

Veteránisti a ich miláčkovia sa vydali 11.10. 2009 na promenádnu jazdu popod Malé Karpaty. Usporiadateľom bol Veterán Car Club Pezinok a kultúrne inštitúcie v každej obci, kde sa pelotón zastavil. Teda stredko začalo ráno na námestí v Pezinku. Počasie najskôr dalo najavo, že už odzvonilo teplým slnečným dňom, prejavilo sa chladným daždivým počasím. Veľa ľudí to odradilo a prišli len opáčiť, len nazrieť a potom išli domov, no skalní to nevzali a príroda sa im odvďačila. Krátko po daždi začalo súťaženie, veď čoby to bolo bez nejakého rozptýlenia. Prvá úloha bol odhad správnej matice a jej nakrútenie na tú správnu tyč so závitom a samozrejme na čas. Početný pelotón autíčok a motoriek sa vydal smerom na Šenkvice, tam opäť bola promenáda na námestí. V Šenkviciach vykuklo slniečko a sprevádzalo veterány až po Budmerice. Veru miestnym bolo všelijako, veď taký nápor exponátov na miestnom námestí Šenkvice ešte nezažili. Optimisti tvrdili, že v pohode tých pár deduškov a babičiek priestor na námestí pojme. No vyšlo to len tak-tak. Účastníci sa posilnili, diváci sa pokochali a šlo sa za nejakú tú hodinku ďalej. Trasa viedla do Blatného (Šarfie) cez Cerové (Malé Šenkvice), odtiaľ na Trnavu cez Kaplnu, Cífer okolo Jarnej (Gocnog) do Jablonca (Halmeša). Tam bolo ďalšie dostaveníčko  tentokrát na ihrisku. Tu sa vyhodnotila súťaž z Pezinka a vhuplo sa do ďalšej úlohy a to : zabrzdenie tak, aby od stanovenej čiary na ceste po nárazník bola a metrová vzdialenosť. Ľudia debatovali, spomínali a uzatvárali stávky, komu to výjde presne na meter. A šlo sa ďalej.

Z Halmeša bola krátka trasa do Budmeríc na kvázi námestíčko pri miestnej krčme, ktorej vrávím terasa. Tam to bolo dosť chaotické, pretože terasa je síce dlhá, no úzka. Motocyklisti, ktorých bolo tiež dosť zabrali priestor pozdĺž zábradlia a autká stáli ako sa dostali do lievika. Tiež sa postálo, doplnili sa energie, hlavne tekuté a hurá do Častej. Tam bola tretia súťažná úloha a to hádzanie klinovým remeňom na tyčku asi 5 metrov vzdialenú. O Zaujímavosti nebola núdza ani v Modre, kam tiež veterány zavítali.

Ukončenie bolo opäť v Pezinku. Zaujímavých vozidiel bolo naozaj dosť, bolo sa na čo pozerať, bolo sa o čom baviť. Mne utkvel v pamäti najväčší soliar na stredku a to motocyklista na Jawke so sajdou. Smolu mal v tom, že svojej milej doprial úplne nové zapaľovanie s ktorým sa nedokázala zžiť a tak milá Jawka štrajkovala a chcela stále meniť sviečky. Dedo Gusto, digitalizácia je krok s elektronickou dobou, no asi to nie je to pravé orechové pre svoju milú. Veľa sa fotilo, veľa sa točilo, možno to pán Bazala zverejní.

 

Vinobranie 2009

Malokarpatský región nie je známy len dobrým vínom, ale aj veteránistami a ich veteránmi. Už za éry Zväzarmu sa veteránisti z tejto oblasti zúčastňovali podujatí doma (ČSSR) ale aj v zahraničí. Výnimkou nebola ani účasť za železnou oponou. Dodnes je táto tradícia vysoko aktuálna. Mimo každoročných plánovaných akcií, ktoré poriadajú kluby z Pezinka a Modry je to vždy aj spontánna účasť veteránov na ľudových veseliciach a alegorických sprievodoch. Tak ako aj v posledných rokoch, tak aj tento rok tomu nebolo inak. Atmosféra v niektorých momentoch pripomínala staré zašlé časy podfarbené hudbou skupiny Funny Fellows. Inokedy divoký západ v podobe country hudby skupiny Trampské zvony. No môjmu uchu aj tak ulahodilo bafkanie motorov krásnych veteránov. Prinášam zopár fotografií z tohto sprievodu. Počiatočné momentky sú zo zoraďovania, keď sa veteránisti pripravovali do sprievodu a ostatné sú priamo zo sprievodu.  

Foto a text: Gilbert

Koncom marca sa nekončí len zima ale aj obľúbený seriál Retronávraty. Ukončenie tohto seriálu v tomto čase nie je náhodné, lebo v apríli pomali začína nová veteranistická sezóna.. Do konca Retronávratov nám ostávajú už iba 2 dieli v ránmci ktorých máme pre vás pripravené nasledujúce repotáže:

■ Výstava na prvej koľaji pozor, či letný Bažant kinematograf, to je len zopár netradičných akcií ktoré sa konali v roku 2009
■ Retro električková linka H1 počas kultúrneho leta a Deň otvorenáých dverí vo Vozovni Jurajvo dvor. Aj to bol rok 2008 v oblasti dopravnej nostalgie v Bratislave.

Ak ešte viete o nejakej zaujímavej akcií, ktorú sme na našej stránke zabudli spropagovať dajte nám o tom vedieť e-mailom an redakcia@veterany.eu. V opačnom prípade nám na spomínanú adresu posielajte tipy a námety na zaujímavé seriály, ktoré by podľa vás nemali chýbť na našom webe.

Redakcia

2 Comments

  1. Asi jsem hlupák, ale domníval jsem se, že i ve slovenštině je správný termín „vinobranie“, nikoli „vynobranie“ – nebo se snad tvar „vynobranie“ používá jako nějaké „špecifikum“ pro oblast Malokarpatského regionu?

  2. čehúň: Ahoj, tento článok som nepripravoval ja- ja som ho iba dával na web a nevšimol som si tento závažný preklep. Chybu hneď odstránim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.