RETRONÁVRATY 4: Oslobodenie Bratislavy, boje na Jurajovom dvore

CIMG5546V dnešných RETRONÁVRATOCH si pripomenieme historickú udalosť, oslobodenie Bratislavy 4. apríla 1945. V prvej časti článku sa vrátime do roku 1945, aby sme si pripomenuli oslobodenie Bratislavy, v 2. časti sa pozrieme na rekonštrukciu týchto bojov, ktorá sa v Bratislave každoročne pri tejto príležitosti odohráva.

Oslobodenie Bratislavy

V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody až také výrazné.

Koncom marca 1945 mesto vo veľkej miere opúšťali profašistickí príslušníci Hlinkovej gardy a Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Pronemecká vládna reprezentácia vojnovej Slovenskej

republiky sa spolu s prezidentom Jozefom Tisom a úradmi presídlila do Holíča a neskôr ušla do Rakúska.

V prvých aprílových dňoch sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla zostalo mesto bez dodávok elektriny a plynu. Dunenie kanónov avizovalo blížiaci sa front. Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde neskôr Červená armáda postavila súčasný Starý most. Podpálili niekoľko administratívnych budov. Nemecké vojská napriek vedomiu, že budú nútené ustúpiť, nechceli vydať metropolu Slovenska bez boja. Z priestoru

južne od Dunaja prisunuli nové útvary 96., 711. a 23. pešej divízie. Zo záloh 8. armády zaujali 43. a 153. divízia a 27. maďarská divízia obranné postavenie na východných svahoch Malých Karpát.

Na priamu obranu mesta okrem rôznych, najmä nemeckých vojenských zložiek a malej skupiny gardistov a príslušníkov Hlinkových pohotovostných oddielov boli sformované tzv. festungsbatalióny, do ktorých zmobilizovali aj staršie ročníky bratislavských Nemcov. Na petržalskej strane zaujala obranné pozície 6. nemecká a 3. maďarská armáda.

Priame boje o mesto sa začali 2. apríla, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili jej pozemné sily do útoku. V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto. Ráno 4. apríla zaútočila proti Nemcom sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády. Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali len pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami. V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné boje definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách.

Oslobodenie Bratislavy si každoročne pripomíname rekonštrukciou týchto bojov.

Klub vojenskej histórie CARPATHIA oživuje oslobodenie Bratislavy

V roku 2008 Klub vojenskej histórie CARPATHIA za účasti klubov vojenskej histórie zo Slovenska a Čiech, a dobovej vojenskej techniky zorganizoval rekonštrukciu dobových bojov z obdobia 2. svetovej vojny o oslobodenie Bratislavy v apríli 1945. Akcia sa uskutočnila v sobotu 5. apríla 2008 o 14.00 hod. v priestoroch areálu Bratislavského hradu, za podpory Kancelárie NR SR. Záštitu nad podujatím prevzal osobne predseda vlády SR Róbert Fico.

V roku 2009 sa toto podujatie konalo 4.apríla 2009 v priestore areálu Jurajovho Dvora pod názvom Oslobodenie Bratislavy 1945 – Boje na Jurajovom dvore. Program podujatia bol nasledovný:

10.30 hod – vystúpenie jazdnej polície odboru kynológie a hipológie Prezídia PZ SR

11.00 hod – otvorenie výstavy vojenskej historickej techniky

11.30 hod – prezentácia oddelenia balistiky Kriminalisticko-expertízneho ústavu PZ SR

13.45 hod – začiatok ukážky rekonštrukcie bojov o Oslobodenie Bratislavy pod názvom BOJE NA JURAJOVOM DVORE z apríla 1945.

Na Rendezi bolo už od rána veľmi rušno. Železniční nadšenci z klubu histórie železničnej dopravy totiž usilovne pripravovali parný rušeň 331.037 „Uhranka“ na celodennú akciu. Z komína sa už dymilo a lokomotíva bola pripravená vyraziť na svoju cestu. Po pol jedenástej sa začala spájať súprava mimoriadneho parného vlaku,, ktorý Uhranka povedie. Je 11-násť hodín, mimoriadny parný vlak opúšťa depo a vydáva sa na Hlavnú stanicu, kde naňho už netrpezlivo čakajú železniční fanúšikovia. Približne o štvrť na dvanásť bol už vlak pristavený na Hlavnej stanici a rýchlo sa zapĺňal. Je 11:40, výpravca píska na odchod a preplnený parný vlak zložený z historických dvojnápravových vozňov  ťahaný parným rušňom 331.037 „Uhranka“ a motorovým rušňom T 444.0060 „Karkulka“ sa vydáva na cestu k Vozovni Jurajov Dvor. Za týmto vlakom išiel z bezpečnostných dôvodov požiarny vlak ťahaný motorovým vozňom M 262.007. Trasa nášho vlaku najprv viedla k železničnej stanici Nové mesto, kde mohli pristúpiť ďalší cestujúci. Odtiaľ pokračovala k stanici Predmestie a cez vlečku Istrochemu do areálu bratislavského dopravného podniku. Od Istrochemu bola trať neudržiavaná a na niektorých miestach takmer neprejazdná, preto sme museli ísť na tomto úseku veľmi pomaly.

Aj napriek menšiemu meškaniu sme nakoniec dorazili do areálu dopravného podniku. Cestujúci rýchlo vystúpili a pobrali sa do časti areálu, kde sa už zanedlho odohrá rekonštrukcia bojov o oslobodenie Bratislavy. O chvíľu už pri vlaku ostal iba jeho personál.

Ukážky rekonštrukcie bojov sa zúčastnili Kluby vojenskej histórie zo Slovenska, Českej republiky a z Poľska a majitelia vojenskej techniky. Na ukážke boli  použité aj pyrotechnické efekty. Záujem o túto akciu bol veľkolepý. Mladí i starí, malí i veľkí, každý si chcel pripomenúť oslobodenie Bratislavy. Väčšinu návštevníkov zaujala vystavená vojenská technika. No našli a aj takí, ktorí prišli do Jurajovho dvora iba kvôli jazde parným vlakom a namiesto bojov si pozreli časť vozovne. Krátko po 13:45 zrazu všetci stíchli. Prišli dve navzájom znepriatelené armády a začali proti sebe bojovať. Na oboch stranách začalo v zákopoch pribúdať mŕtvych i ľahko a ťažko ranených. Tu i tam prešla vojenská sanitka, aby ošetrila ranených. Inak sa územím brázdilo iba tankami. Bolo počuť povely, výstrely, silné výbuchy i výkriky. Niektorí ľudia si pred tým silným rámusom museli zapchať uši, iní túto rekonštrukciu bojov zvládali dobre. Kto bol hladný alebo smený, mohol sa občerstviť v neďalekom stánku. Po skončení bojov začali ľudia zbierať slepé náboje, ktoré z bojov ostali a prezreli si bývalý bunker na Jurajovom dvore. Okrem toho mali možnosť stále vzhliadnuť vystavenú vojenskú techniku, alebo sa vydať späť k vlaku.

Krátko pred pol štvrtou sa začal vlak pomaly zapĺňať. Je 15:40 a zapískaním Uhranky sa mimoriadny parný vlak na čele s Karkulkou vydal späť na Hlavnú stanicu. Keďže železničná vlečka dopravného podniku je miestami veľmi zarastená a v tesnej blízkosti trate sa nachádza všakovaký odpad, musel ísť vlak veľmi pomaly. Vlak prefrčal poza stanicu Nové mesto a cez vlečku Istrochemu uháňal k železničnej stanici Predmestie odkiaľ pokračoval až do Rače. Okolo šestnástej hodiny už vlak na chvíľku odpočíval na železničnej stanici Rača, kde mohli ľudia vystúpiť, alebo pokračovať v jazde až na Hlavnú stanicu. Bola tu menšia prestávka, čakalo sa na požiarny vlak, ktorý musí ísť z bezpečnostných dôvodov za našim vlakom. Pohli sme sa zo stanice a Uhranka hneď zrýchlila tempo. Ani sme sa nenazdali a boli sme na prvom nástupišti na bratislavskej Hlavnej stanici. Ľudia vystúpili a mimoriadny parný vlak sa vydal do rušňového depa Bratislava – Východ, kde sa o neho stará už spomínaný klub histórie železničnej dopravy.

Mimoriadny parný vlak na Oslobodenie Bratislavy bol úplne zadarmo. Cestujúci si nemuseli kupovať cestovné lístky a mohli si vychutnať neopakovateľnú jazdu parným vlakom. Hoci cestou tam bol poriadne preplnený, cestou späť ním už cestovalo menej ľudí. Do areálu dopravného podniku ste sa okrem parného vlaku dalo dostať aj  mestskou hromadnou dopravou. Okrem štandardných električkových liniek č. 2 a 4 vypravil dopravný podnik aj mimoriadnu linku č. 10 premávajúcu z Vozovne Jurajov Dvor cez Vajnorskú, Trnavské mýto, Krížnu, Špitálsku a Jesenského k Námestiu Ľudovíta Štúra, odkiaľ pokračovala cez nábrežie Šafárikovo námestie, Štúrovu, Špitálsku, Krížnu, Trnavské nýto a Vajnorskú späť k Vozovni Jurajov dvor. Električka premávala cca od 9-tej do 17-tej v 20-minútovom intervale.

Na budúci týždeň sa v RETRONÁVRATOCH vrátime k Historickým motorovým vlakom na Čachtický hrad, ktorú organizoval Klub histórie železničnej dopravy Bratislava Východ.

Text a foto: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský.

Vychutnajte si atmosféru z oslobodenia Bratislavy

Komentárov

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.