Aj v novom roku pokračujeme v úspešnom seriáli RETRONÁVRATY, v ktorom vám prinášame reportáže z minuloročných akcií na ktorých sme sa zúčastnili, ale tieto reportáže sa zatiaľ na tomto webe neobjavili. V prvom tohtoročnom vydaní sa pozrieme na poslednú májovú akciu nielen s dopravnou nostalgiou – Noc múzeí a galérií, ktorá sa uskutočnila v sobotu 16. mája 2009.
Z histórie poduajtia:
Rozhodnutie o Medzinárodnom dni múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Z toho istého cieľa, vychádzajúc z tradícií a skúsenosti Medzinárodného dňa múzeí, vychádzala aj francúzska iniciatíva pred štyrmi rokmi pri iniciovaní Noci múzeí a galérií.
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.
Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.
Noc múzeí a galérií 2009:
5. ročník Noci múzeí a galérií sa už druhý krát uskutočníl v jeden deň na celom Slovensku. Návštevníci mohli v niektorých múzeách nahliadnuť do depozitárov, využiť odborné poradenstvo pri určovaní a identifikovaní starožitnosti, genealogické a heraldické poradenstvo, či poradenstvo o aplikovanej botanike (najmä o liečivých rastlinách).
Dvere múzeí a galérií zostali v sobotu 16. mája otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín, aby im umožnili prehliadku expozícií. Popri tom ponúkli všetkým bohatý sprievodný program. Aktivity múzeí a galérií sú orientované najmä na rozšírenie tradičnej ponuky múzeí a na činnosti, ktoré po celý rok zostávajú pred verejnosťou ukryté. Prehliadka depozitárov, ukážky reštaurovania, odborné poradenstvo v rôznych oblastiach od umeleckých až po prírodovedné, či nočné prehliadky expozícií s pútavým výkladom kurátorov sú aktivity, ktoré pomôžu verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie chápať význam múzeí a galérií a ich úlohy pri záchrane, ochrane a sprístupňovaní kultúrneho dedičstva.
Noc múzeí sa konala vo viacerých mestách ako napríklad Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Banská Štioavnica, Žilina, Košice,… My sme pre vás zmapovali toto zaujímavé poduajtie v Bratislave, kde sme navštívili STM – Múzeum dopravy, Múzejno-dokumentačné centrum ŽSR a Vodárenské múzeum.
Naše putovanie po bratislavských múzeách začalo o desiatej hodine v Múzeu dopravy na Šancovej 1/A, ktoré bolo v tento deň otvorené od 10-tej do 24-tej. Tu sme si kúpili vstupenku, ktorá nám platila do všetkých múzeí a galérií v Bratislave, a vydali sme sa na prehliadku múzea. Počas celého dňa bol pre návšteníkov pripravený zaujímavý program:
• 10.00 – 24.00 h Individuálna prehliadka stálej expozície železničnej expozície (výber parných, motorových a elektrických rušňov, signálna, zabezpečovacia a oznamovacia technika)
• 10.00 – 24.00 h Individuálna prehliadka stálej expozície o cestnej doprave (zbierka vozidiel, bicyklov, osobných a nákladných automobilov medzivojnového obdobia až po 70. roky 20. storočia.)
• 11.00 h, 14.00 h, 17.00 h, 19.00 h, 21.00 h lektorský sprievod na výstave
• 10.00 – 24.00 h Individuálna prehliadka novej výstavy Johannes GUTENBERG – vynález kníhtlače
• 10.00 – 24.00 h Šliapacia drezína – možnosť povoziť sa.
• od 17.00 h prezentácia filmov o železnici
• 10.00 – 24.00 h Modelové koľajisko pre najmenších návštevníkov.
• o 11.30 h Odchod parného vlaku do Rače na Východné – MDC
O 11-tej sme sa presunuli na perón č. 1, aby sme v kľude nastúpili do Mimoriadného parného vlaku, ktorý premával jednosmerne po trase: Bratislava-Múzeum dopravy – Bratislava-Lamač – Bratislava-Hlavná stanica – Bratislava-Východné. Hoci Po príchode na Rendez bolo zpočiatku sychravo. Neskôr sa ale počasie umúdrilo a na oblohe vykuklo slniečko. Na Rendezi bolo neobyčajne veľa ľudí. Niet sa však čomu čudovať, lebo pre všetkých návštevníkov bol pripravený zaujímavý program.
11.00 – 24.00 h Individuálna prehliadka stálych expozícií
– Expozícia dielenských zariadení pre údržbu rušňov a vozňov v bývalej trubkárni
– Expozícia železničných vodárenských a vozebných zariadení v bývalej vodárni
– Expozícia historických železničných vozidiel (parné a motorové rušne, historické osobné a nákladné vozne, parný žeriav, pancierový vozeň), zauhľovací výťah, zdviháky rušňov, návestidlá a stroje pre údržbu tratí v exteriéri
11.00 – 24.00 h Individuálna prehliadka výstavy fotografií z prostredia železničných dielní v bývalej trubkárni
11.30 – 12.35 h Jazda parného vlaku z Múzea dopravy cez Lamač do Železničného múzea Bratislava východ
14.30 – 15.20 h Motorový vlak na trati Bratislava východ – Bratislava hl. st. – Bratislava východ
17.30 – 18.20 h Motorový vlak na trati Bratislava východ – Bratislava hl. st. – Bratislava východ
20.30 – 21.25 h Motorový vlak na trati Bratislava východ – Bratislava hl. st. – Bratislava východ
11.00 – 24.00 h Spolujazdy na parnom rušni a na motorovej drezine
11.00 – 24.00 h Premietanie starších železničných inštruktážnych filmov v bývalej trubkárni
Počas necelých dvoch hodín sme si v areáli železničného múzea pozreli vystavené exponáty, modelové koľajiská, zaujímavé fotografie a filmy so železničnou tematikou v areáli trúbkarne. Okrem toho sme sa previezli na drezinke a stanovišti parného rušňa.
Pár minút pred pol treťou už železniční nadšenci pripravovali prvý mimoriadny motorový vlak do železničnej stanice Bratislava-Hlavná stanica. Mimoriadny vlak bol zložený z motorového 262.007 a vlečného vozňa prezývaného Trpaslík. My sme nastúpili do Trpaslíka a počas jazdy sme ľudí informovali o premávke historického autobusu. Po vystúpení z mimoriadného vlaku sme počkali na prepriahnutie súpravy a potom sme sa presunuli pred budovo Slovenského Národného Múzea, odkiaľ od 14:30 do 19:00 v hodinových intervaloch premával historický autobus Škoda 706 RTO po trase Slovenské Národné Múzeum – Nábrežie – Vodárenské Múzeum – Dervínska cesta (pre prípadných záujemcov). Keďže autobus sa pri Vodárenskom múzeu nemal kde otočiť, musel pokračovať v jazde až k najbližšej odstavnej ploche na Devínskej ceste, kde mal aj prestávku.
Odchody historického autobusu od Slovenského Národného Múzea:
14:30, 15:30, 16:30, 17:30 a 18:30
Odchody historiockého autobusu od Vodárenského múzea:
15:15, 16:15, 17:15, 18:15 a 19:00.
Aj Vodárenské múzeum pripravilo pre návštevníkov zaujímavý program:
• 15.00 – 19.00 h Individuálna prehliadka stálej expozície
• Individuálna prehliadka výtvarných diel Spoločnosti voľných výtvarných umelcov s názvom H2O + art
• Individuálna prehliadka výstavy o kvalite pitnej vody v Bratislave
• Možnosť urobiť si vlastný rozbor vody s odbornou inštruktážou
• Zábavné a náučné hry pre deti i dospelých s environmentálnou tematikou
• 16.00 h Vystúpenie pantomimickej skupiny DETO.
Jazda historického autobusu počas Noci múzeí a galérií nie je každý deň rovnaká. Niektoré roky bola nástupná zastávka na Vajanského nábreží – smer Nový most, oproti Slovenskému Národnému Múzeu, inokedy (vrátane minulého roka) zase bola nástupná zastávka na parkovisku pred budovou múzea. Rovnako sa menili aj odchody od Vodárenského múzea. Zatiaľ čo pominulé roky odchádzal z tejto zastávky autobus vždy o celej a v príapde záujmu zastavil aj pod Novým mostom, minulý rok odchádzal až 15-minút po celej bez zastavenia pri Novom moste.
Vodárenské múzeum býva otvorené približne dva krát do roka a to počas obľúbeného víkendového podujatia Bratislava pre všetkých a v rámci obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií. Historický autobus spája Vodárenské múzem s centrom mesta iba počas Noci múzeí. Jeho premávka závysí od prevádzky múzea. Napríklad v roku 2007 premával v hodinových intervaloch od 10-tej do 22-tej.
Noc múzeí a galérií 2009 priniesla v Bratislave viaceré novinky. Dopravný podnik Bratislava umožnil v tento deň každému cestujúcemu s platnou vstupenkou z múzea či galérie cestovanie mestskou hromadnou dopravou zadarmo. Na rozdiel od minulých rokov však na linku č. 13 nenasadil historickú električku, ktorá symbolicky spájala Múzeum dopravy s múzeami v centre mesta. Približne od 15-tej do 22-hej po minulé roky na linke č. 13 v hodinových intervaloch premávala historická električka ČKD TATRA T2, ktorá z Hlavnej stanice odchádzala približne 5 minút po celej hodine.
Na záver dnešných RETRONÁVRATOV by sme vás radi pozvali na tohtoročnú Noc múzeí a galérií, ktorá sa pravdepodobne uskutoční v sobotu 15. mája.
Autori: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský
Be the first to comment