Retronávraty: Narcisová električka v roku 2016 opäť pomohla dobrej veci

BRATISLAVA – V piatok 15. apríla 2016 sa uskutočnila verejná celoslovenská zbierka na pomoc onkologicky chorým pacientom a ich rodinám Deň narcisov, ktorú už po 20. krát zorganizovalo občianske združenie Liga proti rakovine. Do tejto akcie sa zapojil aj Dopravný podnik Bratislava, a. s., ktorý pri tejto príležitosti vypravil do ulíc mesta narcisovú električku.

Historická dvojnápravová električka BMEŽ #31 ozdobená reťazami z viac ako 10 000 živých narcisov vyšla do ulíc mesta v popoludňajších hodinách, aby upozornila ľudí na tento dôležitý deň a zbierku, vďaka ktorej môže verejnosť pomôcť mnohým ťažko chorým ľuďom. Jej personál tvorili okrem motorvodiča a sprievodcu aj mladí dobrovoľníci z Ligy proti rakovine, ktorí za dobrovoľný finančný príspevok pripli cestujúcim vo vozidle i na zastávkach po trase žltý narcis ako symbol spolupatričnosti s ľuďmi bojujúcimi s touto ťažkou chorobou.

Ligu proti rakovine ochotne podporili aj ľudia čakajúci na pravidelný električkový spoj.

Podľa výkonnej riaditeľky Ligy proti rakovine Evy Kováčovej nešlo len o finančnú pomoc, ale aj o prejav solidarity a spolupatričnosti s pacientmi, ktorí trpia onkologickým ochorením. „Naozaj v tento deň pociťujú veľkú silu, ktorú prostredníctvom týchto žltých kvietkov dostávajú a majú chuť zabojovať, aby sa z choroby dostali.“ Do akcie sa zapojili aj kapela Fragile, primátor mesta Ivo Nesrovnal, starosta Lamača Peter Šramko a starostka Devína Ľubica Kolková, ktorí túto zbierku pravidelne podporujú.

Narcisová BMEŽ #31 prechádza kamenným námestím.

Verejnosť túto akciu hodnotila pozitívne. „Je to milé, že na podporu Dňa narcisov premáva v meste aj táto prekrásna električka,“ povedala jedna z cestujúcich. „Keď mi o tejto akcii povedala moja známa, neváhala som a prišla som prispieť na dobrú vec,“ doplnila jedna staršia pani.

O jazdu historickou narcisovou električkou bol zo strany verejnosti veľký záujem.

Narcisová električka premávala z Vazovovej ulice po tradičnej trase historických vozidiel cez Krížnu, Špitálsku, Námestie SNP, Kapucínsku, tunel, nábrežie, Jesenského, Námestie SNP, Obchodnú, Radlinského a Blumentál späť na Vazovovu ulicu. A keďže bola zdobená veľkým množstvom kvetov, s nadšením si ju fotilo veľa obyvateľov i návštevníkov mesta. A kto mal pár minút času, nasadol do nej a odviezol sa aspoň jednu – dve zastávky.

Stretnutie starej a novej električky na zastávke Kapucínska.

Spestrením akcie bolo stretnutie električiek BMEŽ #31 a Schörling #8431 na rohu Vazovovej a Krížnej ulice v podvečerných hodinách. Či sa obe historické koľajové vozidlá stretli náhodne, alebo to bolo dopredu plánované, nie je podstatné. Dôležité je, že bratislavský dopravca aj takouto formou urobil radosť malým i veľkým cestujúcim a aj takouto netradičnou formou prispel na dobrú vec.

Stretnutie električiek BMEŽ #31 a Schörling #8431 na rohu Vazovovej a Krížnej ulice.

Osud si žiaľ niekedy nevyberá. Dlhoročná sprievodkyňa Alžbeta Marmulová, ktorá robila radosť obyvateľom i návštevníkom mesta, sa už na tejto akcii v historickej električke zo zdravotných dôvodov neobjavila. A hoci sme si všetci priali, aby bola zase zdravá, svoj boj s chorobou nakoniec o pár dní neskôr prehrala. Česť jej pamiatke.

Spoločné foto dobrovoľníkov Ligy proti rakovine a personálu historickej električky na občasnej zastávke Vazovova.

Celoslovenská zbierka Deň narcisov sa konala aj v ďalších rokoch, no narcisová električka sa už v uliciach mesta neobjavila. Pre úplnosť ešte doplníme, že táto tradičná zbierka sa bude konať aj v tomto roku. No z dôvodu mimoriadnych opatrení súvisiacich s koronavírusom sa uskutoční v náhradnom termíne.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.