RETRONÁVRATY: Na oslavy 100-ročnice Trenčianskoteplickej električky prišlo množstvo ľudí

CIMG7598TRENČIANSKA TEPLÁ, TRENČIANSKE TEPLICE – Minulý týždeň sme vám v RETRONÁVRATOCH priniesli ohliadnutie za oslavami 100-ročnice železničky Čierny Hron v Bratislave. Dnes sa presunieme do Trenčianskeho kraja, aby sme vám v rámci týždňa trenčianskoteplickej električky priniesli ohliadnutie za oslavami jej 100-ročnice.

Oslavy 100-ročnice trenčianskej električky sa konali 26. – 28. júna a 04. – 05. júla 2009 v Trenčianskej Teplej i Trenčianskych Tepliciach. V oboch mestách sa konal zaujímavý sprievodný program. V Trenčianskej Teplej sa v piatok 26. júna 2009 o 17-tej hodine slávnostne odhalila pamätná tabuľa pripomínajúca 100 rokov trenčianskoteplickej električky. O týždeň neskôr, v sobotu 04. júla 2009, sa o 15-tej pamätná tabuľa odhalila aj v Trenčianskych Tepliciach. Najväčší záujem verejnosti bol nepochybne počas oboch víkendových dní.

Posledný júnový víkend sa oslavovalo v Trenčianskej Teplej. O 9-tej tam vystúpila folklórna skupina Teplanka a Dychová hudba Dobranka, ktoré sa o hodinu neskôr vydali na slávnostnú jazdu trenčianskou električkou do Trenčianskych Teplíc. Obe skupiny spríjemňovali slávnostnú atmosféru nie len v Trenčianskej Teplej, ale aj počas jazdy električkou a na stanici v Trenčianskych Tepliciach. Do spevu rozhodne nebolo len hudobníkom, ale aj viacerým návštevníkom týchto osláv, ktorí sa k hudobníkom ochotne pridali. Hudobný sprievod sa potom vybral späť do Trenčianskej Teplej, odkiaľ sa pobral domov. Oslavy 100-ročnice však pokračovali ďalej. Na stanici trenčianskoteplickej električky si mohli návštevníci zakúpiť zaujímavé suveníry ako sú pohľadnice, knihy, pexesá, puzzle, či hodiny s tematikou koľajovej dopravy. Tí, ktorí si tieto suveníry nestihli kúpiť v Trenčianskej Teplej si ich mohli kúpiť aj v areáli stanice Trenčianske Teplice.

Najväčší záujem bol nepochybne o jazdu s trenčianskoteplickou električkou, ktorá premávala počas oboch víkendov v 2-hodinových intervaloch.

Odchody zo stanice Trenčianska Teplá: 08:00, 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 a 18:00.
Odchody zo stanice Trenčianske Teplice: 09:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 a 19:00.

Do premávky bola nasadená električka #411.902-0 “Delimonka”, za ktorú bol pripojený otvorený vlečný vozeň zapožičaný od železničných nadšencov z Čiernohronskej lesnej železnice. Pôvodne sa síce uvažovalo o zapožičaní pôvodných vozňov, ktoré na tejto trati kedysi jazdili,  z Technického múzea v Brne, kvôli vysokým finančným nákladom sa však od toho nakoniec upustilo. Zatiaľ čo „Delimoka“ bola vo väčšina prípadov natoľko plná, že v nej nadalo pohnúť, v otvorenom vozni bolo vždy iba toľko ľudí, koľko bolo miest na sedenie. Aj preto bola jazda v letnom vozni možná iba s miestenkou, ktorú dostal k platnému cestovnému lístku každý, kto sedel v tomto vozni. Na trenčianskej električke platila bežná tarifa, cestovné lístky sa dali kúpiť nie len v pokladniciach v Trenčianskej Teplej a Trenčianskych Tepliciach, ale aj u sprievodcov v električke i vlečnom vozni. Historická električka počas osláv zastavovala iba na konečných staniciach Trenčianska Teplá a Trenčianske Teplice. Každý kto chcel vystúpiť na niektorej zo zastávok na trati, musel použiť náhradnú autobusovú dopravu ktorá premávala podľa platného cestovného poriadku električky a zastavovala na všetkých električkových zastávkach. O náhradnú autobusovú dopravu veľkým záujem nebol, lebo zatiaľ čo autobusy chodili poloprázdne, električka praskala vo švíkoch.

O 10-tej hodine z Trenčianskej Teplej, respektíve o hodinu neskôr z Trenčianskych Teplíc spríjemňovali jazdu električkou folklórny súbor Teplanka a a dychová hudba Dobranka. Zatiaľ čo pri ceste do Teplíc spríjemňovali atmosféru v letnom vozni, cestou späť sa už viezli priamo v električke. Počas druhej, alebo tretej jazdy do Trenčianskych Teplíc došlo jednému z cestujúcich nevoľno, následkom čoho musela električka zastaviť a privolať záchranku. Túto mimoriadnu zastávku využili mnohí na fotenie tejto električky. Pri fotení si však bolo treba dávať pozor na cestu povedľa trate po ktorej aj napriek oslavám 100-ročnice trenčianskoteplickej električky premávali autá do / z Trenčianskych Teplíc. Kým väčšina cestujúcich využila mimoriadnu zastávku na fotenie, personál električky sa snažil riešiť vzniknutú situáciu. Jedna zo sprievodkýň vtedy navrhla zaviesť limitovaný počet cestujúcich aj do električky, prípadne nasadiť do premávky ešte ďalšiu električku. Ani jedno z navrhovaných opatrení sa však nakoniec v praxi neobjavilo a tak električka počas celého víkendu premávala v nezmenenom režime.

Zaujímavosťou však nebola iba táto neplánovaná fotozastávka, ale aj akustické hlásenie zastávok a posunovanie letného vozňa v konečných staniciach. Akustické hlásenie zastávok bolo odlišné od toho klasického. Zatiaľ čo počas bežnej prevádzky sa na začiatku jazdy z oboch konečných staníc ozve privítanie cestujúcich v slovenskom ako aj anglickom a nemeckom jazyku po ktorom nasleduje vyhlásenie nasledujúcej zastávky, počas osláv 100-ročnice sa z reproduktorov ozvala audionahrávka s históriou električkovej trate a oboch miest. Táto audionahrávka sa prehrávala nie len počas jazdy, ale aj počas prestávky v oboch koncových staniciach. Táto história bola spracovaná iba v slovenčine a najlepšie ju bolo počuť práve počas prestávok v konečných staniciach.

Ako sme už spomínali, zaujímavé bolo aj posunovanie letného vozňa v koncových staniciach. Po príchode električky do Trenčianskych Teplíc sa počkalo na vystúpenie cestujúcich. Potom sa vodič električky presunul do náprotivnej kabíny a následne na to cúval s vlečným vozňom až dovtedy, kým neprešiel výhybku na vedľajšiu koľaj. Následne sa vlečný vozeň odpojil a električka išla späť na nástupište. Po prehodení výhybky sa električka  presunula na vedľajšiu koľaj, po ktorej po opätovnom prehodení výhybky pokračovala smerom do Trenčianskej Teplej. Pred nasledujúcou výhybkou električka zastala a po jej prehodení pokračovala ešte niekoľko metrov ďalej. Potom sa výhybka prestavila do pôvodnej polohy a električka sa pomaly vracala späť k staničnej budove až kým sa nestretla s letným vozňom. Vlečný vozeň sa spojil s električkou a tá sa s ním potom vrátila až na nástupište. Len čo sa električka s letným vozňom vrátila späť do stanice, cestujúci mohli začať nastupovať. Rovnaká situácia bola aj v Trenčianskej Teplej. Po vystúpení cestujúcich električka zacúvala až k výhybke k depu. Následne sa prehodila výhybka a električka  zacúvala ďalej k depu pričom míňala jednu z odbočných koľají do depa. Následne bola odpojená od vlečného vozňa a vrátila sa pred jednu z odobočných koľají. Potom sa prehodila výhybka, električka prešla na vedľajšiu koľaj a keď sa výhybka prehodila do pôvodnej polohy, električka sa obídením letného vozňa po druhej koľaji presunula na výhybku pred bránami depa. Následne prešla na koľaj s odstaveným vozňom a po prehodení výhybky sa vrátila k tomuto vozňu.Výhybka sa prehodila do pôvodnej polohy, vlečný vozeň sa opätovne spojil s električkou a tá ho potom odtlačila späť na nástupište električky.

Po príchode do Trenčianskej Teplej bol pre všetkých návštevníkov pripravený zaujímavý program. Železniční nadšenci z Komárna tu predstavili jeden z historických vozňov klasického rozchodu, v ktorom bolo inštalované modelové koľajisko. Záujemcovia si však mohli nie len pozrieť toto koľajisko, ale aj ľubovoľnou čiastkou prispieť na činnosti tohto klubu, prípadne si v tomto vozni zakúpiť niektorý zo suvenírov. Modelové koľajisko však nebolo jediným lákadlom v tejto stanici. Najväčšiu pozornosť určite priťahoval motorový vozeň M 131 „Hurvínek“, ktorý počas celého víkendu robil niekoľkometrové bezplatné jazdy od historického vozňa z Komárna k bránam električkového depa a späť. Pred bránami depa bola odstavená električka #411.901-2 “Janka”. Na ďalších koľajniciach zase boli odstavené dve drezinky s rozchodom 760 mm, ktoré bezplatne vozili všetkých záujemcov. V depe boli vystavené električka #411.903-8 “Philadelphia”, riadiaci (vlečný) vozeň #911.902-5 a vrak parnej lokomotívy. V depe ste si mohli pozrieť nie len interiér oboch vozňov, ale aj kúpiť nejaké suveníry, či niečo na jedenie. Na stanici boli odstavené aj zmodernizované súpravy motorových vozňov radu 810 do ktorých sa tak isto dalo nahliadnuť.

K oslave 100-ročnice električky do Trenčianskych Teplíc patrila aj zaujímavá výstava o tejto električke, ktorá sa počas prvého víkendu konala v požiarnej zbrojnici v Trenčianskej Teplej a počas druhého víkendu v stanici Trenčianske Teplice. Ako vyzerala táto výstava v Trenčianskych Tepliciach nevieme. Výstavu v Trenčianskej Teplej však máme zdokumentovanú. V požiarnej zbrojnici sa nachádzali dobové i súčasné fotky z premávky električky. Okrem toho sa tam nachádzali aj uniformy personálu električky, zaujímavé dokumenty, výstavka železničnej techniky a železničných modelov medzi ktorými sa objavila aj trenčianska električka.

Aj počas druhého víkendu premávala trenčianskoteplická električka v 2-hodinových intervaloch a zastavovala iba na konečných v staniciach. Aj v tomto prípade bola zabezpečená náhradná autobusová doprava premávajúca podľa platného cestovného poriadku električky. Oslavy 100-ročnice sa presunuli do Trenčianskych Teplíc, kde bol tak isto pripravený zaujímavý program. V sobotu 4. júla bola od 10-tej hodiny v Kúpeľnom parku k dispozícií originálna drobná železnica pre deti. O 14:30 zase na pešej zóne vystúpila  dychová hudba.

Naša redakcia sa osláv 100-ročnice zúčastnila iba cez víkend 27. a 28. júna 2009. Počas našej celodennej návštevy tejto 100-ročnice, bolo na tejto akcií veľmi veľa ľudí – z čoho jasne vyplýva veľký záujem verejnosti o túto nevšednú akciu. Škoda len, že na akcií bolo málo suvenírov z trenčianskoteplickou električkou. No aj napriek tomu treba pochváliť všetkých organizátorov tejto prekrásnej akcie za to, že aj vďaka nedostatku financií pripravili zaujímavé oslavy 100-ročnice tejto električky.

Pokiaľ by ste sa radi dozvedeli o histórii tejto zaujímavej električkovej trate, prečítajte si 17. časť nášho seriálu Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železničných tratí, ktorá  bude venovaná práve tejto trati. Zaujímavosťou tohto dielu bude aj audionahrávka  o histórii tejto trate. Týždeň trenčianskoteplickej električky pokračuje ďalej. Zatiaľ čo vo štvrtok si budete môcť prečítať o histórii tejto trate, už zajtra vám prinesieme popis riadiacich vozňov radu 911.9, ktoré na tejto trati ešte donedávna jazdili no teraz sú už dlhšiu dobu odstavené vo vozovni Trenčianska Teplá.

Oslavy 100-ročnice trenčianskoteplickej električky máme za nami. Seriál RETRONÁVRATY rovnako ako týždeň trenčianskoteplickej električky však pokračuje ďalej. Kým sa v sobotu 27. júna 2009 v trenčianskom kraji oslavovala 100-ročnica trenčianskej električky, v Bratislave prebiehali ukrutné boje napoleónskych vojsk. Nemusíte sa ale ničoho obávať. Nešlo totiž o naozajstnú vojnu, ale o rekonštrukciu bojov napoleónskch vojsk, ktorá sa každoročne odohráva v Bratislave.  Minulý rok bola táto akcia poznačená významným jubileum. V roku 2009 bolo totiž 200 rokov od v pádu napoleónskych vojsk na naše územie. Ak chcete vedieť ako to na tejto akcii vyzeralo, prečítajte si naše RETRONÁVRATY aj o týždeň. Potešíme v nich priaznivcov histórie a vojenskej techniky.

Na záver si ešte pozrite videá a fotky z osláv 100-ročnice trenčianskoteplickej električky a nezabudnite že týždeň trenčianskoteplickej električky je tu aj pre vás. Apropó vaše zážitky, fotografie a videá z osláv tejto 100-ročnice nám posielajte e-mailom na redakcia@vetrany.eu.

Autor: Jaroslav Filo

Fotogaléria:

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.