RETRONÁVRATY 18: Premávka duobusu na historicky prvej trolejbusovej linke a výstava historických trolejbusov na Železnej studničke, aj taká bola 100-ročnica bratislavských trolejbusov

9 Tr 2BRATISLAVA – Hlavné mesto SR Bratislava a Dopravný podnik Bratislava a.s. si  spolu so všetkými obyvateľmi Bratislavy v nedeľu 19. 07. 2009 pripomenuli 100 rokov trolejbusovej dopravy na území Bratislavy. Celá akcia začala pravideľnou bezplatnou taktovou trolejbusovu dopravou na historicky prvej elektrobusovej linke z Predstaničného námestia / Palugyayovho podniku na Železnú studničku. Dopravu na tejto linke počas celého dňa zabezpečovali duobusy Škoda 25 Tr Irisbus, ktoré premávali od 10-tej do 18-tej v 30. minútovom intervale. Počas jazdy cestujúcich zaiste upútal zaujímavý text na digitálnych transpatentoch BUSE, ktorý okrem cieľovej zastávky ukazoval aj texty ako 100 rokov trolejbusov v Bratislave, Vydrická dolina, či Palugyayov podnik, či PVVV (Pozsony városi villamos vasút), čo je prvý názov spoločnosti. Oficiálnou nástupnou zastávkou bola Slovenská akadémia vied. Väčšina vodičov však brala cestujúcich  už z Hlavnej stanice. Z predstaničného náemstia pokračovali duobusy po trase linky č. 212, pričom od Vojenskej nemocnice pokračovali až na Železnú studničku kde bola zriadená konečná zastávka. Nakoľko v smere na Hlavnú stanicu nie je zriadená zastávka Slovenská akadémia vied, či Predstaničné námestie, duobusy prepravovali ľudí až na Hlavnú stanicu.

Po príchode na Železnú studničku už na návštevníkov čakali historické trolejbusy FBW Oerlikon ≠80 v ktorom bola inštalvoaná výstava histórie bratislavských trolejbusov a Škdoa 9 Tr HT ≠53 v ktorom boli pre deti pripravené zaujímavé výtvarné aktivity. Deti mohli za odmenu dostať lízatká, či ceruzky s logom dopravného podniku, cestujúci zase cestovný lístok v podobe pohľadnice s motívom 100-ročncie bratislavských trolejbusov. Aj napriek tomu že historické trolejbusy v tento deň po meste vôbec nejazdili, počas celého dňa prúdilo na Železnú studničku množstvo ľudí. Vonku bolo pekné počasie a hoci sa na oblohe miestami zbiehalo na dážď, našťastie pršať nezačalo. Popoludni bola pre návštevníkov pripravená torta s motívom 100-ročnice bratislavských trolejbusov.

Oslavy trolejbusovej 100-ročncie boli aj na pravideľných trolejbusových linkách. Všetky trolejbusy boli totiž ozdobené slávnostnou stužkou a počas celého dňa jazdili úplne zadarmo.

Počaas dňa však došlo k niekoľkým kuriozitám:
– Informačný display na zastávke Molecova poča dňa zobrazoval aj odchdoy linky č. 133, ktorá cez víkendy nepremáva
– najednom z poradí trolejbusovej linky č. 33 s objavil autobus. Keďže v tento deň premávali bezplatne iba trolejbusy, vynorila sa otázka či je zadarmo aj jazda autobusom na trolejbusovej linke.
– okolo 18-tej hodiny bolo na Miletičovej „slávnostne strhnuté“ trolejové vedenie následkom čoho musela byť zabezpečená náhradná autobusová doprava.
– Na Železnej studničke sa zase pár minút po 18-tej pokazil jeden z DUOBUSOV, ktorý mal vykonať predposledný odchod na Hlavnú stanicu. Výsledkom bolo nevykonanie tohto odchodu a zároveň aj skorší odchod posledného duobusu.

Hoci sa v médiách hovorilo o tom, že počas podujatia bude pripravený zaujímavý výklad o histórií trolejbusov, ako aj knihy a DVD o trolejbusovej doprave, žiadne z uvedených vecí neboli realitou.

História trolejbusovej dopravy v skratke:

1909 – prvá premávka trolejbusovej linky z Predstaničného námestia na Železnú studienku
1915 – zastavenie premávky trolejbusov
1941 – obnova trolejbusov v mestskej doprave
1945 – zničenie trolejového vedenia počas druhej svetovej vojny
1947 – oprava vedenia

Písal sa 19. júl 1909. Bolo že to slávy, keď po trati z Predstaničného námestia cez Pražskú, Brniansku a Patrónku až k Železnej studienke po prvý raz vyrazil parádny otvorený koč so záclonkami. Namiesto koní ho však ,,ťahal“ čertovský vynález – elektromotor, pýcha rakúskeho výrobcu Daimler Werke Wiener Neustadt. Podobných elektrobusov na oceľových kolesách s gumovými obručami postupne po trase jazdilo až sedem. Okrem štyroch ,,letných“ na tejto trati aj dva uzavreté ,,zimné“ a jeden nákladný. Prúd získavali z medeného trolejového vedenia cez ,,vozík“ s prívodným káblom. Cestovný lístok stál 50 halierov. Prvé trolejbusy premávali v Bratislave do roku 1915.

V 40. rokoch 20. storočia sa vznikom „písmenkových“ liniek M (Mesto), P (Patrónka) a H (,,horská“ na Kolibu) do ulíc Bratislavy opätovne vrátili trolejbusy.

V 70-tych rokoch 20. storočia autobusy poháňané lacnou nafotu trolejbusy takemr pochovali.

V 80. a 90. rokoch 20. storočia naopak zodpovední pochopili, že trolejbusová doprava je ekologická a obzvlášť výhodná v kopcovitom teréne. Trolejbusové linky začali postupne opäť pribúdať pričom posledná trolejbusová trať bol postavená v roku 2006 na sídlisko Dlhé Dieli a v pláne je aj predĺženie trolejbusovej dorpavy z Trnavky na Letisko.

Popri narodeninách trolejbusu pripadli na tento rok aj dve ďalšie zaujímavé výročia súvisiace s mestskou dopravou. Štvrtého júla mal 60 rokov práve rekonštruovaný hradný tunel, cez ktorý od roku 1983 premávajú električky. Prvého februára zase uplynulo 95 rokov od štartu prevádzky romantickej elektrickej trate Pressburgerbahn od bratislavského Carltonu do centra Viedne.

Trolejbusy v Bratislave dnes:

-v súčasnosti má metropola 47,8 km trolejbusových tratí a 106 km trolejového vedenia
– podiel trolejbusovej dopravy v MHD je 25 až 30 percent
– najvyťaženejšia je trať na Dolné hony – linky 201 a 202

Trolejbusy na Slovensku:

– v  rokoch 1904 až 1906 premával trolejbus vo Vysokých Tatrách (na elektrobusovej trati Poprad – Veľký Slavkov – Starý Smokovec), v roku 1908 ho nahradila prvá vetva tatranskej električky
– od roku 1909, s prestávkami v rokoch 1915 až 1939 a 1945 až 1947, jazdí v Bratislave
– v roku 1961 sa pridal Prešov, prvú tam elektrifikovali linku číslo 1 z Nižnej Šebastovej cez Šarišské Lúky do centra mesta a ďalej na Solivar
– v roku 1989 zaviedli trolejbusy v Banskej Bystrici, s prestávkou v rokoch 2005 až 2007
-v  roku 1993 sa pridali Košice a o rok neskôr aj Žilina, ktorá dnes trolejbusovú dopravu prevádzkuje ako nosný systém MHD

Toľko teda RETRONÁVRATY venované 100. výročiu bratislavských trolejbusov. Na budúci týždeň vám prinesieme reportáž z akcie Preteky parných rušňov Grand Prix Zvolen 2009.Na záver si ešte pozrite reportáž Slovenskej televízie z osláv 100-ročnice bratislavských trolejbusov a zaujímavé fotky z tejto akcie.

Autor: Patrik Špačinský
Úprava: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Martin Žarnovický

Videozóna:

Fotogaléria:

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.