RETRONÁVRATY II. Špeciál: Aj taký bol rok 2010

CIMG3453Posledný deň v roku sa zvykne hodnotiť a bilancovať. A keďže aj tento rok je čo bilancovať, prinášame vám zhodnotenie tohtoročnej dopravnej nostalgie u nás i vo svete. Z kalendára akcií, ktorý sme vám prinášali na tejto stránke je jasne vidno, že najviac akcií s historickými vozidlami sa konalo v Českej republike a vo väčšine prípadov išlo o železničnú a automobilovú nostalgiu.

Všeobecne 2010
Rok 2010 sa niesol v znamení lučenia z legendami či už ciest alebo kolaji.

V Bratislave sa 30.1. 2010 konala súkromná rozlúčka z električkami typu ČKD Tatra K2 (súkromná preto, lebo nebola nidke spropagovaná) na ktorej sa predstavili električky ≠317 a ≠7084, Električky jazdili na trase Vozovňa Krasňany – Karlova ves – Ružnov – Kamenné námestie – Vozovňa Jurajov dvor – Vozovňa Krasňany. Tieto električky posledný krat zatiahli do vozovne 31.1. na linke 5.

V Drážďanoch sa 29. mája 2010 po 41 rokoch naposledy objavili električky typu Tatra.

V piatok 2. júla 2010 sa konala symbolická rozlúčka z ikarusom 283 ≠ 1512 ktorý dojazdil v pravidelnej premávke na linke č. 70 (ak nerátame mimoriadnu výpravu na študentskej posilovej line 131 v pondelok 1. novembra 2010), ktorý je posledným zástupcom Ikarusov radu 200 v Bratislave.

Zatiaľ čo v Bratislave bola rozlúčka s Ikarusmi radu 200 len symbolická, Košice sa dôstojne rozlúčili s Ikarusmi tohto typu, presnejšie s Ikarusmi 280. Na tejto rozlúčkovej akcií sa okem košických Ikarusov 280.87 zúčastnil aj prímestský Ikarus 280.10 patriaci bratislavskému Klubu historických autobusov.

Dopravný podnik Bratislava v priebehu predposledného decembrového týždňa odstavil z premávky posledné pôvodné bratislavské kĺbové autobusy TAM 272 A 180 M #1402 a #1411. Posledným zastupcom tohto typu autobusov v pravideľnej premávke sa stal banskobystrický TAM BUS #1414. Z “krátkych” autobusov TAM 232 A 116 M zostali v premávke už len vozidlá #3700 a #3702, ktoré je možné stretávať na linkách 55, 66, 156 a N55.

Vo vozovni Jurajov dvor sa ešte donedávna nachádzalo niekoľko zaujímavých vyradených kĺbových autobusov, ktoré sa mali zrekonštruovať na historické vozidlá. Svojej obnovy sa však nakoniec nedočkali. Po nieľkokoročnom chátraní na nekrytej odstavnej ploche autobusov ich totiž rozpílili a odviezli do šrotu. Medzi historické vozidlá sa tak už nezaradí
– Karosa C 744 #1201 – prvý sériovo vyrábaný československý kĺbový autobus
– autobus TAM 260 A 180 M #2412 (ex 4400 bublifuk z roku 1992) – prvý a jediný autobus tohto typu, ktorý bol dodaný do bývalého Československa
– Ikarus 280.08/A #4940 z roku 1989 – autobus sa mal do zbierky historických autobusov zaradiť spolu s spolu s Ikarusom 280 #2881/II.

Trolejbusy 2010
Z premavkou historických trolejbusov ste sa mohli na Slovensku, konktérne v Bratislave stretnúť len cez víkend 24. a 25. apríla, kedy sa v meste konajú tradičné Dni otvorených dverí samosprávy hlavného mesta. Na „nostalgickej linke H17“ jazdiacej medzi Autobusovou stanicou a Búddkovou ulicou jazdili historický trolejbusy Škoda 97 Tr H #53 a #152, vďaka čomu vytvorili interval 30 minút.

Fanúšikov historických trolejbusov tak istotne potešila premávka historických trolejbusov v českých mestách Brno (počas akcie Brno, mesto uprostred Európy), Pardubice i Ostrava.

Treba však spomenúť, že v mieste bývalej konečnej trolejbusu v Prahe na Orionce vyrástla po tridsiatichôsmych rokoch od ukončenia ich premávky v metropole nová trolejbusová trať. Ide o obnovenú otočku tejto trati, dlhú len niekoľko metrov. Trolejbusy sa sem v skutočnosti nevrátia, pôjde len o akúsi pripomienku doby, keď trolejbusy v Prahe ešte bežne jazdili.

V septembri roku 2008 bratislavský dopravný podnik začal rekonštrukciu historického trolejbusu Škoda Sanons S 200 Tr #6505. Pri oprave sa náhradné diely priebežne používajú z historického trolejbusu Škoda Sanons S 200 Tr #6517. V akom stave sa rekonštukcia Sanonsu nachádza momentálne nie je známe. Na opravu však čaka aj historická škoda 14 tr #6207.

Určitou zaujímavosťou je pravidelná premávka trolejbusov Ikarus 280T v Budapešti.

Automobily 2010
V automobilovej doprave sa na Slovensku konalo viacero akcií. Medzi najznámejšie z nich patria Prvomájová Tatra veterán rallye v Bratislave, Jarné a jesenné _Rendez Vous v Košiciach, Piešťanské zlaté stuhy, či Cassovia Retro v Košiciach. Medzi nemenej zaujímavé akcie patrili aj DONAU MASTERS 2010, či výstava historických Mercedesov v štvrtok 28. augusta 2010, ktoré sa pri jazde Slovenskom zastavili aj pred bratislavským OC EUROVEA. Nechýbal však ani zraz trabantov v Čadci, zraz Mustangov v Bratislave, tradiťná veterán rallye Dúlov – Lednické Rovne, Trrabantiáda v Prahe, či zraz automobilov Škoda MBX v Českej republike.

Autobusy 2010
K najzaujímavejším autobusovým akciám v tomto roku nepochybne patrila vystáva doubledeckrov na Slovensku a jazda autobusov tohto typu v Českej repubublike.

Doubledecker brázdiaci Európou tento rok opäť navštívil Bratislavu. Hoci tento autobus prejde ročne tisícky kilometrov, nejde o vyhliadkový autobus pre turistov ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Autobus patrí medzinárodnej vzdelávacej organizácií Education First, ktorá s ním brázdi po Európe aby vďaka nemu prilákala mladých ľudí na jazykové pobyty v zahraničí. Všetci záujemcovia sa v ňom mohli dozvedieť o aktuálnach jazykových pobytoch v zahraničí ako aj zapojiť sa do súťaže o zaujíamvé vecné ceny, či hlavnú cenu dvojtýždňový jazykový pobyt v Anglicku. No našli sa aj takí, ktorí sa zaujímali výlučne o tento na naše pomeri netradičný autobus. Okrem informácií o jazykových pobytoch v zahraničí preto prítomný personál ochotne poskytol prítomným návštevníkom zopár informácií o tomto autobuse. Autobus bol verejnosti vystavený nie len pred bratislavskou Inchebou, či nákupným centrom Aupark, ale aj na základných a stredných školách v bratislavskom kraji.

Zatiaľ čo v prvej polovici marca sa tento unikátny autobus nachádzal na západnom Slovensku s cieľom popularizovať výučbu cudzích jazykov, podobný autobus putoval Slovenskom ako súčasť predvolebnej kampane strany SDĽ.

Na Slovensku ste sa mohli s historickými autobusmi odviesť v Bratislave, ako aj medzi Bratislavou, Prievidzou a Bojnicami.

Tohtoročnou novinkou bolo premávka historických autobusov počas tradičného podujatia Bratislava pre všetkých. Počas víkendu otvorených dverí ste sa s nimi mohli odviesť na linke X30 spájajúcej Nákupné centrum Eurovea, Zoologickú záhradu a Patrónku s Vojenskou nemocnicou. Na tejto linke premávali historický autobusy Karosa Cabrio, Karosa ŠM 11 ≠3350 a Škoda 706 RTO ≠236. Zo všetkých troch autobusov sa však konca podujatia dočkala iba RTO-čka. V sobotu dopoludnia sa totiž na Karose Cabrio zadrel motor a ŠM-ke zase v nedeľu popoludní zase spadol remeň. Tieto poruchy by sa však dali odstrániť, keby dielenskí pracovníci dopravného podniku začali s rýchlou opravou týchto vozidiel.

Historické autobusy aj tento rok zabezpečovali dopravu na tradičný celoslovenský zraz historických železničných voziidiel. Na linke H56 spájajúcej Raču s areálom výstaviska na Východnom sa v sobotu objavil Ikarus 280.10 ≠4707 a v nedeľu Karosa ŠM 11 DPB ≠3350 a Karosa ŠM 11 KHA ≠1382.

Historický autobus Ikarus 280.10 z bratislavského Klubu historických autobusov odviezol fanúšikov dopravnej nostalgie na Bojnická zámok. Ikarus 280.10 sa však spolu s karosou ŠM 11 KHA ≠1382 vystavil na poduajtí Posledný parný deň v rušňovom depe Bratislava-Východ.

V novembri sa na bratislavských Dlhých dieloch objavil historický autobus Škoda 706 RTO LUX, ktorý počas predvolebnej kampane na starostku Karlovej vsi premával na linke H33 (Dlhé diely, Kuklovská – Karlova ves, Lidl a späť).

Električky 2010
S historickými električkami ste sa na Slovensku mohli odviesť pomenej ako pominulé roky.

V Bratislave sa historické električky objavili v premávke počas tradičného podujatia Bratislava pre všetkých, kde jazdili na okrúžnej trase Námestie Ľudovíta Štúra – Vazovova – Námestie Ľudovíta Štúra a počas 12. celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel, kde jazdili na linke H11 medzi Námestím Ľudovíta Štúra a Račou. Na týchto akciách zabezpečovali premávku historické električky DPM ≠38 + SGP ≠135 a ČKD Tatra T2. Počas podujatia Bratislava pre všetkých sa však počas soboty namiesto električky DPB ≠38 po dvojročnej prestávke objavila električka BMEŽ ≠18.

Historické električky sa nakonic v Bratislave neplánovane objavili aj v závere tohto roku. Cez víkend 20. – 21. novembra 2010 sa v rámci predvolebnej kampane novozvoleného primátora hlavného mesta v uliciach mesta objavila historická električková súprava DPMB ≠38 + SGP ≠135 jazdiaca okružnou trasou Národné divadlo – Vazovova / Námestie SNP – Národné divadlo.

V dňoch 22. – 24. novembra 2010 (pondelok – streda) do premávky zasiahla aj historická električka ČKD Tatra T2 premávajúca po trase Karlová ves – Karloveská – Botanická – Nábrežie – Nový most – Šafárikovo námestie – Štúrova – Námestie SNP – Kapucínska – Tunel – Botanická – Karloveská – Karlova ves v čase od 07:00 do 09:00 a od 15:00 do 19:00. Električka „vkusne“ označená kanditátom na starostu Karlovej vsi, Martin Berta však po týchto jazdách po necelom roku pravdepodobne opätovne pôjde na prelakvoanie.

V košiciach sa historická električka objavila v uliciach mesta iba na tradičnom otvorení sezóny na Košickej detskej železnici (1. mája) a na podujatí Deň bez áut (22. septembra). Električka premávala po trase linky č. 2 Staničné námestie – Havlíčkova a dopravu zabezpečovala historická električka Cassovia, ktorú ste mohli vzhliadnuť aj na Dni otvorených dverí košického dopravného podniku.

Historické električky však premávali aj vo Viedni, v Prahe, či v Ostrave, kde lákali záujem fanúšikov dopravnej nostalgie.

Železnice 2010
Veľké množstvo akcií s dopravnou nostalgiou sa aj tento rok konalo práve na koľajách, pričom najviac akcií zorganizoval práve Klub priateľov historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniská pri Košiciach. Vďaka nemu ste sa mohli opätovne previesť po lokálnych tratiach na ktorých je už viac ako 7 rokov zastavená osobná doprava. Na akciách Gemerský, Jasovský, Sečovský, či Mikulášsky expres sa aj tento rok zúčastnilo množstvo ľudí.

K zaujímavým akciám však nepochybne patrili aj jazda motorovým vlakom M 262.007 do Bojníc, jazda historickým vlakom cez Telgartskú slučku, jazda parným vlakom k zrúcaninám čachtického a plaveckého hradu, 12. celoslovenský zraz historických železničných vozidiel Rendez 2010, Prebúdzanie Katky 2010, 100. výročie trate Nemšová – Lednické Rovne, či Mikuláš v Nitre.

Najviac železničných akcií sa však konalo v Českej republike, kde nostalgické vlaky jazdili takpovediac každý víkend. K tradičným akciám aj tento rok patrili Motoráčkem do Lednice, aneb vlakové taxi, Bezděcký, Polabský a Posázavský motoráček, zahájenie sezóny v železničnom múzeu v Rosicích nad Labem a vo Výtopni Zdice, nostalgické jazdy klubu na obnovu Kolínsko-řepařské dráhy, motoráčkem za Peromníky, či víkendové jazdy na Zubačce.

Vojenské 2010
K tradičným tohtoročným akciám s vojenskou historickou technikou aj tento rok patrili podujatia ako Sahara, Slovenské piesky, či Oslobodenie Bratislavy – boje na Jurajovom dvore. Navštíviť ste však mohli aj prepad povstaleckého vlaku Štefánik, či podujatie Tekov 2010.

K tohtoročným vojenským akciám v Čechách patrili Osvobození Karlovanka 1945 – 2010, Cihelna 2010, či 65. výročí osvobození města Brna – OŘECHOV 1945.

Na záver však treba ešte v krátkosti spomenúť podujatie Noc múzeí 2010 v rámci ktorého jazdili v Bratislave historické parné i motorové vlaky, ako aj historický autobus Škdoa 706 RTO ≠236 a mohli ste navštíviť aj železničné múzeum Bratislava – Východ, či Múzeum dopravy.

Spomenúť treba aj tradičný Viedeňský Tramwaytag der Wiener linien, ktorý sa tento rok konal vo vozovni Hernals, či Deň otvorených dverí v depozitári brnenského technického múzea.

Tak takýto bol rok 2010 v oblasti dopravnej nostalgie. V tomto článku sme sa snažili priblížiť vám tie najzaujímavejšie podujatia konajúce sa u nás i v zahraničí. Nakoľko sme však nemohli byť pri všetkých podujatich, obraciame sa s prosbou na našich čitateľov. V prípade, že ste sa v uplynulom roku zúčastnili nejakej zaujímavej akcie s dopravnou nostalgiou, dajte nám o tom vedieť prostredníctvom e-mailu a my vašu reportáž radi uverejníme. Zároveň však uvítame aj hodnotenie uplynulej veteranistickej sezóny z pohľadu jednotlivých klubov, spolkov, združení, či múzeí. Naša e-mailová adresa je redakcia@veterany.eu.

Veríme, že vďaka vám budeme mať množstvo zaujímavých príspevkov do 2. série reportážneho cyklu RETRONÁVRATY a že aj v roku 2011 sa bude konať množstvo akcií s dopravnou nostalgiou u nás i v zahraničí.

Autor: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.