RETRONÁVRATY II. (6): Premávka historických vozidiel počas predvolebnej kampane

CIMG6210BRATISLAVA – Posledné komunálne voľby v hlavnom meste sa niesli v znamení dopravnej nostalgie. Viacerí kandidáti totiž využili premávku historických vozidiel na propagovanie svojho volebného programu. A tak sa v uliciach mesta po dlhšom čase objavili historické električky i autobus.

Od pondelka 15. novembra 2010 ste mohli na bratislavskom sídlisku Dlhé Diely stretnúť historický autobus Škoda 706 RTO LUX. Ten počas dňa bezplatne premával na linke H33 po trase Dlhé Diely, Kuklovská – Karlova ves, Molecova a späť. Dopravu na tejto netradičnej linke zabezpečovala komunitná nadácia Naša Bratislava. Autobus premával v pracovných dňoch od 09:00 cca do 13:00, cez víkendy a sviatky cca od 15:00 a zastavoval na každej zastávke mestskej dopravy. Nie však v pravom slova zmysle. Keďže dopravný podnik  nepovoilil zastavovanie na svojich zastávkach, musel vodič autobusu zastavovať  až pár metrov za zastávkou. Dopravný podnik údajne nepovolil ani prestávkovanie autobusu na konečnej zastávke Kuklovská a tak autobus prestávkoval pri nákupnom centre Lídl v Karlovej vsi. Počas našej prítomnosti však autobus pár minút prestávkoval aj na Dlhých Dieloch. V autobuse však aj napriek tomu panovala dobrá nálada. Každý, kto mal v úmysle vystúpiť na nasledujúcej zastávke musel dať pokyn personálu autobusu tvoreného  ľuďmi z komunitnej nadácie Naša Bratislava. Ten potom následne vodičovi oznámil, že že na najbližšej zastávke sa bude stáť. Miestami to pripadalo ako keby ten autobus nepatril vodičovi, ale komunitnej nadácií.

Na linke H33 mal pôvodne premávať historický autobus Škoda 706 RTO ≠236 patriaci bratislavskému dopravnému podniku.Podľa vyjadrení komunitnej nadácie im ho však odmietol zapožičať.

V predvianočnom obdobíí však do premávky zasiahli aj historické eletričky a to električková súprava DPMB ≠38 + SGP ≠135 a ČKD TATRA T2 ≠.

Električková súprava DPMB ≠38 + SGP ≠135 premávala cez víkend 20. a 21. novembra 2010 (nie je vylúčené, že nepremávala aj skôr) po trase Národné divaldo – Jesnského – Kamenné námestie – Špitálska – Americké námestie – Krížna – Vazovova – Radlinského – Obchodná – Hurbanovo námestie – Kapucínska – Tunel – Nábrežie – Námestie Ľudovíta Štúra – Národné divadlo, respektíve Národné divadlo – Jesenského – Námestie SNP – Hurbanovo námestie – Kapucínska – Tunel – Nábrežie – Námestie Ľudovíta Štúra – Národné divadlo. Električka premávala cca od 14:00 do 17:00 a výber trasy závisel od dohody personálu historickej električky s objednávateľom, ktorým bol novozvolený primátor Bratislavy pán Milan Ftáčnik. Ten počas jazdy viedol s cestujúcimi diskusiu o problémoch mesta. Hoci sa jazdilo počas predvolebnej kampane, električka bola volebnými plagátmi vkusne oblepená. Nemusíme sa preto báť, že by odstraňovanie plagátov nejako poškodilo jej náter. To sa už ale nedá povedať o električke ČKD TATRA T2. No ešte predtým treba spomenúť, že električková súprava robila z cestujúcimi dojazd do Vozovne Krasňany, pričom cestujcúich brala po zastávku ŽST Vinohrady.

Električka T2 premávala  v pracovných dňoch od 22. do 24. novembra 2010 ráno cca od 07:00 do 09:00 a popoludní od 15:00 do 19:00. Električka označená ako Martin Beerta (kandidát na starostu Karlovej vsi, poznámka redakcie) premávala po trase Karlová ves – Karloveská – Botanická – Nábrežie – Nový most – Šafárikovo námestie – Štúrova – Námestie SNP – Kapucínska – Tunel – Botanická – Karloveská – Karlova ves a rovnako ako v prípade električkovej súpravy jazdiacej počas víkendu, tak aj o jazdu s ňou bol veľký záujem. Počas jazdy väčšinou panovala volebná atmosféra. Cestujúci dostali množstvo propagačných materiálov o komunálnych voľných a Pán Berta sa snažil odpovedať na otázky cestujúej verejnosti. Električka bola oblepená politickou reklamou a hneď za kabínou vodiča sa nachádzali krabice plné volebných letákov. Nad nimi bola na držiaku priviazaná krabica s perom a papiermi do ktorej mohli ľudia vhadzvoať odkazy pre kandidáta na starostu.

Tí, ktorí si historické vozidlá na svoju volebnú kampaň objednali, sa na každej zastávke snažili do nich prilákať čo najviac cestujúcich. Ľudia sa väčšinou nenechali dvakrát prosiť a využili príležitosť povoziť sa starodávnymi vozidlami. Veď takéto vozidlá sa v uliciach hlavného mesta neobjavujú každý deň.

Hoci tieto jazdy hodnotíme pozitívne, na mieste stojí otázka, prečo dopravný podnik poskytol historické vozidlá len vybraným kandidátom a prečo niektoré vozidlá museli byť z nášho pohľadu nevkusne polepené, čo im určite nepridalo na kráse.

Veríme však že sa historické vozidlá objavia v uliciach nášho mesta aj v tomto roku a obyvatelia i návštevníci mesta sa s nini budú môcť opäťtovne odviesť.

Vaše tipy a námety do tohto seriálu očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veetrany.eu. Na záver ešte pripomíname, ež v tomto cykle dostávajú preistor nie len reportáže z jednotlivých akcií, ale aj hodnotenia uplynulej veteranistickej sezóny z pohľadu jednotlivých klubov, cechov, združení, či múzeí.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.