RETRONÁVRATY II. (3): Cestné vlaky na Slovensku

CIMG4005SLOVENSKO – Tutistické vláčky jazdiace centrom miest bývajú zaujímavým lákadlom pre našich i zahraničných turistov. Zatoaľ čo niektoré jazdia pravidelne počs tutistickej sezóny, iné jazdia len pri rôznych akciách a kultúrnych podujatiach. Premávke týchto vláčikov sme sa v uplynulom roku venovali aj na našom webe. V dnešných RETRONÁVRATOCH vám ponúkame krátku rekapituláciu týchto jázd.

Bratislava – Jazda na Noc múzeí, alebo hodovský expres:

Zatiaľ čo historická električka v uplynulom roku veľmi nejazdila, o turistickom vláčiku sa to povvedať veľmi nedá. Verejnosť sa s ním mohla po prvý krát odviesť počas víkendu otvorených dverí samosprávy hlavného mesta – 24. a 25. apríla 2010. Vláčik Prešporáčik premával  každich 30 minút z pred budovy BKIS na Klobúčnickej ulici, v sobotu od 09:00 do 15:00 a v nedeľu od 10:00 do 15:00. jeho trasa viedla uličkami centra mesta a o jazdu s ním bol veľký záujem.

V prípade, že ste sa s ním počas víkendu nestihli odviesť, mohli ste tak urobiť počas podujatia Noc múzeí a galérií 2010.

Každý kto mal so sebou platnú vstupenky z múzea či galérie sa mohol medzi jednotlivými múzeami presunúť vyhliadkovým vláčikom – Prešporáčikom. Ten premával od 11:00 do 24:00 po trase Žižkova ulica – Nábrežie armády generála Ludvika Slobodu – Rázusovo nábrežie – Vajanského nábrežie – Námestie Ľudovíta Štúra – Mostová – Jesenského – Námestie SNP – Františkánske námestie – Hlavné námestie – Františkánske náemstie – Hurbanovo námestie – Hoďžovo námestie – Palisády – Hrad – Zámocká – Staromestská – Žížková a zastavoval na zastávkach Žížková, Vajanského nábrežie, Hlavné námestie a Bratisalvský hrad.

Celá trasa trvala 50 minút, pričom každé 3 hodiny bola 15-minútová prestávka. Nevýhodou Prešporáčika bolo nie len nepriaznivé počasie, ale aj chýbajúce odchody, resp. cestovný poriadok z jednotlivých zastávok, vďaka čomu nikto presne nevedel kedy pred jeho múzeom, či galériou Prešporáčik zastaví.

My sme však nezúfali a s turistickým vláčikom sme sa previezli počas dúbravských a karloveských hodov, kde dotváral príjemnú atmosféru hodov.

Dopravu návštevníkov dúbravských hodov, ktoré sa uplynulý rok konali 25. – 26. septembra zabezpečoval turistický vláčik, ktorý premával v hodinových intervaloch v sobotu od 14:00 do 20:00 a v nedeľu od 14:00 do 19:00. Jeho trasa bola nasledovná: Dom kultúry Dúbravka – Trhová – Janka Alexyho – Saratovská – Repašského – Žatevná – Novodorská – Pri kríži – Saratovská – Drobného – Trhová – Dom Kultúry Dúbravka. Poča jazdy zatavoval iba na improvizovaných zastávkach Dom kultúry Dúbravka a Žatevná.

Aj na karloveské hody ste mohly doviesť hodovým vláčikom. Ten premával cez víkend 2. a 3. októbra z konečnej zastávky Kuklovská na Dlhých dieloch cez ulice Majerníkova, Hany Melíčkovej, Janotova, Molecova, Karloveská a Líščie údolie. Premával  od 13:00 do 18:00 v hodinových intervaloch a to vždy o celej z Dlhých dielov a vždy o pól z Líščieho údolia. Celá jazda trvála približne 15 – 20 minút. Keďže o jazdu týmto vláčikom bol obrovský záujem, mali by podľa mňa na hody premávať dva vláčiky a do premávky byy mohla zasiahnuť aj historická električka, či autobus.

Hoci cestné vláčiky premávali po centre mesta dceloročne, vďaka vysokej cedne za jednu jazdu si takéto jazdy nemohol každý dovoliť.  To sa však nedá povedať o nitrianskom, seneckom, či piešťanskom exprese, ktoré sú vždy plné turistov,

Nitriansky a senecký expres:

Historické centrum mesta, hrad, či jazerá aj to sú trasy nitrianskeho a piešťanského expresu, ktoré vám počas sezóny za prijateľnú cenu ukážu to najzaujímavejšie z oboch miest.

Vďaka Nitrianskému expresu ste mali jedinečnú možnosť obdivovať krásy historickej i súčasnej Nitry. Počas okružnej jazdy sa pred vami odhalili dominanty srdca Nitry – Horného i Dolného mesta.

Už pri nástupe vás očarilo Svätoplukovo námestie – oddychová zóna so zeleňou, tu stojí impozantné Divadlo A. Bagara a novorenesančná budova Mestského domu. 

Počas okružnej jazdy s odborným výkladom ste mohli vidieť pešiu zónu, kde ste zastavili na jej konci pri hoteli Tatra, ktorý bol vo svojich slávnych časoch miestom pravidelných schôdzok vášnivých šachistov a kartárov.
Mohli ste zhliadnuť  nádheru nitrianskych kostolov – kostol Navštívenia Panny Márie, františkánsky kostol sv. Petra a Pavla, reprezentatívne sídlo županov – Župný dom, čarovný Mestský park na Sihoti. Prehliadnuť ste si mohli aj malebné Pribinovo námestie s historickými budovami a sochou Pribinu, Corgoňa, Morový stĺp a hrdý Nitriansky hrad s Hradným námestím a objavíť ešte oveľa viac.

Pre úplnosť však treba dodať, že Nitriansky expres premával v hodinových intervaloch – od 09:00 do 18:00 zo Svätoplukového námestia.

Senecký expres zase premával od 09:00 do 22:00 v pravidelných hodinových intervaloch po okružnej trase okolo Slnečných jazier, so začiatočnou a konečnou stanicou na Lichnerovej ul. pri námesti. Dĺžka trasy je 7,3 km.

Piešťanský expres:

Vyhliadkový vláčik spája centrum Pieštan s kúpeľným ostrovom cez kolonádny most. Nastúpiť môžete na ktorej koľvek zastávke pričom cestovný lístok platí jedno kolo, t.j. do tej zastávky na ktorej ste nastupovali. To sú základné informácie o turistickom vláčiku v meste Piešťany.

ten v uplynulom roku premával od 15. apríla do 15. októbra denne od 11:00 do 18:00, v období od 1. júla do 31. augusta od 09:00 do 21:00 v intervale 30 minút. Výnimkou bola iba 30 minútová prestávka o 15:12 na zastávke Rázusová.

Hoci o jazdu turistickým vláčikom bol veľký záujem na svojej trase mal riadne osadené zastávkové označníky s jeho trasou a akutálnym cestovným poriadkom, chýbalo mu jedno – vlastivedný výklad o meste Piešťany a kúpeľnom ostrove.

Toľko naše ohliadnutie za turistickými vláčikmi v roku 2010. Pokiaľ ste sa aj vy zúčastnili nejakej zaujímavej akcie s dopravnou nostalgiou neváhajte a djate nám o tom vedieť na e-mailovú adresu redakcia@veterany.eu. Na tejto adrese radi uvítame aj hodnotenie veteranistickej sezóny z pohľadu jednotlivých klubov, múzeí, cechov, či združení.

Na budúcu sobotu sa budete môcť spolu s nami vybrať na jazdu vlakomdo Katarínskej Huty.

Autor: Patrik Špačinský
Foto: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.