RETRONÁVRATY II. (1): HVCC Rožnov pod Radhoštěm – Hodnotíme rok 2010

Hornest Veteran Car ClubROŽNOV POD RADHOŠTĚM –  Uplynulá veteransitická sezóna je už dávno za nami a to je čas aby sme vám po roku opäť prineisli náš repotrážny cyklus RETRONÁVRATY v rámci ktorého si pripomenieme niekoľko zaujímavých veteranistických akcií roku 2010, ale ponúkneme vám aj hodnotenie uplynulej sezóny z pohľadu jednotlivých klubov, múzeí, či združení. Dnes vás pozývame do Hornest Veterán Car Clubu Rožnov pod Radhoštěm, aby ste sa spolu s nami pozreli na to aký bol 2010 z pohľadu tohto klubu…                                                                          

Náš klub HVCC Rožnov pod Radhoštěm doznal v roce 2010 několika změn: Rozrostl se na 14 členů, z toho jsou dva mladiství pod 15let. Nejstarší člen klubu je ročník 1927 a nejmladší je narozen v roce 1996. Zvýšila se také kvalita historických vozidel členů našeho klubu. O to se zasloužili noví členové klubu z oblasti Vsetínska. Tím jsme získali předválečný automobil  zn: Aero 30 a poválečný automobil zn: Mercedes-Benz 170. V současnosti máme v klubu 21 automobilů různých značek a obsahů, motocyklů máme 11 od mopedů až po motocykl obsahu 499 ccm3. A 2 se renovují.

V roce 2010 jsme zorganizovali dvě akce. Tou hlavní klubovou akcí byl 2. ročník  závodu historických vozidel do vrchu „RADEGAST 33“. V závodě startovalo 38 jezdců, 1 zahraniční jezdec byl z Německa. Přihlášený jezdec ze Slovenska nepřijel, zřejmně nevěřil v dobré počasí. Na jeho obranu uvádíme, že nás na tuto možnost ve své přihlášce upozornil. Počasí však vyšlo i když tomu v počátku nikdo nevěřil. Samotnou akci hodnotíme v dalším odstavci.

Druhou akci jsme uspořádali na závěr sezony 2010 pod názvem    „Cílová jízda – putování novojičínskem“. Této akce se účastnilo 8 členů klubu, včetně rodinných příslušníku. Podle jejich hodnocení při slavnostním obědě byli s akcí spokojeni. Ti členové klubu, kteří se podobné akce účastnili poprvé i s jejich dětmi byli velmi spokojeni a nadšeni.

Spokojeni jsme s účastí našich členů na akcích, které pořádají jiné kluby. Naši zástupci startovali nebo navštívili celkem 15 akcích po celé ČR, od mezinárodních až po akce místního významu a také se účastnili na různých výstavách HV.

Méně spokojeni jsme byli s průběhem závodu HV do vrchu „RADEGAST 33“. Dodnes nedovedeme pochopit jednání některých přihlášených motocyklistů. Ke startu první jízdy jich několik nastopilo se spožděním, trochu tím vyvedli z míry naše pořadatelské nováčky. Naštěstí  zareagovali ostřílení veteránisté jako Jirka Janošek a další. Tím, že rychle nastoupili na startovní čáru,  zacelili tak vzniklou časovou mezeru. Takové jednání mělo částečný vliv na časoměřiče, kteří očekávali jezdce dle startovní listiny a do „jazyků“ si zapsali čísla trochu nepřehledně. Tak se vznikl další problém. Zpracování výsledků se tím protáhlo, výsledky však zkresleny nebyly. Z takového podivného chování některých jednotlivců vyplývá zásadní poznatek, na dobrém průběhu závodu máte i vy svůj podíl, myslete na další startující kolegy, kteří dodržují pokyny poředatelů. Náš klub se z tokového chování některých jezdců poučil a přijal do dalšího ročníku patřičná opatření. My sami nebudeme naš závod nazývat prestižním a uznávaným. Věřte, že ho připravujeme tak aby startující byli co nejvíce spokojeni. 3. ročník závodu „RADEGAST 33“ počtem startujících nejlépe ohodnotí ten předcházející.

Na závěr: Někteří veteránisté po otestování svého historického vozidla ztráci zájem o další činnost v klubu. Zjistili jsme u kolegů, že v ostatních klubech mají stejný problém. Z této situace se poučíme a upravíme organizační a jednací řád našeho klubu. Při vědomí, že budeme testovat historické vozidla starší třiceti let nám nic jiného nezbyvá. Přijmeme nová opatření abychom zvýšili úroveň testovaných vozidel a snížili počet těch, kteří na veteránství vidí jen ty výhody (levné povinné pojištění). Nebo, že by to byl jiný důvod?

Výzva k čitateľom, veteránistickým klubom a múzeám:

Zúčastnili ste sa v uplynulom roku nejakej zaujimavej veteranistickej akcie z ktorej reportáž za doteraz neobjavila na našom webe? Chcete sa s nami podeliť o hodnotenie uplynulej sezóny vo vašom klube, cehhu, združení, či múzeu? Ak áno, kontaktujte nás na e-mailovú adresu redakcia@veterany.eu. RETRONÁVRATY sú tu o vás a pre vás.

Text a foto: Výbor HVCC Rožnov p/R.
Redakčné info: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.