Retronávraty: Hradnou strelou na Spišský hrad a podhradie

KOŠICE, SPIŠSKÉ PODHRADIE – Klub historických koľajových vozidiel z Košíc pripravil na sobotu 3. septembra 2011 pre malých aj veľkých cestovateľov netradičnú rozlúčku s letnými prázdninami. S ich motorovým vozňom M 131.1125 „Magda“ a prívesným vozňom sa presne o ôsmej ráno vydali na celodenný výlet za krásami Spišského Podhradia. Alternatív na strávenie príjemného dňa bolo hneď niekoľko – návšteva Spišského hradu a výlet na Dreveník, alebo návšteva Spišskej Kapituly a výlet na Sivú bradu.

Táto neobyčajná akcia sa začala príhovorom predsedu klubu Ľubomírom Lehotským, ktorý na začiatku jazdy povedal cestujúcim niekoľko organizačných pokynov. A musím povedať, že historická súprava vyrobená v národnom podniku Tatra Kopřivnice bola taká plná, že bez megafónu by sa tieto pokyny nedostali ku všetkým. Niet sa čomu čudovať, veď kto z nás by nevyužil pekné počasie na strávenie poslednej prázdninovej soboty. A keďže dobrých ľudí sa všade veľa zmestí, do Magdy sa dostali aj tí, ktorí sa nestihli prihlásiť internetom.

Pohli sme sa zo stanice. Pracovníci hradu oblečení v dobových kostýmoch nás počas jazdy označili oranžovými páskami vďaka ktorým sme my dospelí mali zľavnené vstupné na Spišský hrad a deti mali vstup zdarma. Okrem nich však po vlaku chodili aj mladé šarmantné dievčatá predávajúce rôzne suveníry KHKV ako napríklad pohľadnice, magnetky, výpravku, pexeso a rôzne iné.

Ráno v Magde

Cestou sme ešte zastavili v staniciach Kysak a Spišské Vlachy, kde do našej súpravy pristúpili ďalší cestujúci. V Spišských Vlachoch bol priestor aj na fotografovanie, lebo v tejto stanici sa Magda musela zapojiť na opačný koniec prívešáku.

Na stanici Spišské Vlachy

Po prehliadnutí našej súpravy sme mohli v jazde pokračovať ďalej. Nie však nadlho, lebo pred našu trať sa postavila krava a to bola pre Ľuba Lehotského prvá aj keď neoficiálna zastávka na jednokoľajovej trati do Spišského Podhradia. No potom prišli na rad 2 oficiálne fotozastávky počas ktorých si mohli cestujúci nafotiť historickú vlakovú súpravu zloženú z motorového a prívesného vozňa.

Jedna z fotozastávok na trati

Do cieľovej stanice sme dorazili včas. Vystúpili sme z vlaku a rozdelili sme sa na dve skupiny. Prvá sa s Ľubom Lehotským vybrala na prehliadku Spišskej kapituly a na Sivú bradu, my ostatní sme sa vydali hore kopcom k majestátnemu Spišskému hradu, kde bola pre všetkých návštevníkov zabezpečená prehliadku hradu so sprievodcom. Treba povedať, že hradný areál je veľmi rozsiahly a preto si na jeho prehliadku treba vyhradiť dostatok času. O hrade a jeho histórii by som Vám mohol rozprávať veľa, ale bude lepšie ak navštívite stránku hradu – http://www.spisskyhrad.com, ktorá je veľmi dobre spracovaná. A tak Vám poviem len toľko, že v areáli hradu nechýbajú ani stánky so širokou paletou suvenírov, ako aj stánky s občerstvením, ktoré zaženú hlad aj tomu najväčšiemu hladošovi. 😀

Návštevníci Spišského hradu

Po prehliadke hradu sme sa vydali na prechádzku náučným chodníkom na Dreveník, odkiaľ sme rezkým krokom presunuli cez Spišské Podhradie do prekrásnej Spišskej Kapituly. Jej prehliadka bola tak isto s lektorským výkladom, ktorý nejedného z nás obohatil o nové informácie. Ako inak, veď nami navštívené pamiatky sú právom zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Spišská Kapitula

Na výlet k Sivej brade nám už žiaľ neostal čas a tak sme sa plní zážitkov, suvenírov a nespočetného množstva fotozáberov vrátili späť na stanicu, kde nás už čaša historická súprava do Košíc. Ešte sme spravili niekoľko fotografií a náš vlak opúšťal Spišské Podhradie. A hoci už bola väčšina z nás po celom dni unavená, dobrá nálada nás rozhodne neopúšťala. Cestou späť sme tak isto zastavili v Spišských Vlachoch a Kysaku, kde bolo možné prestúpiť rýchlik do Bratislavy.

Historická súprava v Spišskom Podhradí

Do Košíc sme síce dorazili s niekoľkominútovým meškaním, no za to s pocitom príjemne stráveného dňa. Dňa, kedy môžeme aspoň na chvíľu zahodiť starosti všedného dňa a dopriať si oddych v Košickom kraji.

Tohtoročná nostalgická sezóna je už síce za nami, no aj v budúcom roku Vás bude baviť Magda, ktorá Vás niekoľko krát prevezie po najzaujímavejších tratiach východného Slovenska.

Text a foto: Jaroslav Filo

Komentár

  1. Pekné! Už som si myslel, že to je z tohto roku, že sa uvidím na fotkách (:D) a čítam: 2011! Ničmenej , mne sa v počítači váľa o rok novšia reportáž z Brekova, tak ju v najbližšom čase pošlem a dúfam, že sa tu do Silvestra objaví 🙂

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.