Retronávraty: Cyklistické preteky v Pezinku

Untitled-Scanned-09Náš malokarpatský región, vo svete známy chutným vínom, medzi motoristami známy usporadúvaním motocrossových  pretekov, veteránskych podujatí a pretekov do vrchu na neďalekej Babe sa zviditeľňuje aj pretekmi cyklistickými. Druhý ročník takéhoto preteku sa udial 15.6.2001. Stretli sa na ňom nielen priaznivci jazdy na horských bicykloch, ale aj rodinné výpravy z okolia Pezinka . Toto podujatie 15. júna 2001 usporiadal Victoria Veterán Bike Club, Centrum Voľného Času, Centrum Výchovy a Psychologickej Prevencie, ako aj Klub mladých.

Vzhľadom na súčasný stav motorizmu stále viac ľudí používa na premiestňovanie bicykle akéhokoľvek veku či druhu a to nielen v mestách, ale aj na vidieku. Mesto Pezinok, ako jedno z mála v našom regióne má vybudované aj cyklistické chodníky, ktorých existencia sa síce u obyvateľov ešte nevžila, ale po propagácii tohoto športu sa určite vžije. Hlavná trasa sa tiahne z centra mesta, čo využili aj organizátori . Prezentácia účastníkov sa teda konala pred Klubom mladých v KD v Pezinku. Po tejto, ktorá trvala od 15:00 do 16:30 sa po spomínanom chodníku pretekári presunuli k areálu bývalého kejdového hospodárstva pri rybníku. O 17:00 riaditeľ preteku otvoril toto podujatie a pripomenul účastníkom, že štartujú na vlastné riziko. Program pozostával z rozjázd podľa veku pretekárov, ktorých trate sa predlžovali s vekom šampiónov. Najkratšiu trať mali najmenší šampióni škôlkárskeho veku. Boli síce len dvaja, ale v sprievode rodičov a ani si neuvedomovali, že pri spoločnej jazde vlastne idú ozajstné preteky. Chlapček a dievčatko boli vyzbrojení chráničmi a prilbami ako ozajstní borci. Po nich sa postavili na štart najmladší školáci. Že cyklistika nie je len pre chlapcov dokázali aj dve dievčiny na bicykloch bez komplikovaných prevodoviek. Nestačili síce na chlapcov, no ukázali im že sa neboja s nimi súťažiť. Trate obidvoch kategórií boli rovnaké. V poradí tretia rozjazda patrila trochu väčším deťom. Ani táto nebola len záležitosťou jazdcov na horských bicykloch, ale na štarte sa objavili aj staršie modely.

Podobná situácia bola aj vo štvrtej rozjazde, v ktorej sa objavila členka rodinnej výpravy zo Šenkvíc (Gilbert familia), ktorá štartovala na stroji s horským rámom, ale bez voliteľných prevodov. Takíto pretekári v teréne medzi vinohradmi boli ale znevýhodnený absenciou prevodov. Piata a šiesta rozjazda bola výlučne len mužskou záležitosťou a jazdcov na horských bicykloch, ktoré boli rôznych značiek a druhov (s odpružením obidvoch kolies alebo len jedného poprípade bez).

Záverom podujatia absolvovali všetci nesúťažiaci ako aj pretekári čestné kolo, ktoré malo dĺžku kola škôlkárov. Títo zanietení tvorili doprovod dvom strojom z kategórie veterán. Jednalo sa o pravdepodobne jediný tandemový bicykel v okrese s vodičom (riaditeľom pretekov) a tandemistom, ktorý na pastvinovom teréne pomáhal tlačiť toto vozidlo. Sekundoval im model pánskeho bicykla z konca II. svetovej vojny, na ktorom majiteľ dochádza denne do práce. Tento bol v turistickej výbave (bočné kufre z Babetty a košík na riadidlách). 

Celé podujatie sa nieslo v dobrej nálade a výmene skúseností jazdcov medzi sebou či odporúčaní na ten či onen typ najvhodnejších doplnkov. Celkový dojem len kazili jazdci na koňoch, ktorí aj napriek upozorneniam svoje kone tvrdohlavo viedli po asfaltke a nie po doporučenom trávniku. Kone sa plašili a pelotón jazdcov mal pri výjazde z chodníka medzi vinohradmi na asfaltku problémy. Cyklisti, ale duchaprítomne odvrátili hromadnú kolíziu a utvorili si ako aj diváci svoju mienku o týchto „obdivovateľoch jazdeckých koní“.

Nesmiem zabudnúť v dnešnej uponáhľanej dobe na sponzorov, bez podpory ktorých by sa v súčasnosti žiadna akcia konať nemohla. Najbližšie k zameraniu mali firmy venujúce sa predaju, servisu a príslušenstvu na tieto ekologické vozidlá ŠTÝL-Klimatex, Vario bike. Akciu podporilo Komunitné združenie SAMI SEBE, firmy AT-CLIP, BAZÁR Holubyho 9 , MEEPS GP Batteries a predajne Potravín Zelka, Na Pangorte, P. Čečetková. Výťažok zo štartovného venovali organizátori Domovu sociálnych služieb pre deti HESTIA.

 

VÝSLEDKY
Nultá kategória (vek jazdcov 3 – 6 rokov) 3. kategória (5. a 6. ročník ZŠ)
1. Andrejka Peigerová 1. Tibor Čevora
2. René Remšík 2. Lukáš Maťus
3. 3. Tomáš Peček
1. kategória (1. a 2. ročník ZŠ) 4. kategória (7. – 8. ročník ZŠ)
1. Peter Káčer 1. Michal Pohrebovič
2. Vojtech Pícha 2. Michal Čierny
3. Samko Pícha 3. Dávid Mezey
2. kategória (3. a 4. ročník ZŠ) 5. kategória (9. ročník ZŠ – 18. roční)
1. Marian Peiger 1. Pavol Mikulík
2. Peter Káčer 2. Marek Aulitis
3. Peter Kučeriak 3. Štefan Belzár
6. kategória (Veterán)
1. Jaroslav Bilka – GILBERT 2. Juraj Bacigál a Branislav Hletko -TANDEM

 

Autor: Gilbert

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.