Retronávraty: Bratislavská noc múzeí a galérií s historickými vozidlami

BRATISLAVA – Prehliadka múzeí a galérií za jednotné vstupné až do neskorých nočných hodín, či jazdy historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy a historických vlakov po Bratislave a okolí. Počas obľúbenej Noci múzeí a galérií si aj v minulom roku prišli na svoje malí i veľkí návštevníci.

V sobotu 18. mája 2019 vládlo nad hlavným mestom príjemné slnečné počasie, ktoré lákalo ľudí na rôzne voľnočasové aktivity. Jednou z nich bola aj prehliadka najrôznejších múzeí a galérií v Bratislave a okolí. No kým sa väčšina inštitúcií chystala na otvorenie brán pre návštevníkov, Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ už na hlavnej stanici pristavil historický vlak na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“, aby odviezol obyvateľov i návštevníkov mesta po bratislavských železničných spojkách. Kapacita súpravy však bola obmedzená a kto sa na stanicu dostavil na poslednú chvíľu riskoval, že sa do vlaku už nedostane.

Mimoriadny parný vlak na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“ čaká na odchod z hlavnej stanice.

Pohli sme sa zo stanice, prešli sme cez výhybky a vošli do tunela, v ktorom bola obyčajná tma tmúca. Menšie deti sa síce v tmavom vozni trošku báli, no tí odvážnejší zaiste premýšľali, ako sa nenápadne dotknúť svojej nežnejšej polovičky. 😀 Prefrčali sme cez Červený most i zastávku Železná studienka a po niekoľkých minútach sme zastavili na lamačskej železničnej stanici.

Obeh Mazutky na opačný koniec súpravy.

Zatiaľ čo do mimoriadneho vlaku pristupovali ďalší cestujúci, majestátny parný rušeň sa pomaly presunul na opačný koniec súpravy. Komu sa nechcelo sedieť vo vozni, mohol využiť čas na nafotenie mimoriadneho netradičného vlaku. Takáto súprava sa totiž na koľajách objavuje len sporadicky.

Súprava mimoriadneho parného vlaku v železničnej stanici Bratislava Lamač.

Po krátkej prestávke sme sa pomaly vydali na spiatočnú cestu. Sprievodcovia vo vlaku predávali a kontrolovali cestovné lístky a my ostatní sme sa kochali krásou našej krajiny. Hlavnú stanicu sme prešli bez zastavenia a popri areáli rušňového depa uháňali ďalej do železničnej stanice Bratislava Nové Mesto, kde bola ďalšia krátka prestávka na výstup i nástup cestujúcich.

Krátka prestávka na železničnej stanici Bratislava Nové Mesto na výstup a nástup cestujúcich.

No azda najzaujímavejšia časť cesty viedla cez Ružinov, Prievoz a Ústrednú nákladnú stanicu. Nie ani tak kvôli okolitej krajine, ale pre nádherný pohľad na bratislavský hrad a areál prístavu počas jazdy cez Prístavný most.

555.3008 počas obehu mimoriadneho vlaku na železničnej stanici Bratislava Petržalka.

Po príchode na petržalskú stanicu sa opätovne posunovalo s „Mazutkou“ na opačný koniec súpravy, čo mnohí cestujúci využili na fotenie. Niektorí z nich následne pokračovali v jazde až do areálu železničného múzea na Rendezi, iní sa odtiaľto pobrali za ďalšími aktivitami, ktoré si na tento deň naplánovali.

Súprava historických vozňov na železničnej stanici Bratislava Petržalka.

My sme si medzitým našli vhodné miesto na fotenie odfukujúceho parného rušňa, ktorý za obrovského kúdolu dymu opúšťal priestory železničnej stanice a presunuli sme sa pod Most SNP, kde bolo možné nastúpiť do historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy.

A v Petržalke bola tma. 😀

Mimoriadna autobusová linka s označením H29 a vozidlami Škoda 706 RTO #236, Karosa ŠM 11 #3350, Karosa Cabrio a TAM 272 A 180 M #1414 vozila cestujúcich v 20-minútovom intervale od historickej budovy Slovenského národného divadla cez nábrežie a Riviéru k hradu Devín. Kto chcel, mohol sa po vystúpení z autobusu vybrať na prehliadku majestatného hradu a vychutnať si pohľad na sútok Dunaja a Moravy, alebo sa poprechádzať po Slovanskom nábreží.

Stretnutie generácií pod devínskym hradom – TAM 272 A 180 M #1414 a Karosa Cabrio.

Vybrané spoje retrobusovej linky raz za hodinu pokračovali v jazde až k Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej ulici v Devínskej Novej Vsi.

TAM 272 A 180 M #1414 na „konečnej“ zastávke Novoveská v Devínskej Novej Vsi.

Komu sa nechcelo ísť s historickým autobusom celú trasu, mohol vystúpiť o čosi skôr a absolvovať prehliadku Vodárenského múzea a Ostrova Sihoť. Vďaka mimoriadnej zastávke pri Kostole Najsvätejšej Trojice bolo možné navštíviť expozície Slovenského národného múzea v Podhradí.

Škoda 706 RTO #236 uháňa po Devínskej ceste.

Spojenie Karlovej Vsi s Vodárenským múzeum a múzeami v centre mesta zase zabezpečovala mimoriadna električková linka H6 s vozidlami ČKD Tatra T2 #215 a ĆKD Tatra K2 #317.

ČKD Tatra K2 #317 pred zastávkou Lafranconi.

Jej okružná trasa s krátkou prestávkou pri Národnom divadle viedla v Starom Meste cez nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu, Jesenského, Námestie SNP, Kapucínsku a tunel.

Historická električka #215 prestávkuje pred historickou budovou SND.

Historické električky BMEŽ #18 a ČKD Tatra T3 #275 zase premávali na mimoriadnej linke H1 spájajúcej múzeá a galérie v centre mesta s Múzeom dopravy a hlavnou stanicou. S jedným prestupom tak bolo možné cestovať s historickými vozidlami z hlavnej stanice až do Karlovej Vsi, Devína, či Devínskej Novej Vsi.

Historická električka #275 na prechádza okolo Reduty.

Na hlavnej stanici bolo možné prestúpiť na parný vlak na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“ do Devínskej Novej Vsi a Malaciek, alebo na súpravu historického motorového vlaku M 262.004 + M 262.007 + M 286.018 do železničného múzea na Rendezi.

BMEŽ #18 na zastávke Úrad vlády SR.

Na svoje si prišli aj nadšenci trolejbusovej dopravy. Historické trolejbusy Škoda 9 Tr HT #53 a #152 premávali na mimoriadnej linke H212 kopírujúcej pôvodnú trasu linky č. 212 z Vojenskej nemocnice k Zimnému štadiónu. Zo zastávky SAV to bolo do Múzea dopravy už len na skok a kto sa rozhodol vystúpiť na Kollárovom námestí, mohol prestúpiť na historickú električku.

Škoda 9 Tr HT #152 odchádza z Hodžovho námestia.

Trolejbusy Škoda 14 Tr #6278 a #6285 zase premávali na mimoriadnej linke H216 z Valašskej, cez Mudroňovu, Palisády, Hodžovo námestie, Záhradnícku, Svätoplukovu a Prievozskú ulicu na konečnú zastávku Hraničná. Vozidlá tohto typu sa ešte sporadicky objavujú na linkách 203, N44, N47 a N72, no i tak je cestovanie s týmito trolejbusmi vyrábanými od 80-tych rokov minulého storočia, vždy veľkým zážitkom. A to nie len kvôli vhodne usporiadaniu interiéru, ale aj kvôli zadnej náprave RÁBA.

Škoda 14 Tr #6285 na občasnej zastávke Hraničná.

V Múzeu dopravy bolo až do neskorých nočných hodín možné absolvovať prehliadku stálych expozícií cestnej a železničnej dopravy, pozrieť si prebiehajúce výstavy, alebo sa občerstviť na chutnej káve. Nemenej zaujímavý bol aj kurátorský výklad k výstavám 100 rokov lodiarstva v Československu a Slovenská stopa vo vesmíre. Pre detských návštevníkov boli pripravené tvorivé dielne z hliny, púšťanie modelov lodičiek, či autorské čítanie Rozprávky na ceste.

Súčasťou výstavy 100 rokov lodiarstva v Československu boli aj modely lodí.

Železničné múzeum na Rendezi pripravilo pre návštevníkov jazdy na stanovišti parného rušňa 310.433 a na motorovej drezine, výstavu modelovej železnice, či prehliadku múzea so sprievodcom.

Jedným z lákadiel Noci múzeí v železničnom múzeu na Rendezi boli aj spolujazdy na stanovišti parného rušňa 310.433.

Vyvrcholením sprievodného programu bola približne 90-minútová jazda historickým motorovým vlakom M 262.004 + M 262.007 + M 286.018 z areálu výstaviska na hlavnú stanicu. Veľkým lákadlom pritom nebola len trasa cez Odbočku Močiar, Modrý a Prístavný most so zastavením v železničných staniciach Bratislava-Vajnory, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Petržalka, ale aj samotné cestovanie v motorovom vozni M 286 známom aj pod označením 850. Jeho rekonštrukcia žiaľ ešte nebola ukončená a v historickej súprave bol preto radený len ako hnacie vozidlo bez možnosti prepravy cestujúcich. Nuž ako sa hovorí, človek mieni a železničné múzeum mení. 😀

Historický motorový vozeň M 286.018 „Túlavá“ na železničnej stanici Bratislava Nové Mesto. Tento vozeň bol v súprave radený len ako hnacie vozidlo.

Minuloročná Noc múzeí a galérií ale mala aj niekoľko nedostatkov. V Múzeu dopravy napríklad chýbali obľúbené jazdy na stanovišti parného rušňa 498.104 „Albatros“, ktoré boli pre túto inštitúciu vždy veľkým magnetom, či možnosť občerstvenia sa v historickom reštauračnom vozni WR. Dopravný podnik Bratislava síce do ulíc mesta vypravil historické vozidlá, no informácie o ich premávke v slovenskom i anglickom jazyku vrátane cestovných poriadkov by ste však na zastávkach hľadali márne. Rovnakú smolu mali aj zahraniční turisti, ktorí chceli prispieť na historické vozidlá. No čo sa nepodarilo jeden rok, môže sa podariť o rok.

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.