Retronávraty 15: 100. výročie Čiernohronskej železnice v Bratislave

3V dnešných RETRONÁVRATOCH vám ponúkame obhliadnutie za akciou 100. výročie čiernohronskej železnice v Bratislave, ktorá sa konala   štvrtok 25. júna 2009.

Hurá končí škola, nech žijú prázdniny alebo 100. výročie železničky Čierny Hron to bola akcia ktorú pri príležitosti ukončenia školského roka, zahájenia kultúrneho leta a 100-ročnice železničky Čierny Hron mesto Bratislava v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a Dopravným podnikom Bratislava . Akcia bola určená nie len pre žiakov a študentov ktorý sa chceli rozlúčiť zo školským rokom.

Počas akcie bol pre deti i dospelých pripravený zaujímavý kultúrny program. ako jazdy Prešporáčikom, historickou električkou centrom bratislavy a detskou železničkou. Okrem toho sa uskutočnili rôzne workshopy, súťaže a programy pre deti.

Presnú trasu ani odchody Prešporáčika nevieme. Vieme však, že spolu s historickou električkou mal premávať bezplatne počas celého dňa.

Historická električková súprava DPMB #38 + SGP #135 premávala cca v 30 – 40-minútovom intervale po trase NÁMESTIE ĽUDOVÍTA ŠTÚRA – Vajanského nábrežie – Šafárikovo námestie – Štúrova – Námestie SNP – Hurbanovo námestie  – Obchodná – Radlinského – Floriánske námestie – VAZOVOVA – Krížna – Americké námestie – Špitálsku – Kamenná námestie – Jesenského – NÁMESTIE ĹUDOVÍTA ŠTÚRA. Historická električka  bola oblepená plagátmi o Čiernohronskej železničke ako aj plagátmi o programe osláv tejto 100-ročnice v Bratislave.

Kto by si však myslel, že táto akcia bola dobre propagovaná, je na omyle. Bratislavské kultúrne a informačné stredisko síce túto akciu v programe kultúrnych podujatí uvádzalo, podrobnejši informácie o nej nevedelo. Nemáme teraz na mysli len jazdu historickej električky. V programe podujatí sa uvádzali jazdy vlakom ťahaným parnou lokomotívou a historickej električky. Do poslednej chvíle však nikto nevedel povedať, či pôjde o parný vlak, alebo výhliadkový cestný vláčik – Prešporáčik. Podobne to bolo aj s premávkou historickej električky kedy sa trasa  a čas premávky tak isto zverejnili na poslednú chvíľu.

Na premávku historickej električky počas celého dňa upozorňovala veľká tabuľa s programom podujatia postavená na zastávke Námestie Ľudovíta Štúra. Zaujímavosťou tejto akcie, že vlastivedný výklad z histórie Bratislavy nezabezpečoval sprievodca Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, ale jeden zo sprievodcov dopravného podniku ktorý túto históriu pomerne dobre ovláda. 

Historická električka nechodila počas dňa nikdy úplne prázdna. Zatiaľ čo dopoludnia sa na vyhliadkovej jazde centrom mesta vystriedalo niekoľko škôl, po skončení vyučovania cestujúcich akosi ubudlo. Nie však na dlho, lebo popoludní sa pre zmenu previezli električkou ľudia ktorí sa vracali z roboty. Popoludní si do kabíny vodiča sadol riaditeľ Čiernohronskej železničky, ktorý s ňou urobil jedno celé kolo.

Informácia o premávke historickej električky sa neobjavila na stránkach dopravného podniku ani na stránkach OZ IMHD. Keby sa táto akcia uskutočnila cez víkend, zúčastnilo by sa na nej oveľa viac ľudí.

Keďže premávka historickej električky bola aj v súvyslosti zo zahájením bratislavského kultúrneho leta a hradných slávností 2009, väčšina ľudí si myslelo, že sa historická električka v uliciah mesta objaví aj počas leta. Opak bol ale pravdou, lebo historická električka sa v uliciach mesta v roku 2009 objavila už iba raz a to 22. septembra vrámci medzinárodného dňa bez áut.

Po minulé roky premávala historická električka pravideľne aj počas leta. Ale to už by bolo na napísanie samostatného článku. Na záver si pozrite ešte fotogalériu k tomuto článku a o týždeň si nezabudnite prečítať RETRONÁVRATY znova. Zavedieme vás v nich do trenčianskeho kraja, kde sa v dňoch 26. – 28. júna a 4. – 5. júla 2009 konali oslavy 100-ročnice trenčianskoteplickej električky. Poslednou júnovou akciou, ktorá sa u nás uskutočnila bola oslava 200-ročnice príchodu napoleónskych vojsk do Bratislavy. Ale o tom až o dva týždne v našich RETRONÁVRATOCH.

Autor: Patrik Špačinský
Text: Jaroslav Filo a Patrik Špačinský
Foto: Jaroslav Filo a Martin Žarnovický

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.