RETRONÁVRATY 7: Prvý máj na Slovensku

CIMG6068V dnešných RETRONÁVRATOCH sa pozrieme na oslavy prvého mája na Slovensku z pohľadu dopravnej nostalgie. Začneme v Bratislave na automobilovej rallye a skončíme vo Vysokých Tatrách pri jazde s historickou električkou.

Bratislavský Veterán lub Tatra 141 zorganizoval 30. 4. a 1. 5. 2009 tradičnú prvomájovú Tatra Veterán Rallye. Prvý deň bol venovaný registrácií účastníkov, druhí deň sa už vozidla postupne predstavili na Štarte. Je piatok 1. mája 8:00 a a bratislavské Hviezdoslavovo námestie sa začalo zapĺňať automobilovými veteránmi. Vojenské, nákladné i vojenské automobily postupne prilákali množstvo ľudí. Niektorí sa pri týchto veteránoch pristavili iba na chvíľu, iní v kuse stláčali spúšť na svojich fotoaparátoch, aby na fotku zachytili tieto zaujímavé historické vozidlá. Záujem verejnosti o toto podujatie bol taký veľký, že dopravný dispečing musel koordinovať premávku električiek na Jesenského ulici a Námestí Ľudovíta Štúra. Ako sme sa mali na vlastné oči možnosť presvedčiť, aj vodiči električiek si pri prejazde námestím fotili tieto automobilové veterány. Približne o 10:00 sa historické automobily začali postupne zoraďovať na štarte. Štartovou rovinou prešli aj 2 DDR trabanty v prvomájovom retroštýle, ktoré počas jazdy vyhrávali dobové socialistické piesne.

Prvomájová Tatra Veterán Rallye bola súčasťou bratislavského majálesu od 8:00 do 12:00. Potom sa organizátori podujatia presunuli z Hviezdoslavovho námestia na Bratislavskú kolibu, k televíznej veži Kamzík, kde očakávali príchod prvých pretekárov. Tohtoročnú rallye moderovala Janka Hospodárova a trasa pretekov bola následovná:

Bratislava – Historická budova SND, Historická budova, Devín, Devínska Nová Ves, Stupava, Lozorno, Jablonové, Pernek, Baba, Modra, Dubová, Píla, Červený Kameň, Častá, Štefanová, Budmerice, Vištuk, Viničné, Slovenský Grob, Chorvátsky Grob, Bratislava – Koliba.

Výsledky:

Kategória moto:

1. miesto:  č. 54, ČZ 175 druzeta, Tibor Laky
2. miesto: č. 52,  ČZ 175/501, Jaroslav Žilka
3. miesto: č. 51, JAWA 250 11FJ, Viliam Wachal

Kategória  automobily:

1. miesto: č. 4, TATRA 603-2, Dana Peranová
2. miesto: č. 2, Triumph TR3A, Marian Bazala
3. miesto: č. 14,  Porshe 928 stross, Pavol Skila

Kategória nákladný automobil:

1. miesto: č. 153, Rraga RN DVS-8, Štefan Blaško
2. miesto: č. 128, TATRA 128, Milan Činčura
3. miesto: č. 150, OAF Tornado, Eduard Pipal

Zaujímavosti:

– Najstarší automobil: TATRA 11, Ľudovít Francl,
– Najmladší vodič: TATRA 57 šport, Michal Blaško
– Najvzdialenejší účastník: TATRA 603-2, Václav Študlar
– Žena vodička s najmenším počtom trestných bodov: TATRA 600, Dana Peranová
– Pohár prezidenta Veterán klubu TATRA 141 Bratislava: Hispano Suiza, Ladislav Novák a  Halftrack, Marian Simeon
– Najlepšie oblečená posádka: Marian Simeo
– Smoliar súťaže: Konštantín Nikitin

Všetci účastníci prvomájovej Tatra Veterán Rallye sa na bratislavskej Kolibe stretli medzi 15. a 16. hodinou popoludní.

 

Štvrtok 30. apríla Bratislavský majáles slávnostne otvoril na Hlavnom námestí detský spevácky zbor slovenského rozhlasu. Po ňom vystúpili speváčky Zuzana Smatanová a Lenka Filipová. Prvého mája sa majáles rozšíril aj na Hviezdoslavovo námestie a Tyršovo nábrežie, kde bol počas celého dňa zabezpečený program pre malých i veľkých. Na Hlavnom námestí sa deťom okrem iných predstavili aj ELÁ HOP ! a kúzelník Talostan. Od 16-tej hodiny na Tyršovom námestí vystúpili skupiny Cigánski diabli, Katka Knechtová, Hex, Čechomor a I. M. T. Smile. Bratislavský majáles vyvrcholil veľkolepým ohňostrojom.

Prvého mája bola na jeden deň obnovená premávka Propeleru, ktorý opäť spájal petržalské Tyršovo nábrežie s bratislavským Starým mesto jednou z dvoch vyhliadkových lodí. Propeler premával bezplatne a o jazdu s o plavbu s nim bol naozaj veľký záujem.

 

K oslavám prvého mája sa pridal aj bratislavský Klub priateľov histórie železničnej dopravy. Ten v spolupráci so železnicami slovenskej republiky pripravil jazdu historickým motorovým vlakom Topoľčianok spojený s návštevou Národného žrebčínu v Topoľčiankach. Odchod z Hlavnej stanice bol o 7:55 a o Topoľčianok sa prišlo cca o 11:00. Odchod vlaku späť do bratislavy bol o 17:00 a na bratislavskú Hlavnú stanicu prišiel okolo 20:00.

 

Komunistické heslá ako „Lenin žije“, či „So socializmom na večné časy“ zneli vo Vysokých Tatrách, kde recesisti už po štvrtýkrát pripravili prvomájový pochod ako vystrihnutý z čias totality

Viac ako tisícka zúčastnených s poriadnou dávkou recesie pripomínala najmä mladšej generácii roky, kedy účasť na oslavách Sviatku práce bola povinnosťou a „kto stál na chodníku, nemiloval republiku“.

Aj dnešný tatranský prvomájový pochod sa začal veľkolepo. Historická električka Kométa priviezla z Tatranskej Lomnice prevažne českých turistov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú recesistického prvomájového pochodu. Mávali zástavami, vykrikovali socialistické heslá a v dobrej nálade sa pridali k sprievodu, ktorý smeroval od terasy Alpína v Novom Smokovci do centra Starého Smokovca a naspäť.

V sprievode nechýbal ani súdruh Lenin. Nielen na obraze, ale „naživo“. Organizátori našli dvojníka, čo pridalo oslavám na pompéznosti, ale najmä na vtipnosti. Tatranské prvomájové oslavy sprevádzali smiech a dobrá nálada. Účastníci sa výborne zabávali a poniektorí už len s nostalgiou spomínali na staré časy.

Cestovný poriadok Kométy bol nasledovný:

Stanica

Príchod

Odchod

Poprad – Tatry

 

08:20

Starý Smokovec

08:55

09:00

Tatranská Lomnica

09:17

09:25

Starý Smokovec

09:40

 

 

 

 

Starý Smokovec

 

11:55

Tatranská Lomnica

12:10

13:28

Starý Smokovec

13:45

14:30

Poprad – Tatry

15:11

 

Pozrite si video z prvomájových osláv vo Vysokých Tatrách:

 

Prvý máj sa oslavoval aj v iných mestách. Veríme, že ste sviatok práce strávili príjemne a že sa o týždeň stretneme pri ďalšom vydaní RETRONÁVRATOV.

Autor: Jaroslav Filo
Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.