REPORTÁŽ| Šenkvickí veteranisti úspešne otvorili novú sezónu

ŠENKVICE – Výstava historických automobilov a motocyklov, okružná jazda po Bratislavskom a Trnavskom kraji i návšteva Múzea veteránov neďaleko Ivanky pri Dunaji. Nová veteránska sezóna sa úspešne začala a my sme boli ako inak pri tom.

Na prvý pohľad to bola celkom obyčajná sobota. Niekto výletoval po Slovensku, iný zveľaďoval svoju úrodu na poli, či v záhrade, alebo naháňal moriakov po dvore. Lebo zabiť toto šomrajúce stvorenie na udalosť akou sú krstiny, to vám je hotová veda určená len pre silnejšie nátury. 😛 Darmo by ste sa chceli pred touto povinnosťou skryť za kapotu nejakého starého vozidla. Skôr či neskôr vás to aj tak dobehne.

Početná skupina veteranistov však mala úplne iné predstavy o voľnom dni a namiesto aktívneho oddychu na záhradnej lavičke, či práce v dielni prišla aj so svojou nežnejšou polovičkou na tradičný zraz veteránov. Či by ich ale bola manželka, alebo frajerka pustila samotných, je už druhá vec. Možno by jej za to museli priniesť 4 kvetináče do záhrady. 😀 Isté je len to, že my sme našťastie žiadnu priepustku nepotrebovali a do Šenkvíc sme prišli úplne legálne. A hoci fotojazda s košickým Ikarusom 280.03 vyzerala veľmi lákalo, nechali sme jej mapovanie pre našich kolegov a vybrali sa na zahájenie veteránskej sezóny na západnom Slovensku. No keďže vlastné auto sme tentoraz so sebou nemali, celý deň sme viac menej behali.

Po príchode k obecnému úradu v Šenkviciach sa z počiatku nič nedialo. Len tu i tam bolo možné badať zopár účastníkov, ktorí medzi sebou viedli družné debaty. No tak chlapi, Pamela je Pamela, silikóny neoklameš. Ale ani tá vaša stará nie je úplne na zahodenie. 😀

Na Aprílové štartovanie prichádzajú prví motoristi

S pribúdajúcim časom sa však neveľké námestíčko postupne začalo zapĺňať ďalšími vozidlami. Nezáležalo na tom, či ste sa registrovali vopred, alebo až priamo na mieste podujatia. Účastnícky balíček, program, magnetku a minerálku k tomu ste dostali spolu. Aby sa dali členovia jednotlivých posádok ľahšie odfiltrovať od bežného pospolitého ľudu, dostali na ruku zelenú pásku. „Zelená je tráva. Futbal to je hra…“ Pardon, trochu sme sa nechali uniesť. Na registrácii vybavili čo mali a potom hor sa na raňajky. Lebo aj malé dieťa vie, že nalačno sa šoférovať nedá. 😀

Registrácia účastníkov na prízemí obecného úradu

Vonku medzi tým prichádzali ďalší a ďalší účastníci a neveľká plocha sa znezrady zaplnila najrôznejšími automobilovými i motocyklovými veteránmi. A hoci bol organizátorom Veterán Tatra Club Šenkvice, miestami to vyzeralo na zraz majiteľov automobilov značky Škoda. Niektoré stálice oproti minulým rokom neprišli a vzácnejšie staršie kúsky sa tam objavili viac menej iba symbolicky. No čím viac sa blížila hodina veľkého tresku, rozumej štartu, tým viac sa dostala táto akcia do hľadáčiku rodín s deťmi a motoristických fajnšmekrov. No zatiaľ čo prvá skupina spojila prehliadku vozidiel s radostným šantením na priľahlom detskom ihrisku, druhá skupina s technikou v ruke dokumentovala jednotlivé exponáty do najmenších detailov. Nechýbalo tak ani povestné hundranie, keď im niekto ako na potvoru vbehol do záberu. Anciáša jeho, no nehovorím? 🙂

Atmosféra jarného stretnutia historických vozidiel

No keďže my sme národ podnikavý, mohli ste si tu zakúpiť dámske a pánske peňaženky, hrnčeky, keramických psov, vreckové hodiny na retiazku, hodiny v tvare motorky, plyšové zvieratká, ďalekohľady a iné rôznorodé a vo väčšine prípadov aj s danou akciou nesúvisiace predmety. Skrátka radosť nekúpiť. 😀

Na podujatí si bolo možné zakúpiť aj najrôznejšie veci na pamiatku. So samotnou akciou však veľmi nesúviseli

Niektorí účastníci si ešte vymieňali svoje skúsenosti s renováciou a opravou historickej techniky, iní sa už vzájomne pozývali na spoločný nedeľný obed. Veď to viete. Pečené stehno a chladené pivko. 😀 Už len posledná 25-minútovka a…. Čo bolo ďalej, žiaľ nevieme. Príhovor organizátorov a starostu obce Mgr. Petra Trojnu, ani následný výjazd vozidiel do prvej etapy sa totiž odohral mimo objektívov našej techniky. V tom čase sme sa už totiž za pomoci osobného vlaku presúvali do neveľkého mestečka Svätý Jur, kde bola prvá zastávka týchto vozidiel. Isté je len to, že nie všetci majitelia veteránov sa nakoniec zaregistrovali a preto nemohli prejsť cez štartovaciu rovinku. Čo už.

Príjazd posledných účastníkov

Do Svätého Jura sme dorazili s dostatočným časovým predstihom. Využili sme preto čas a dopriali si poriadny kopček zmrzliny. No len čo sme v diaľke započuli ten známy zvuk spaľovacích motorov, zaujali sme svoje miesta a s fotoaparátom v ruke vítali prvých účastníkov zájazdu.

Príjazd prvých účastníkov do Svätého Jura

Než sme sa spamätali, starobylé námestie sa zaplnilo historickými vozidlami rôznych značiek a rokov výroby. Bolo ich dokonca až toľko, že sa tam nedalo ani pohnúť. Niektorí veteranisti sa síce vzdialili na malé nealko-zmrzlinové osvieženie, no na celkový počet osôb na meter štvorcový to žiadny vplyv nemalo. Práve naopak. Vystavenú techniku si totiž prišli pozrieť obyvatelia i návštevníci mesta, ktorí nadšene obdivovali jednotlivé vozidlá. A pretože v jednoduchosti je krása, okrem priaznivcov motorizmu, rodín s deťmi a starších ročníkov sa tu objavila aj početná skupina pekných „čučoriedok“, ktoré po zimnej prestávke opäť odhodili najvrchnejšie oblečenie a vo všetkej početnosti naplno odhalili svoje ladné krivky. Nuž čo vám budeme hovoriť.. To sa nedá ani opísať, to musíte vidieť. 😉 

Výstava historických vozidiel vo Svätom Jure

No našli sa aj takí, ktorí sa namiesto historickej techniky zaoberali nemenej zaujímavou históriou mesta.

Oci? Takto v minulosti vyzeralo toto mesto?

Súčasťou výstavy bolo aj tradičné „odborné“ hodnotenie jednotlivých vozidiel primátorom mesta Ing. Šimonom Gaburom, ktorému tentokrát asistovali jeho dcéry. Ocenený chcel byť každý, no medzi tými najlepšími sa nakoniec ocitli majitelia veteránov značiek Citröen C11, BMW 326, Škoda Rapid a Chevrolet. Srdečne blahoželáme.

Primátor mesta oceňuje majiteľov štyroch najkrajších vozidiel

Keď sa ručičky kostolných hodín pomaly blížili k pravému poludniu, jednotlivé posádky nasadli do svojich tátošov a pomaly štartovali motory. Niektoré manželky boli ale v inom časovom pásme, a takmer sa museli vrátiť do Šenkvíc po vlastných. 😀 My ostatní sme sa zatiaľ rozmiestnili pozdĺž námestia ako slíže a s veľkým napätím čakali na odjazd netradičnej kolóny vozidiel. Spaľovacie motory, dobové klaksóny a neopakovateľná atmosféra začiatku novej veteránskej sezóny. Kto mohol, fotil, alebo kameroval. A kto nie, nadšene mával vodičom na pozdrav. 

Medzi účastníkmi zrazu panovala výborná atmosféra

Zatiaľ čo si účastníci akcie pochutnávali na dobrom obede a tamojší obyvatelia opätovne obdivovali jednotlivé vozidlá, voľky-nevoľky sme sa presúvali späť na stanicu a čakali na pravidelný spoj. Je síce pravda, že menšia turistika v Malých Karpatoch by nám v tomto horúcom dni padla viac ako vhod, no veterány samozrejme dostali prednosť. Hoci sme sa na prvý pohľad od tohto podujatia vzďaľovali a nadväzný autobus číslo 52 nás z Rače odviezol len k železničnej stanici vo Vajnoroch, ďalšie stanovište sme mali takmer na dosah. Stačilo sa už iba bezpečne presunúť po hlavnej ceste k logistickému centru a a spolu s účastníkmi akcie si dopriať zaslúžený odpočinok. Veľkou nástrahou pri tom neboli len osobné vozidlá uháňajúce kamsi do neznáma, ale aj príručná navigácia, ktorá nám na stavenisku pri diaľnici D1 bez najmenších problémov ohlásila „odbočte vľavo“. 😀 Uf, uf. 33-minútový peší presun je veľa aj na vola a nie to ešte obyčajného smrteľníka za rozpáleného dňa. 😛 

V areáli logistického centra sa nachádza nenápadná Oldtimer Gallery – Múzeum veteránov, v ktorej nájdete unikátnu zbierku 80. automobilov a motocyklov československej výroby rokov dávno minulých. No keďže sme tento priestor navštívili ešte pred Veľkou nocou a reportáž nasadíme už v najbližších dňoch, zamerali sme sa viac-menej iba na mapovanie jedinečnej atmosféry veteránskeho podujatia. Pýtate sa ako bolo? Po úvodnom príjazde jednotlivých posádok nasledovala individuálna prehliadka muzeálnej expozície, ktorá sa všetkým prítomným veľmi páčila. So záujmom si obzerali jednotlivé vozidlá, študovali odborné popisy a robili si individuálne a skupinové fotky.

Prehliadka Múzea veteránov zaujala nejedného návštevníka

Komu už vo výstavnej hale poriadne vyschlo v hrdle, mohol si v malej kaviarničke pochutnať na lahodnej kávičke, horúcej čokoláde, čaji, nealkoholických nápojoch a malých koláčikoch. V ponuke bola aj široká škála vín, magnetky, či pohľadnice. A kým sa mladé slečny veselo fotili pred vybranými vozidlami a najmladší účastník zájazdu sa vyzvedal či hovoríme po slovensky, alebo maďarsky, organizátor podujatia už pomaly zvolával svoje ovečky na odchod. Čakala ich totiž ešte finálová jazda do Post Baru v Modre – Kráľovej, kde sa uskutočnilo záverečné vyhodnotenie a ocenenie vozidiel, súčasťou ktorého bolo aj občerstvenie pre zbylých účastníkov. Nie každý veteranista sa totiž zúčastnil na oboch etapách a šťastlivo dorazil až do cieľa. Niekomu to nedovolili rodinné dôvody, inému stačila len krátka jazda so svojimi kamarátmi a známymi. My sme už do cieľovej rovinky taktiež ďalej nepokračovali. Absencia osobného automobilu a únava z celodenného presunu nakoniec rozhodla o tom, že  sa vrátime späť do svojich príbytkov. Zdokumentované už bolo všetko, tak načo sa naháňať za nejasným koncom?

Aprílové štartovanie úspešne odštartovalo tohtoročnú veteránsku sezónu. Aj keď sa nezaobišlo bez menších nedostatkov, vo všeobecnosti ho môžeme hodnotiť veľmi pozitívne. Škoda len, že sa na tomto podujatí nezúčastnilo viac vozidiel z obdobia prvej republiky a neregistrovaní veteranisti sa bez nároku na občerstvenie a ocenenie nemohli plnohodnotne pridať k ostatným účastníkom. Nuž ale to je už je vecou diskusie.

ZOZNAM VOZIDIEL
VOZIDLO ROK VÝROBY VOZIDLO ROK VÝROBY
Mercedes Benz 2205b 1963 BMW  
Union 1000S 1961 Tatra 613  
Renault 8 1968 Škoda GARDE  
Olcit 11R 1988 Uaz 3151 Hunter AMC 2013
ČZ 125 T 1948 Citröen 1CV 1986
Cadillac de Ville cabriolet 1964 Excalibur  
Tatra 613 Morgan  
Škoda 130 GL 1987 Trabant 601 combi 1971
Mercedes Benz 500SEC 1985 Škoda 110R cupe 1980
Renaul 5TL 1983 BMW E30 35I cabrio 1992
Trabant 601 1978 Tatra 600 Tatraplan  
Simca Elýse 1960 Tatra 613/3 1988
Audi R8 Sport 1968 Trumph 1971
Fiat 600D Volvo 244 GL 1978
Jawa 250 Tatra  
Fiat 600D 1964 Simca 1501 1969
Škoda 100L Škoda 1000 MB 1965
Fiat 127 1977 ČZ 125C  
Fiat 500CL 1970 Opel-Record C-coupe 1967
Renault super 4 LT 1986 Alfa Romeo  
Fiat 126P  Ford Escort 1.3 MK3 1986
Maluch 1988 Tatra 613 1982
Tatra 613 Jawa  
Tatra 613 1992 Pobeda  
Citröen 11B 1956 Suzuki Swift 1988
Mustang Convertable 1967 Škoda 1202 sanitka 1968
Wartburg 353W 1978 Packard  
Cadilac   Jawa 360 sidecar 1966
Ford Thunderbird   Moto Becane 1930
Škoda Favorit 1992 Toyota Celica 1977
Škoda 110R cupe 1973 VAZ 1500 1977
Jaguar   Porsche  
Škoda 120L 1987 Moskvich 412  1973
Tatra 613 1991 Jawa 250 Califormian 362 1971
Aero 30   Tatra 600 Tatraplan 1949
Škoda Octavia 1960 Škoda 120L 1981
Škoda Felícia cabrioet 1961 Škoda 100 1973
Volvo 244 GL 1981 Škoda 110R 1978
Triuph Spitfire Mk3 1967 AC Cobra

Autor: Jaroslav Filo

Šenkvice

Svätý Jur

Oldtimer Gallery – Múzeum veteránov

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.